Римма Жаркова
Экологиядан сабақ конспектісі аға топ « Дәрілік өсімдіктербіздің облыс»

Мақсаттар:

Балалардың олар туралы білімдерін бекіту емдік қасиеттері;

Айырмау түсі бойынша дәрілік өсімдіктер, сыртқы түрі;

Балаларды жинау және кептіру ережелерімен таныстыру дәрілік өсімдіктер.

сөздікті белсендіріңіз: кольцфут, одуванчика, түймедақ, жолжелкен.

Материалдар мен жабдықтар:

иллюстрациялар мен фотосуреттер өсімдіктер, гүлдердің гербарийі, шөп тұнбалары бар фармацевтикалық пакеттер, балалар санына сәйкес кружкадағы итмұрын қосылған шай.

Өтетін орны сыныптар: балабақша аумағы.

Сабақтың барысы:

Балалар, сендер көп нәрсені білесіңдер өңіріміздің дәрілік өсімдіктері. Бұл өсімдіктертүрлі ауруларды емдеуге көмектеседі. Тек оларды біліп, пайдалана білу керек. Көптеген жылдар бойы адамдар өздерінің ұрпақтарына емдік қасиеттері туралы білімдерін жеткізіп келеді әртүрлі шөптер. Ал сіз бен біз өзіміздікі жасауға тырысамыз «Ауруларға арналған рецепттер».

- Балалар, жұмбақты тап: Ағындардың артындағы ашық жерде ақ сәулелері бар күн. Ортада бізге мейіріммен қарайтын сары көз!

Дұрыс, бұл түймедақ. Оны суреттен табыңыз.

Түймедақ - бұл дәрілік өсімдік. Түймедақ қайнатпасын шайнау және тамақ ауруын емдеу үшін қолдануға болады. Түймедақ күн шуақты жерлерде өседі.

Релаксация жаттығуы.

Енді қолдарыңызды ұстаңыз және көзіңізді жабыңыз. Өзіңізді түймедақ жапырақтары ретінде елестетіп көріңіз. Және тыңда өлең: Талғампаз көйлектер, Сары түйреуіштер, Әдемі киімде дақ жоқ. Бұл ромашкалар өте көңілді - олар балалар сияқты тег ойнай бастайды. (Е. Серова)

Міне, тағы бір жұмбақ гүл: Ондай біреу бар гүл: Сіз оны гүл шоқтарына айналдыра алмайсыз. Жеңіл үрле оған, Гүл болды - гүл жоқ.

Дұрыс, бұл одуванчик. Бұл гүл туралы не білесіңдер?

Одуванчик те дәрілік өсімдік. Ол тәбетті жақсарту және тіс ауруын емдеу үшін қайнатылған. Және олар одуванчика гүлдерінен пісіреді дәмді джем. Одуванчик бүкіл жерімізде өседі. Және аумақта олар да біздің бақшамызда өседі.

Ойын «Бір, екі, үш, одуванчикке жүгір!»

Мұны кім болжай алады? өсімдік? Соқпақ қасында жіңішке діңгекті, Соңында сырға. Жерде жапырақтары бар - ұсақ түйіршіктер. Ол бізге қалай? жақсы досАяқтар мен қолдардағы жараларды емдейді.

Иә, бұл жолжелкен. Оны сайттан табыңыз.

Бұл неге деп ойлайсыз зауыт осылай аталады?

Шынында да, жолжелкен жол бойында өседі. Оны орман саяхатшысы деп те атайды. Өйткені ол бізбен бірге барлық орман жолдарында, тіпті біздің көшелерде де жүреді өсіп келе жатыржолдар мен тротуарлар бойында. Оның тамыры өте күшті және серпімді жапырақтары бар. Адамдар ол туралы айтады Олар айтады: «Кішкентай, иә қулық: жазда күн ыстық, бірақ оның жапырақтары астында ылғал сақталады».

Мүмкін сіздердің кейбіреулеріңізге жолжелкенмен емдеуге тура келген шығар?

Барлығы біледі дәрілік өсімдікЕгер сіз кездейсоқ қолыңызды немесе аяғыңызды жарақаттап алсаңыз және сізде таңғыш жоқ болса, жолжелкен қан кетуді тоқтатуға көмектеседі. Мен мұның бір бөлігін алуым керек өсімдіктер, оны шайып, жараға жағыңыз. Жолжелкеннің қабынуға қарсы, жараларды емдейтін және қан тоқтататын қасиеттері бар.

Балалар, қараңдаршы, қандай кішкентай қарапайым гүлдер бар... өсубіздің балабақшада. Олар қандай?

Кәдімгі кольцфут – көпжылдық шөптесін өсімдік. Өсужағалаудағы жартастарда, сайларда. Шикізат - жапырақтар. Қақырық түсіретін дәрі ретінде колтсфут жапырақтарының тұнбасы қолданылады.

Көктемгі күн жылынып, еріген жерлерге дөңгелек алтын теңгелер шашылды. «Гүлдердің көктемін өте ерте тұңғыш төл - құлын тауы ашады. Бұл алтын қар бүршік өсіп келе жатыршуақты сазды сайларда және барлық шөптердің алдында гүлдейді - ұялар көрмесіне дейін, алғашқы аралар ұшқанға дейін, мұз қатқанға дейін» - фенолог және жазушы Д.Зуев кольцфут туралы осылай айтқан.

Неліктен гүл бұл атауды алды? Иә, өйткені жапырақтың төменгі бөлігі қалың ақ түктермен жабылған. Егер сіз оны қолыңызбен сипаласаңыз, сіз жұмсақтық пен жылулықты сезінесіз. Сізді аяулы ана еркелеткендей.

А жоғарғы бөлігіжапырақ тегіс, суық, қатал өгей шешенің жанасуындай.

Тағы да көп дәрілік өсімдіктертөңірегінде кездестіруге болады біздің қала Мариинск: орман алқаптарында, шалғындарда, ормандарда, тауларда. Мамыр айы қарқынды дамудың басталуын білдіреді өсімдіктер. Адамдар кез келген жерде табиғаттан көмек таба алады. Тек өзіңнің табиғатыңды оқу, сүю, қорғау керек жиектер. Әр аурудың өзіне тән дәрілік өсімдік. Адам үшін ең жақсы сауықтыру орны – табиғат!

- Өсімдіктер - біздің ең сенімдіміз, сонымен бірге ең қорғансыз достар. Сондықтан дәрілік өсімдіктеролардан егін жинап, жасай алады тек ересектерге арналған дәрілер. Ал балалар тек көмектесе алады.

Жинау ережелері дәрілік өсімдіктер:

Сіз оны шығара алмайсыз тамыры бар өсімдік, содан бері «тізбектер»толық жойылуына әкеледі өсімдіктер.

Сіз бір бұтадан жапырақтарды таңдай алмайсыз немесе толығымен кесе алмайсыз.

Дәрілік өсімдіктербелгіленген күнтізбелік мерзімдерде қатаң түрде жиналуы тиіс.

Білу керек дәрілік өсімдікжәне оны улыдан ажыратады өсімдіктер.

Жинау дәрілік өсімдікқұрғақ ауа райында, таңертең, шық кепкеннен кейін қажет.

Жинау өсімдіктержақын жерде жол жоқ орманда немесе шалғында қажет, сондықтан өсімдіктеркөлік шығаратын түтіктерден шыққан газбен уланбаған.

Құрғақ өсімдіктерге көлеңке қажет.

Жыртпа өсімдіктер, олар Қызыл кітапқа енген.

Табиғат өзінің бар байлығын адамдарға жомарттықпен береді. Ал біз оған қамқорлық жасауды үйренуіміз керек!

Ал қазір дәрілікшөптер бізді дәмді және дәмді емдейді пайдалы шай. Өз денсаулығыңызға көмектесіңіз! (Балалар итмұрын қосылған шай ішеді)

Дидактикалық ойын «Иіс арқылы біл». (Балаларға толтырылған сөмкелер ұсынылады жапырақтар: қарақат, жалбыз, лимон бальзамы)

Дидактикалық ойын «Дәріхана». (Бір оқушы сипаттайды дәрілік өсімдік, ал басқалары оның емдік қасиеттерін болжап, атайды және қаптаманы береді).

Жарайсың, енді қандай аурулардан және неден екенін білесің дәрілікшөптермен емдеуге болады. Ал сіздің рецепттеріңіз бен кеңестеріңіз ата-анаңызға көмектеседі!

Светлана Эскина
«Дәрілік өсімдіктер» жоғары тобындағы кіріктірілген сабақтың қысқаша мазмұны

«Дәрілік өсімдіктер» жоғары тобындағы кіріктірілген сабақтың қорытындысы.

Мақсат:балаларды таныстыруды жалғастыру флоражақын орта; дәрілік шөптердің пайдасы мен қолданылуы туралы білімдерін кеңейту; өсімдіктер әлемі мен адам арасындағы қарым-қатынас туралы түсініктерін бекіту; балаларды дәрілік өсімдіктерді жинау және кептіру ережелерімен таныстыру; жаңа атаулармен балалардың сөйлеуін белсендіріңіз: лаванда, орегано, шалфей, Сент-Джон сусласы, жолжелкен. Өлкеміздің флорасын түсінуге қызығушылықтарын дамыту.

Жабдық:Тақырып бойынша презентация, өсімдіктердің суреттері, шөп тұнбалары бар дәріхана пакеттері, «Дәрілік өсімдіктер» тақырыбына кесілген суреттер, одуванчика жапырақтары, қымыздық, салат ыдысы.

Сабақтың барысы:

Балалар, сендер мен маған орман жануарларынан өте қызықты хат келді. Оқып, бізге не айтқысы келетінін білейік.

Орман ертегі патшалығы сияқты,

Айналада дәрілер өседі,

Әр шөпте, әр бұтақта -

Және дәрілер мен таблеткалар.

Нені және қалай емдеу керек,

Біз сізге үйрете аламыз.

Жануарлар бізге нені үйреткісі келеді? Ежелгі заманнан бері адамдар ауру жануарлардың емделу үшін жейтін шөптің кейбір пышақтарын табу үшін кететінін байқаған. Бізді барлық жерде өсімдіктер қоршап алған: орманның әрбір алаңқайы немесе бұрышы - тұтас жасыл дәріхана. Ендеше орман жануарлары сіздерді осы жасыл дәріханаға келіп, дәрілік өсімдіктермен танысуға шақырады.

Суреттерге қараңдар, сендерге қандай өсімдіктер таныс? (Одуванчик, кольцфут, түймедақ, жолжелкен). Осы өсімдіктердің қайсысын примула деп атауға болады? (Одуванчик, колтсфут). Одуванчик пен кольцфуттың да емдік өсімдіктерге жататынын білесіз бе!

Одуванчик - өте пайдалы өсімдік: одуванчик джем жасау үшін қолданылады! Нағыз, балға ұқсас. Сондықтан оны «одуванчик балы» деп атайды. Бірақ мұндай кептеліс үшін сіз қаладан және жолдардан өте алыс гүлдер жинауыңыз керек. Неліктен деп ойлайсыз? Одуванчик жапырақтары мен тамырларынан жасалған салауатты салат, оның құрамында көптеген дәрумендер бар. Одуванчик ауа райын да болжай алады. Жақын арада жаңбыр жауады деп ол бізге қалай айта алады? Одуванчик адам сияқты сөйлей алмайды, бірақ ол бізге өзінше сөйлейді: ол гүл жапырақтарын жауып, басын төмен түсіреді. Ал егер одуванчик қазірдің өзінде ақ болса, онда жаңбыр алдында ол парашюттерін бүктейді - ол болашақ жаңбырдан жасырады. Ал ол сізге және маған: жақын арада жаңбыр жауады.

Және бұл колтсфут өсімдігі. Неліктен олай аталады? (оның бір жағында жылы жапырағы - анасы, ал екінші жағында - өгей анасы бар). Бұл дұрыс, сонымен қатар жөтелге көмектеседі, шөпті қайнатып, шай сияқты ішеді.

Бұл қандай өсімдік екенін білдіңіз бе? (Плантан). Неліктен олай аталады? (Жол бойында өседі). Жолжелкеннің емдік қасиеттері туралы адамдар қалай білгені туралы аңызды тыңдаңыз. Бір күні жолдың жағасында екі жылан шұбырып келе жатты. Кенет бұрылысты айналып арба келді. Бір жылан жолдан шығып кетсе, екіншісін арба дөңгелегі басып қалды. Арбада отырған адамдар зардап шекпеген жыланның көп ұзамай жолжелкен жапырағын алып оралғанын, оның көмегімен жәбірленушіні сауықтырғанын көрді. Бұл оқиға адамдарды жараларды емдеу үшін жолжелкенді қолдануға итермеледі. Аяқты немесе қолды жараласаңыз, қағазды сулап, жараға жағыңыз, қан тоқтайды және жара жазылады.

Түймедақты бәрі біледі және оны ешқашан басқа гүлдермен шатастырмайды. Ромашка емдік түймедақ деп аталады, себебі ол көптеген ауруларға қарсы көмектеседі. Түймедақ отвары суық тию және асқазан ауруларына, сондай-ақ тамақ ауруы кезінде ауызды шаюға қолданылады. Егер сіз сары шашыңызды осы қайнатпамен жусаңыз, ол алтын реңкке ие болады.

Қараңыз - бұл өсімдік Сент-Джон сусыны деп аталады. Неліктен деп ойлайсыз? Бұл өсімдікті жеген жануар ауырып қалады екен. Бұл туралы үй жануарлары бар кез келген адам біледі. Бірақ бұл адамдардың денсаулығына қатысты емес. Сонымен, Сент-Джон сусынының пайдасы қандай? Ертеде зәйтүн сусыны жүз дертке ем деп бекер айтылмаған: зәйтүн сусыны бар жақпа жараны емдейді, шайдың қайнатпасымен шай ішсеңіз, ағзаңыз сенімді болады. қорғалған және күшейтілген. Сент-Джон сусласы жараларды емдейді, қан кетуді тоқтатады, жүйкені тыныштандырады. Міне, ол, Сент-Джон сусыны.

Балалар, қай өсімдік күйеді дейді? Дұрыс, бұл қалақай. Қалақай жапырақтары әртүрлі заттарға бай сау тұздаржәне одан борщ пен салаттар дайындалады. Қалақай үй жануарлары үшін де өте құнды тағам болып табылады. Қалақаймен қоректенген сиырлар сүтті көбірек береді және ең жақсы сапа. Тауықтар, қаздар, үйректер, күркетауықтар көбірек жұмыртқа салады. Қалақай қан кетуді тоқтатады және кейбір ауруларды емдейді. Қалақай шашқа арналған сусабындарда да қолданылады. Қалақаймен жуылған шаш жақсы өседі, жылтырап, қайызғақтан құтылады.

Көптеген дәрілік өсімдіктерді шалғындарда, ормандарда, тауларда және тіпті адамдар үйінен табуға болады. Мұндай өсімдіктер жабық өсімдіктер деп аталады. Олардың көпшілігінде де бар емдік күш. Барлық жерде жануарлар, құстар, адамдар табиғаттан көмек таба алады. Әрбір ауруға қарсы дәрілік өсімдік бар. Ең жақсы дәріхана – Табиғат.

Шөптерге тағзым ету керек

Және оларға мәңгі ғашық болыңыз,

Дәрілік шөптер қоры

Қиын кезде көмектеседі.

D/ «Өсімдік жина» ойыны- балалар қиылған суреттерден дәрілік өсімдік құрастырады.

«Гүл гүлге дейді» дене шынықтыру.

Гүл гүлге айтады:

«Қағазыңды ал» (балалар қолдарын көтеріп, түсіреді)

Жолға шығыңыз

Иә, аяғыңызды таптаңыз (балалар орындарында жүреді, тізелерін жоғары көтеріп)

Басыңды шайқа

Таңертең күнмен амандасу (бастың айналуы)

Сабақты сәл еңкейтіңіз

Міне гүлге арналған зарядтағыш (еңкейту)

Енді шықпен жуыңыз,

Өзіңізді шайқаңыз және тынышталыңыз (қолыңызды сілкіңіз)

Ақыры барлығы дайын

Күнді барлық сән-салтанатымен атап өтіңіз (қолды бүйірден жоғары көтеру - дем алу; қолды төмен түсіру - дем шығару).

Балалар, орман жануарлары сендерді қандай дәрілік өсімдіктермен таныстырғанын естеріңе түсіріңдерші? Тамақ арнайы ережелердәрілік шөптер жинағы. Дәрілік өсімдіктерді тек ересектер ғана дайындайды;

Дәрілік өсімдіктерді жинау ережелері.

1. Дәрілік өсімдіктерді білу, оларды улы өсімдіктерден ажырата білу жақсы.

2. Өсімдіктерді құрғақ ауа райында жинайды, таңертең жақсырақшық кепкен кезде.

3. Қалада, жолдардың жанында өсімдіктерді жинай алмайсыз. Неліктен?

4. Өсімдіктерді жинаған кезде оларды кең себеттерге салыңыз, оларды ұсақтамаңыз, әйтпесе шырын шығады.

5. Өсімдіктерді күнде емес, көлеңкеде кептіріңіз.

6. Өсімдіктерді жинағанда таптамаңыз, тамырымен үзбеңіз, соңғы сәтке дейін жинамаңыз.

7. Қызыл кітапқа енген өсімдіктерді алмаңыз. Неліктен?

Табиғат адамға өзінің барлық қазынасын береді және бәрі үшін тек бір нәрсені сұрайды: оған қамқорлық жасау!

Өнімділік қызметі:

Жабайы аңдар, олар саған және маған одуванчик пен қымыздық жапырақтарын берді. Солардан витаминді салат жасап көрейік. Мен одуванчик жапырақтарының барлық ащысын кетіру үшін қайнаған суды құйып қойдым. Енді сіз қымыздық пен одуванчик жапырақтарын жыртасыз кішкене бөліктерыдысқа салып, содан кейін бір қасық бал қосып, дәмдеңіз күнбағыс майы(Балалар салат жасап, барлығы өздерін витаминдік салатпен сыйлайды).

Бағдарлама мазмұны:

Балалардың табиғаттың не екенін түсінуін дамыту, ерекше белгілерітірі және жансыз табиғат;

Негізгілердің бірі туралы түсінік беріңіз ерекше қасиеттерөсімдіктер мен жануарлар – қоректену тәсілі;

Өсімдіктер әлемінің әртүрлілігі туралы түсініктерін қалыптастыру, ерекше белгілерібасқаларынан кейбір өсімдік формалары;

Әртүрлі өсімдік формаларының бөліктері және олардың қызметі туралы білімдерін кеңейту;

Балалардың дәрілік өсімдіктер, олардың туралы түсініктерін нақтылау және кеңейту биологиялық ерекшеліктері, және олардың адам үшін пайдасы; балаларды жиі кездесетін өсімдіктерді тануға және оларды дұрыс атауға үйрету;

туралы балалардың білімдерін қорытындылау қажетті жағдайларөсімдіктердің өсуі мен дамуы үшін;

Балалардың білімге құштарлығын, табиғатты танып білуге, өсімдіктерді сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу;

Ойлау, логикалық қорытынды жасау, өсімдік әлемінде себеп-салдар байланысын орнату қабілеттерін дамыту;

Балалардың сөздік қорын байытып, үйлесімді сөйлеуін дамыту.

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

Дәрілік өсімдіктер.

(балабақшаның үлкен тобы үшін)

Бағдарлама мазмұны:

Балаларда табиғаттың не екенін, тірі және жансыз табиғаттың ерекше белгілері туралы түсініктерін қалыптастыру;

Өсімдіктер мен жануарлардың негізгі айырықша қасиеттерінің бірі – қоректену әдісі туралы түсінік беру;

Өсімдіктер дүниесінің алуан түрлілігі, кейбір өсімдік формаларының басқалардан ерекшелігі туралы түсініктерін қалыптастыру;

Әртүрлі өсімдік формаларының бөліктері және олардың қызметі туралы білімдерін кеңейту;

Балалардың дәрілік өсімдіктер, олардың биологиялық ерекшеліктері және адамға пайдасы туралы түсініктерін нақтылау және кеңейту; балаларды жиі кездесетін өсімдіктерді тануға және оларды дұрыс атауға үйрету;

Өсімдіктердің өсуі мен дамуы үшін қажетті жағдайлар туралы балалардың білімдерін қорытындылау;

Балалардың білімге құштарлығын, табиғатты танып білуге, өсімдіктерді сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу;

Ойлау, логикалық қорытынды жасау, өсімдік әлемінде себеп-салдар байланысын орнату қабілеттерін дамыту;

Балалардың сөздік қорын байытып, үйлесімді сөйлеуін дамыту.

Алдын ала жұмыс:Дәрілік өсімдіктер туралы әңгіме, өлең оқу, иллюстрацияларды қарау. Табиғат бұрышында жұмыс істеу, учаскедегі жабық өсімдіктер мен өсімдіктердің өсуін және жағдайын бақылап, схемаларды - макеттерді қарастыру, олардың негізінде әңгімелер жазу. Табиғат туралы әңгімелесу.

Жұмысты жалғастыру:Дәрілік өсімдіктердің суретін салу.

Құрал-жабдықтар мен материалдар: дәрілік өсімдіктерді бейнелейтін иллюстрациялар: одуванчика, қалақай, жолжелкен, кольцфут, түймедақ, отты шөп, Сент-Джон сусласы; ағаштарды, бұталарды бейнелейтін иллюстрациялар, шөптесін өсімдіктер; анықтамалық суреттер «Өсімдік өмір сүру үшін не қажет», «Өсімдік бөліктері және олардың қызметі», «Тірі организмдер не істей алады», жабық өсімдіктер: алоэ, крассула, сенсевьерия, бүршіктері ашық терек бұтақтары, дәрілік өсімдіктердің карточкалары, кесектерге кесілген, тапсырмалары бар конверттер.

Тәрбиеші: Балалар, бізде бір оқиға болды - орманнан барлық орман жануарлары ауырып қалғаны туралы хат келді:Тиіндердің тамағы ауырады, аюдың күшігі суық тиеді, түлкі қатты жөтел. Және олар бізден көмек сұрайды. Енді не істеуіміз керек? Кедей жануарларға қалай көмектесуге болады?Балалар сөйлеп жатыр.

Тәрбиеші: Ойыма бір ой келді, Табиғаттан көмек сұраймыз! Балалар, табиғат деген не?

Балалар: Бізді қоршап тұрған нәрсе адам қолымен жасалмаған.

Тәрбиеші: Қараңдаршы, біздің тобымызда табиғатты қалай атауға болады?

Балалар: Гүлдер, пиязшықтар, терек бұтақтары.

Тәрбиеші: Үстел мен ойыншықтарды табиғат деп атауға бола ма?

Балалар: Жоқ.

Әдемі музыка естіледі.

Тәрбиеші: Балалар, естідіңдер ме? Табиғат бізге көмектесуге келісетінін айтады, өйткені біз оны жақсы білеміз. Бірақ бұл үшін біз көп жұмыс істеуіміз керек - оның сұрақтарына жауап беріңіз.Мұғалім тапсырма салынған конвертті алады.

Қараңдаршы, мен бірінші тапсырманы таптым: Табиғат тірі, тірі емес. Әрқайсыңыз тірі және жансыз табиғатқа жататын нәрсені атаңыз.Балалардың жауаптары.

Тәрбиеші: Нені ерекшелейді жабайы табиғатжансыздан. Тірі тіршілік иелері ғана не істей алады?Анықтамалық суреттерді көрсету. Балалардың жауаптары (олар туады, өседі, тыныс алады, су ішеді, тамақтанады және өледі).

Тәрбиеші: Балалар, адамдар, сен және мен табиғат па? Табиғат туындыларысыз (сусыз, жерсіз, ауасыз және күнсіз) өмір сүре аламыз ба?

Балалар: Жоқ.

Тәрбиеші: Дұрыс, табиғат бізге өмір үшін бәрін береді, ал біз өз табиғатымызды Ана деп атай аламыз.

Дұрыс жауаптар үшін біз тағы бір кеңес аламыз, ал табиғат бізге орманға бару керектігін айтады. Сосын маған еріңіз.

Балалар, тақтадан көргендеріңді бір сөзбен қалай атауға болады??

Балалар: Өсімдіктер.

Тәрбиеші: Өсімдіктер мен жануарлардың ең маңызды айырмашылығы неде, олар жануарлар не істей алады, ал сіз бен мен істей алмаймыз?

Балалар: Тамақ күн сәулесіжәне біз үшін оттегіні жасаңыз.

Тәрбиеші: Сіңу күн сәулесіжәне оттегін шығарады. Дұрыс. Олар мұны істей алады, өйткені жапырақтарда барлық өсімдіктерде бар зат бар жасыл түс. Өсімдіктерсіз біз бір минут өмір сүре алмас едік. Және неөсімдік өмір сүруі керек пе?Мұғалім тірек суреттерді көрсетеді.

Балалар: Су, жер, күн, жылу, ауа.

Тәрбиеші: Ал енді Табиғат-Ана сіздің жасыл көршілеріңізді қалай танитыныңызды сынап көргісі келеді ме? Жоғарғы қатардағы тақтада орналасқан өсімдіктер қалай аталады?

Балалар: Ағаштар.

Тәрбиеші: Олардың барлығына ортақ не бар? Ағаштың бөліктерін атайық.

Балалар: Тамыр, дің, бұтақ, жапырақтар, жемістер.

Тәрбиеші: Жапырақтары бар ағаштар ... деп аталады.

Балалар: Жапырақты.

Тәрбиеші: Ал жапырақтардың орнына инелері бар ағаштарды... деп атайды.

Балалар: Қылқан жапырақтылар.

Тәрбиеші: Екінші қатарда не көріп тұрсыңдар?

Балалар: Бұталар.

Тәрбиеші: Олардың ағаштардан басты айырмашылығы неде?

Балалар: Ағаштың бір үлкен діңі бар, ал бұталардың бірнеше жіңішкелері бар. Ағаштар әдетте биік, ал бұталар аласа.

Тәрбиеші: Төменгі қатардағы өсімдіктерді қалай атауға болады?

Балалар: Шөптер.

Тәрбиеші: Шөптесін өсімдік қандай бөліктерден тұрады?

Балалар: Тамыр, сабақ, жапырақ, гүл.

Тәрбиеші: Неліктен өсімдікке әрбір бөлік қажет?Анықтамалық суреттерді көрсету. Балалардың жауаптары.Өсімдік оның бөліктерінсіз өмір сүре ала ма: тамырсыз немесе жапырақсыз және неге??

Балалар: Жоқ, ол алмайды.

Тәрбиеші: Р Астения, әрбір бөлік маңызды, сіз және маған қолдар, аяқтар және бас қажет және біз оларсыз жасай алмаймыз.

Табиғат-ана бізді орманға алып келді. Балалар, орман жасыл дәріхана дейді. Олар мұны неге айтады? Майлар мен таблеткалар ағаштарда өседі ме?

Балалар: Жоқ. Орманда емдеуге болатын өсімдіктер өседі.

Тәрбиеші: Бұл өсімдіктер қалай аталады?

Балалар: Дәрілік.

Тәрбиеші: Олар туралы өлеңдер тыңдау.

Орман ертегі патшалығы сияқты,

Айналада дәрі-дәрмек өседі.

Әрбір шөпте

Әр филиалда -

Дәрілер де, таблеткалар да.


Сіз қандай тамаша адамсыз, сіз барлық сұрақтарға дұрыс жауап бердіңіз және табиғат-Ана сізді шақырады « Жасыл дәріхана" Ал енді адамдар дәрілік өсімдіктерді қолдануды қалай үйренгенімен танысамыз.

Өсімдіктермен емдеу ежелгі дәуірде пайда болған. Ол кезде әлі емесТаблеткалар мен гипстер болды, бірақ адамдар ауырды: олар суық тиіп, жарақат алды, басы ауырып, іші ауырды. Адамдар ауру жануарлардың шөп табу үшін кетіп қалғанын байқай бастады, олар тамақтанғаннан кейін олар қалпына келді. Сондықтан адам әртүрлі өсімдіктерден көмек сұрай бастады.

Енді Табиғаттың тағы бір міндеті - өсімдіктердің атын есте сақтап, олар туралы білетіндердің бәрін айту керек. Мына өсімдікке қараңызшы. Оның қалай аталатынын кім біледі?

Балалар: Колтсфут.

Тәрбиеші: Неліктен оның мұндай оғаш атауы бар екенін білесіз бе?

Балалардың жауаптары.

Тәрбиеші: Дұрыс. Жапырақтың төменгі жағы тығыз ақ түктермен жабылған. Ішінен олар жұмсақ, жеңіл, барқыт тәрізді. Егер сіз оны қолыңызбен сипаласаңыз, сіз жұмсақтық пен жылулықты сезінесіз. Анам мені еркелеткендей. Ал жапырақтың жоғарғы бөлігі қатты, тегіс, суық. Қатал өгей шешенің жанасуы сияқты. Бұл ең бірінші көктем гүлі. Ал колтсфуттың алдында не пайда болады - жапырақтар немесе гүлдер?

Балалар: Гүлдер.

Тәрбиеші: Оның жарыққа шығуға асығатыны сонша, жапырақты сөндіруге үлгермей жатыр дейді. Колтсфут гүлдері ауа-райын болжай алады. Түнде және қолайсыз ауа-райында гүл жапырақтарын мықтап жабады. Адамдар бұл гүлдерден қайнатпа дайындап, жөтелді емдеуге пайдаланады.Мұғалім иллюстрация көрсетеді.
Суретке қараңыз: күн кішкентай балаларын ашық жерге шашып жібергендей. Шеңберге тұрып, бірге күн туралы тақпақты оқиық, саусақтарымыз көмектеседі.
Саусақ гимнастикасы.

Күн сәулесі, күн сәулесі, өзен жағасында серуендеу,

Күн шуақты, қымбаттым, сақиналарды таратыңыз,

Сақиналарды жинаймыз, алтындарын жұлып аламыз,

Біз ойнаймыз, ойнаймыз, содан кейін оны сізге қайтарамыз.

Тәрбиеші: Балалар, бұл қандай өсімдік екенін таптыңдар ма?

Балалар: Жолжелкен.

Тәрбиеші: Неліктен олай аталады?

Балалар: Жолжелкен жолдардың жанында өседі.

Тәрбиеші: Оның қатты және серпімді жапырақтары бар, сондықтан басқа өсімдіктер зардап шегетін таптаудан қорықпайды. Жолжелкен саяхатшы шөп деп аталады. Неліктен ол мұндай лақап атқа ие болды? Оның тұқымының қандай қасиеті бар?Балалардың жауаптары. Тәрбиеші: Жолжелкеннің кішкентай тұқымдары жаңбырға немесе шыққа ұшыраған кезде жабысқақ болады. Адамдардың аяғына немесе жануарлардың табандарына жабыстырылған, олар бізбен және жолжелкенмен бірге жүредібасқа жерлерге оңай ауысады. Жолжелкен бізге не көмектеседі?

Балалар: Ол жараларды емдейді.

Тәрбиеші: Ол кесу, абразия, жәндіктердің шағуы және күйік үшін қолданылады. Ертеде «резник, ранник» деп атайтын. Бұл ол туралы жұмбақ:

Дәрігер жолдың қасында өсті, аяқтарын емдейді.

Жолжелкен жапырақтарының тұнбасы жөтелге қарсы қақырық түсіретін дәрі ретінде де қолданылады. Тістеріңіз бен қызыл иектеріңіз ауырғанда қайнатпамен ауызды шаюға болады.

Балалар, бұл өсімдік қалай аталады?Қандай өсімдік күйдіріледі?

Балалар: Қалақай.

Тәрбиеші: Бір қалақай жеті дәрігердің орнын басады – дейді халық даналығы.

Бұл жолдар ол туралы:

А, маған тиіспе

Мен отсыз күйемін.

Бірақ қалақай күйеді деп неге айтады?Балалардың жауаптары.

Тәрбиеші: Иә, дұрыс айтасың: Қалақайдың сабағы мен жапырақтары өткір ұштары өте нәзік, шаншу шаштармен қапталған.Әрбір шаш шприцтегі ине тәрізді. Түктердің ішінде күйдіргіш сұйықтық бар. Егер сіз оны ұстасаңыз, сіз инъекция аласыз.

Қанды тоқтатуға, жараларды емдеуге, қалақай жапырағының тұнбасын тамақ ауруы кезінде шайнауға, сондай-ақ шашты нығайтуға қолданады.

Қалақай емдеп қана қоймай, тамақтандыратынын білесіз бе. Қалақай жапырақтары жеуге жарамды, одан қырыққабат сорпасы және салаттар дайындалады.

Бірақ қараңызшы, бұл зауытты бәрі біледі.

Балалар: Әй, одуванчик.

Тәрбиеші: Гүлдер кішкентай күн сияқты ашылады жақсы ауа-райыжәне бұлтты болған кезде жабыңыз. Бірақ одуванчик гүлдеді және оған не болды?Балалардың жауаптары.

Тәрбиеші: Дұрыс, желмен оңай ұшып кететін үлпілдек ақ шоқтарға дәндер жабысып тұрады. Сондықтан олар оны осылай атады - одуванчик. Біздің қолымызда ақ қалпақ бар деп елестетіп көрейік, оларды алдымен әрең, содан кейін қаттырақ, содан кейін барлық парашюттер ұшып кеткенше қатты, қатты үрлейік.Тыныс алу жаттығулары.

Мен үлпілдек доппын
Таза далада ағардым.
Ал жел соғады -
Бір сабақ қалады.

Одуванчик те емдік қасиеті бар. Ол температураны төмендету және басқа да көптеген ауруларды емдеу құралы ретінде қолданылады. Одуванчик жеуге болады. Жас жапырақтардан сорпалар мен салаттар, гүлдерден джем, ал тамырдан кофе дайындалады.Мына өсімдікке қараңызшы. Ол қалай аталады?

Балалар: түймедақ.

Тәрбиеші: Дұрыс. Ра сөзі қосулы шет тілібілдіредіКүн. Ромашка күнге ұқсайды деген рас па?Тамақты түймедақ гүлінің қайнатпасымен шайыңыз. Ол суық тиюге және жөтелге, іштің ауырсынуына қолданылады. Түнде түймедақ қайнатпасын ішсеңіз, ұйқыңыз тыныш және тыныш болады.

Тағы қандай дәрілік өсімдіктерді білесіңдер? Бұл өсімдікті кім таныды?

Балалар: Сент-Джон сусыны.

Тәрбиеші: Дұрыс, неге олай аталды?

Балалар: Егер жануар оны жесе, улануы мүмкін.

Тәрбиеші: Сент-Джон сусласы - көптеген аурулардың емі. Ол жараларды емдейтін және ауырсынуды басатын жақпа жасау үшін қолданылады.

Келесі өсімдікті таныдыңыз ба?

Балалар: Иван-шай.

Тәрбиеші: Неліктен бұл атау бар?

Тәрбиеші: Иван - орыс тілінде жиі кездесетін есім. Онымен дәмді және пайдалы шай қайнатуға болады..

Тәрбиеші: Оның екінші аты - отты балдыр. Шай тыныштандырады, бас ауруын басады, ұйқыны жақсартады. Оның тамырынан ұн жасалып, нан пісіріледі, көже мен жарма пісіріледі, жапырақтары салатқа пайдаланылады.

Балалар, айтыңдаршы, тек шөптер ғана емдік болады ма?

Балалар: Жоқ.

Тәрбиеші: Бұл бұтаны кім біледі?

Балалар: Таңқурай.

Тәрбиеші: Сіздердің әрқайсысыңыз таңқурай джемі қосылған шаймен емделдіңіздер. Ол суық тиюді емдеуге көмектеседі. Емдік қасиеті бар қандай ағаштарды білесіңдер?Мұғалім иллюстрацияларды көрсетеді.Балалар өздеріне таныс ағаштарды атайды: линден, қайың, шетен, емен.

Тәрбиеші: Енді мына ағаштарға бұрылып, бұтақтарды күнге қарай созайық.Дене шынықтыру минуты.

Таң атты, күн оянды,

Ұйқыдағы қайыңдарды жел толқытты,

Екі жаққа еңкейіп амандасады,

Олар жаңа күнге қуанып, күнге қарай бұтақтарын ұзартты.

Тәрбиеші: Міне, бүгін біз аурулармен күресуге көмектесетін көптеген өсімдіктерді кездестірдік, бірақ бұл біздің табиғат-Ананың барлық байлығының аз ғана бөлігі! Сен кереметсің - сен барлық өсімдіктерді білесің, ал Табиғат бізге келесі тапсырманы дайындап қойды.

Ауру жануарларға арналған дәрілік өсімдіктерді өзіміз жинайтын уақыт келді, ол үшін біз үстелдерге отыруымыз керек. Міне, біздің «жасыл дәрігерлер» өскен орман алқабы. Бөлшектерден тұтас өсімдікті құрастырып, оны атау керек.(«Өсімдікті тауып, жина» ойыны)

Әр бала бөліктерге кесілген дәрілік өсімдіктің суретін дұрыс құрастырып, атын айту керек.

Тәрбиеші: Ал, біз емдеуге қажетті өсімдіктерді жинадық. Балалар, бүгін біз қандай дәрілік өсімдіктермен таныстық, есімізге түсірейікші?Балалардың жауаптары.

Тәрбиеші: Барлық жерде жануарлар, құстар, адамдар табиғаттан көмек таба алады. Әрбір ауруға қарсы дәрілік өсімдік бар. Ең жақсы дәріхана – Табиғат. Ол бізге барлық сыйлықтарын қуана береді және оның орнына біз оған қамқорлық жасауымызды және бір гүлді бекер термеуімізді сұрайды, өйткені ол біреуді емдей алады! Табиғатымызға айтайық – көп рахмет! Ал біз өзіміз ешқашан ауырмауға тырысамыз!


Железцова Любовь Прокофьевна
Тәрбиеші, жоғары санатты МБДОУ Астрахань No100 Астрахань

Балалар іс-әрекетінің түрлері: коммуникативтік, танымдық-ізденімпаздық, қабылдау көркем әдебиет, мотор.
Интеграция білім беру аймақтары: «Таным», «Қарым-қатынас», «Көркем әдебиет оқу», «Дене шынықтыру», «Денсаулық».
Педагог қызметінің мақсаттары: балаларды қоршаған ортаның флорасымен таныстыруды жалғастыру; өсімдіктерді сипаттау арқылы ажыратуға және табуға, дұрыс жинауға, кептіруге, мақсатын білуге ​​үйрету; бақылауды, білуге ​​құштарлықты, өз денсаулығына ұқыпты қарауды дамыту.

Интегративті қасиеттерді дамытудың жоспарланған нәтижелері: бала өзін қоршаған әлемде жаңа, беймәлім нәрселерге қызығушылық танытады, ересек адамға сұрақтар қояды; диалогтік сөйлейді және конструктивті тәсілдерменбалалармен және ересектермен қарым-қатынас; табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін біледі; туралы түсініктер қалыптасты сау жолөмір.
Материалдар мен құрал-жабдықтар: гербарий, дәрілік шөптердің шоқтары, оларды бейнелейтін иллюстрациялар.
Балалардың ұйымдастырылған іс-әрекетінің мазмұны.
Мұғалімнің кіріспе сөзі.
Тәрбиеші.
Кенеттен ауырып қалсаң,
Таблеткаларды қабылдауға асықпаңыз
Достарыңызды шақырыңыз
Жасыл бұтақтары бар.
Олар әдемірек, сонымен қатар емдік,
Ащылары да бар, бірақ өте пайдалы.
Сіз оларды көп іше алмайсыз,
Бұл достар қауіпті болуы мүмкін.
(М. Киселева)
-Өлеңде қандай достар туралы айтылған?
Балалар. Дәрілік шөптер туралы.
Тәрбиеші. Бүгін біз олар туралы айтатын боламыз. Қайсыларың ауырған кезде анаң шөппен емдеді?
Балалардың жауаптары.
Тәрбиеші. Шөптермен емдеу ежелгі заманнан бері белгілі. Адамдар жейтін өсімдіктердің де емдік қасиеті бар екенін байқаған. Біздің ормандарда мұндай өсімдіктер өте көп.
Гербариймен жұмыс.
-Гербарийге қараңдар, өздерің білетін өсімдіктерді атаңдар.
Балалар гербарийге қарайды. Мұғалім олардың назарын дәрілік шөптер бейнеленген иллюстрацияларға аударады, оларды атауды, гербарийден ұқсас үлгілерді табуды, салыстыруды ұсынады.
Балалар іздеу тапсырмасын орындайды.
Тәрбиеші. Анам кімдерді шөптермен емдейді және оларды сауықтыру сусыны ретінде пайдаланады? Балалардың жауаптары.
Тәрбиеші. Суық тиюді емдеуге қолданылатын шөптерді атаңыз және көрсетіңіз.
Балалар. Жалбыз, шалфей, кольцфут, жолжелкен.
Тәрбиеші. Жарайсың! Бірақ бұл адамдар асқазандағы аурулар үшін ішеді.
Жолжелкен, пижмы, түймедақ, мыңжапырақ көрсетеді.
Тәрбиеші. Таблеткалар сияқты шөптер қажетсіз және қажетсіз қолданылған жағдайда зиянды болуы мүмкін екенін ұмытпауымыз керек үлкен мөлшерлер. Шөптерді қалай дұрыс жинау, кептіру және сақтау туралы сөйлесейік.
Мұғалімнің әңгімесі.
Тәрбиеші. Шөптердің көптеген түрлері Қызыл кітапқа енгізілген, сондықтан оларды мұқият жинау керек, тамырларды зақымдамауға тырысыңыз, қыста қанша пайдалансаңыз, сонша алыңыз. Бір сөзбен айтқанда табиғатқа зиянын тигізбе.
Дене шынықтыру минуты
Біз мойнымызды мұқият бұрамыз -
Сіздің басыңыз айналуы мүмкін.
Біз солға қараймыз - бір, екі, үш!
Және оңға қараңыз.
(Басыңызды оңға және солға айналдырыңыз.)
Кел, созылайық, жүрейік,
(созылу – қолды жоғары көтеру, орнында жүру.)
Ал біз қайтадан сол жерге ораламыз.
(Балалар отырады.)
Тәрбиеші. Шөптер көпжылдық, екі жылдық немесе біржылдық. Оларды қараңғы жерде, ілулі, сызбада кептіру керек. Сақтау кезінде мыжып кетпеңіз, мақта немесе қағаз пакеттерге салыңыз, оларға қол қойылуы керек. Кейбір шөптер, мысалы, чистотела, улы.
Ойындар.
А) Өсімдіктер мен олардың өсетін жерлері, мысалы, жол – жолжелкен, шалғын – түймедақ бейнеленген суреттер бойынша сұрақтар қою.
Ә) Дәрілік өсімдіктерді иісі арқылы тануды үйренеміз. Балаларға жалбыз, түймедақ, шие, шалфей, құлпынай жапырақтарын иіскеп, шөптердің атын табуды ұсынады.
Іс-әрекеттің нәтижесі.
Қорытындылар:
-Дәрілік өсімдіктерді табиғатқа зиян келтірмей, дұрыс жинау керек.
- Дәрілік өсімдіктерді абайлап қолданыңыз.
- Же улы өсімдіктер, сіз оларды білуіңіз керек.

Аннотация

Бұнда әдістемелік әзірлеуСобинкидегі MBOU DOD DDT «Гүл өсіру» бірлестігінде орта және жоғары мектеп жасындағы балаларға, ұлдар мен қыздарға арналған фито-зал түріндегі «Дәрілік өсімдіктер» сабағын ұйымдастыру және өткізу бойынша нақты материалдар қамтылған.

Әдістемелік материалдарды қосымша білім беру мекемелерінің ғылыми-жаратылыстану бағыттағы бірлестіктерінің қосымша білім беру мұғалімдері мен халық білімінің биология пәні мұғалімдері пайдалана алады.

Кіріспе

«Гүл өсіру» бірлестігінің оқушыларымен өткізілетін сабақтардың әртүрлі формаларының ішінде «Дәрілік өсімдіктер» тақырыбы бойынша жалпы сабақ ретінде өткізілетін фито-залдың алатын орны ерекше. Бұл пішіннің логикасы «фито-қонақ бөлмесі» сөзінің лексикалық мағынасын қарапайым және нақты анықтау негізінде құрылған: бұл қонақтарды қабылдайтын және сонымен бірге табиғаттың кішкентай бұрышына ұқсайтын бөлме. Бұл қонақтарды қоршаған табиғат пен оның алуан түрлі өсімдіктер әлеміне деген қызығушылық, қамқорлық және жауапкершілікпен қарауына негізделген еркін сөйлесу үшін қабылдау процесі. Қонақтар әңгімелер айтады, қызықты фактілер әкеледі, ойындар, викториналар ұйымдастырады және қарым-қатынасқа қатысушылардың барлығы өзін-өзі көрсетуге және шығармашылыққа ұмтылады.

Қонақтар кейде тамақпен емделеді, сондықтан шөп залында әртүрлі емдік қоспалар, шыныаяқтар мен самауыр бар шөп бар. Жазда ұлдар жинайды емдік шөптержәне жидектер, оларды құрғатыңыз. Және ішінде қысқы кезеңтүрлі вирустық аурулардың өршуі қайнатылған шөп шайларыжәне коктейльдер. «Тәжірибелі бармендер» мұны қалай жасау керектігін көрсетеді және барлық қонақтарды алдын ала дайындалған және тұндырылған хош иісті шөп шайымен сыйлайды.

Негізгі бөлім

Сабақтың мақсаты:қызығушылық пен сүйіспеншілікті, қоршаған ортаға жауапкершілікпен және қамқорлықпен қарауды дамыту.

Тапсырмалар:

«Дәрілік өсімдіктер» тақырыбы бойынша білімдерін жинақтау;

Оқушыларды табиғатпен ұқыпты қарым-қатынас жасауға үйрету;

Табиғатқа лайықты адамның өмірлік кредосымен таныстыру;

Оқушылардың танымдық белсенділігін ынталандыру;

Ақпаратты өз бетінше жинау және ең маңызды нәрселерді бөлектеу қабілетін дамыту.

Құрал-жабдықтар: мультимедиялық құрал-жабдықтар, дәрілік өсімдіктер, дәрілік өсімдіктер туралы материалдар папкасы, шөп шайлары, өсімдіктерді жинау бойынша оқушыларға нұсқаулық, студенттердің хабарламалары, ертегі қоюға арналған киімдер.

Сабақтың барысы

Нәзік әуен естіледі.

Мұғалім. Достар! Бүгін бізде ерекше іс-әрекет бар, бүгін біз фито-қонақ бөлмесінде кездестік, онда біз табиғат және оның өміріміздегі рөлі, достарымыз - дәрілік өсімдіктер туралы сөйлесеміз. Сізді біздің қонақ бөлмеде көптеген ерекше нәрселер күтеді. Оны ұйымдастырған кезде барлығына қызықты болуы үшін шығармашылық пен қиял көрсеттік. Отырыңыз және алдымен осы әңгімені тыңдаңыз.

Экранда келесі баяндауға арналған слайд иллюстрациялары бар, оны студенттер рөлдері бойынша айтады:

Таулардың арғы жағында, ормандардың арғы жағында, кең теңіздердің арғы жағында,
Аспанда емес, жерде бір елде бір патша өмір сүріпті.
Патшаның қызы қызыл қыз мүлде аянышты болды.
Патша әке кеңес шақырды: ханшайым сияқты, ақ нұр,
Бұл аурудан құтылып, аяғыңызға мықтап тұрғызыңыз ба?
Оған жауап берілді: «Мың жылдық патшалыққа бару»,
Тірі су деп аталатын су шайған тау маңында.

Олар бірден халыққа айқайлады: кім жолда жүрсе,
Курдюмочка өзенінен тірі су әкеледі,
Ол міндетті түрде ханшайым мен патшалықтың жартысын әйелі етіп алады!
Иван бұл айқайды естіді, ол туралы ойлады, ойлады
Ал мен бес минуттай бағымды сынап көрейін деп шештім.
Иванның Кішкентай өркеш атты досы бар еді.
- Ей, кішкентай өркеш, жолға түсуге дайындал, досым!
Елордаға ауыз су алуға барамыз,
Ханшайымды емдеп, патшалықтың жартысын алу.

Ол суға бөтелке, тамаққа нан алды,
Жылы киініп, конькиге отырдым.
Тауларды, аңғарларды, ормандарды аралап ұзақ жүрдім.
Міне, ат тау баурайында өрмелеп жатыр -
Сол тауда көк күмбезді қала бар,
Бес күмбезді шіркеулер. Мен ақсақалды қақпа алдында кездестірдім...
Біздің Иван конькиден түсіп, Ақсақалға тағзым етті.
Және ол сұрақ қойды: тірі су алу үшін қайда бару керек?
Сонда ақсақал жауап береді: тау етегінде сол өзен ағып жатыр.
Барынша қоштасып, Иван конькиге отырды
Және ол бірден таудан түсіп, Курдюмкаға келді.

Ол жерде қаңырап бос қалды... Айнала мұңды көрініс:
Өсімдіктер өліп, металл сынықтары тот басқан,
Олар әр жерден ретсіз үйілген қоқыстарды кездестірді,
Күдікті дақтар судың үстіне таралады.
– Не, Иванушка, басыңды салбыратып қалғаныңа қуанбайсың ба? -
Оған Жылқы айтады. -Оған күмәнім бар, досым.
Бұл шынымен де жараларды емдей ме, сізге ұзақ өмір сыйлай ма?
Бұл лай су? Құрамында осындай шайыр бар ма?
Бірақ ол бөтелкені суға толтырды.
Асыл серідей ысқырып, қайтар жолға аттанды.

Сөйтіп, сегізінші күні үйге келеді.
Патша бәрі уайымдап, дірілдеп, подъезден оған қарай жүгіреді.
Ал Иван конькиден түсіп, құрметпен жауап береді:
-Міне, саған патша қызды емдейтін су.
Қызы тостағанды ​​қолына алып, қызыл ерніне апарды,
Ол сәл ғана жұтып қойды да, көзін жұмды,
Ол бірден жібек төсек жамылғысының үстіне есінен танып құлады.
О, бұл қандай әбігер болды, өйткені кеңес орындалмады!
Иванушка бірден тұтқынға түсіп, түрмеге жабылды.
Иван қайғыра бастады, бірақ кейін ақсақал келді.

Ол тікелей патшаға барып, былай деді:
– Сен Иванды жібер, сосын кешір.
Жамандық жасағысы келмеді, онсыз бәле келеді;
Әлгі өзен әбден қоқыстанып, суы уланған.
Бірақ Иван бұл туралы білмеді, сондықтан оның оған еш қатысы жоқ.
Бірақ сіз мұңаймауыңыз керек, сіз ханшайымды оята аласыз.
Емі бар - орегано шөпі, Сент-Джон сусласы және өкпе сусыны,
Құлпынай мен көкжидек, қырмызы, лингонжидек,
Целандин, жусан, калина, оттық, тимьян, қалақай.
Жас жігіттер бұл шөптерді қайдан табуға болатынын біледі.
Олар қазір бізге бұл туралы әңгіме айтып береді.

Мұғалім. Жігіттердің айтқандарынан мынаны айта аламыз

Шөптерді жинауға арналған нұсқаулар.

Студент сөзінің мәтіні – 2-қосымша

  • Сізге жақсы білетін өсімдіктерді ғана жинап, оларды басқа, туысқан түрлерден ажырату керек.
  • Дәрілік өсімдіктерді жинау жақсы құрғақ ауа-райында ғана жасалуы керек.
  • Бір контейнерге өсімдіктердің бірнеше түрін бір уақытта салуға болмайды.
  • Дәрілік өсімдіктердің көпшілігін күнде кептіруге болмайды, өйткені бұл кейбір биологиялық белсенді заттарды жояды.
  • Коллекциялар механикалық қоспалармен: топырақпен, құммен және т.б. және жиналған өсімдіктердің дәрілік емес бөліктерімен ластанбауы керек.
  • Себеттерді немесе сөмкелерді тығыз толтырмау керек, өйткені шикізат өздігінен қызып кетеді және зауыттағы белсенді принциптер сол себепті жартылай ыдырайтындықтан, жиналған өсімдіктерді бір түнде шірусіз қалдыруға болмайды;

(оқушыларға жадынамалар таратпа)

Спикерлер өз орындарына отырады.

Мұғалім. Енді әңгімемізді аяқтайық.

Соңғы слайдтар экранда.

Міне, гүл шоғы емдік шөптер— деп біздің Иван оның бетіне әкелді
Қыздар. ТУРАЛЫ! Қария дұрыс айтады: екі беті болат раушан түстері,
Қабақтар дірілдеп, күрсініп, одан да әдемі болды,
Ол көзін ашып: «Мен ұзақ ұйықтадым!» - деп күлді.

Мұғалім. Бұл біздің тарихымыздың бақытты соңы. Иә, шын мәнінде, дәрілік өсімдіктер ғажайыптар жасайды.

Біздің фито-қонақ бөлмесіне жаңа қонақ келді!

Дәрігер Нехворайкин пайда болады.

Дәрігер. Барлығына денсаулық!

Дәрігер. Орман ертегі патшалығына ұқсайды: айналада дәрілер өседі.

Әрбір арамшөпте, әр бұтақта қоспа мен таблетка бар.

Мен сізге нені және қалай емдеу керектігін үйрете аламын.

Сұраңыз, мен барлық сұрақтарыңызға жауап беремін.

1 оқушы. Дәрігер, менің тәбетім нашар, не істеуім керек?

Дәрігер. Бұл жұмбақ осы сұраққа жауап беруге көмектеседі.

Ол атақты, алтын,
Қартайып, шашы ағарған.
Мен сұр болып кеткенімде,
Ол желмен бірге ұшып кетті.

Балалар болжайды және экранда одуванчик пайда болады.

Иә, дұрыс, бұл одуванчик. Бұл өсімдіктің тамыры тәбетті ынталандырады.

2 оқушы. Дәрігер, менің тамағым жиі ауырады. Маған көмектесетін өсімдіктер бар ма?

Алтын орта
Ал сәулелер айналады.
Бұл сурет болуы мүмкін бе?
Көк аспандағы күн?

Балалар болжайды, ал экранда емдік түймедақ пайда болады.

Дұрыс, бұл түймедақ . Және есте сақтаңыз:

Егер сіз суық тиіп қалсаңыз,
Жөтел пайда болады, дене қызуы көтеріледі,
Бумен пісіретін саптыаяқты өзіңізге жақындатыңыз
Аздап ащы хош иісті қайнатпа.

Сізге бұрыннан таныс қырмызы да көмектеседі, бұл тамақ ауруы кезінде шайнауға жақсы.

3 оқушы. Қандай өсімдік асқазан ауруына көмектеседі?

Экранда мыңжапырақ пайда болады.

Дәрігер. Сізге мыңжапырақ көмектеседі.

Әрбір жапырақ тілімдерге бөлінеді.
Неше лоб бар екенін есептеңіз?
10, 20 немесе отыз?..
Бұл жерде есеп жоғалту оңай.
Кімнің қалауы бар
Кесінділерді қайта санайсыз ба?

4 оқушы. Қандай өсімдік абразиялар мен кесулерге көмектеседі?

Дәрігер. Әрине, жолжелкен!

Экранда жолжелкен пайда болады.

Саяхатшының досы жолжелкен,
Қарапайым, көзге түспейтін жапырақ,
Сіз кесілген саусақтасыз
Ылғал патч сияқты жатыңыз.
Көпшілігіміз білмейміз
Емі табылды деп
Дәл сол жерде, жолда, аяғыңда.

Айтпақшы, достар, жолжелкен тұнбасы жөтелге жақсы екенін есте сақтаңыз.

Ал серия тітіркенген теріні тыныштандырады.

Экранда реттілік кескіні бар.

5 оқушы. Дәрігер, жүрегіңіз ауырса, оны қалай емдеуге болады?

Экранда алқаптың лалагүлі пайда болады.

Дәрігер. Лилия тамшылары жүрек ауруына көмектеседі. Сондай-ақ лалагүл, валериана, долана... топтамасын дайындауға болады.

Мен сізге осы кітапты ұсынамын, одан сіз көптеген пайдалы нәрселер туралы біле аласыз дәрілік өсімдіктер. Жарайды, мен кетуім керек. Сізбен танысқаныма қуаныштымын. (Жапырақтары).

Сиқырлы музыка естіледі. Орман перісі пайда болады.

Орман ертегісі.

Мен орман перісімін және менің орманыммын
Қуанышты ғажайыптарға толы.

Бірақ ол өзінің сырын, сұлулығы мен емдік күшін бәріне емес, ең сезімтал, мейірімді, зейінді адамдарға ашады.

Ал, өкінішке орай, демалушылар тобынан кейін ұзақ уақыт бойы өзімізге келе алмай қалатынымыз жиі кездеседі: консервілер, шыны бөтелкелер, полиэтилен пакеттер піскен көкжидектердің астында жатыр, құлпынай шалғынын таптап кеткен, Сент-Джон сусыны. ұсақталған, кейде адамдарға мақтаны алмастыратын жаңа емдік мүк сфагнумы бар қоқыс үйінділері, ағаштардың қабығы зақымдалған, құмырсқа илеуі өртенген ...

Жігіттер! Есіңізде болсын!

Бұл жерде бірде-бір дәрілік өсімдік өспейді! Сондықтан табиғатқа барғанда абай болайық, маған сеніңіз, ол сізге сусын береді, тамақтандырады, күш береді және емдейді.

Келесі ережелерді ұстанайық. Оларды бірге тұжырымдауға тырысайық.

  • Сынбау.......(ағаштар мен бұталардың бұтақтары).
  • Зақымдамаңыз.......(ағаш қабығы).
  • Сіз ештеңе жасамай-ақ ......... (табиғаттағы гүлдер) тере алмайсыз.
  • Таптауға болмайды.......(дәрілік шөптер).
  • Сіз құлата алмайсыз ......... (саңырауқұлақтар).
  • Бұза алмайсың....... (құмырсқа илеуі, құс ұясы).

Мұғалім. Балалар, бүгін біз өмірлік кредомен танысамыз лайықты адамтабиғатты құрметтеу. Өмірлік кредо – адамның өзі ұстанатын сенімі. Мінеки:

МЕН ТАБИҒАТ БАЛАСЫ ЖӘНЕ ТАБИҒАТ ИЕСІМІН, СОНДЫҚТАН МЕН...

  • Мен аспанды, жұлдыздарды, жер мен теңізді жақсы көремін;
  • Мен күнді, жаңбырды, қарды және желді ұнатамын;
  • Мен шөпті таптамаймын, гүл термеймін, құстарды қорқытпаймын, жануарларды ренжітпеймін;
  • Мен табиғаттың дауысын естимін, табиғатпен қарым-қатынас жасай білемін, мен біздің Жердегі табиғат жағдайына алаңдаймын;
  • Табиғат сыйларын ең қымбат деп қабылдаймын, оны бағалаймын және адам игілігіне пайдаланамын;
  • Оның көбеюіне мүмкіндігімше үлес қосамын;
  • Мен бүкіл адамзатпен бірге табиғат жағдайына жауаптымын.

Бұл енді біздің өмірлік кредомызға айналсын, балалар! Сіз келісесіз бе?

Рефлексия(мұндай сабақта не сәтті өтті, қандай мәселелер анықталды, жаңа оқушылар не үйренді, не үйренді және олар үшін қай жерде пайдалы болады).

Мұғалім. Ал енді барлығын өзіміз дайындаған шөп шайынан дәм татуға шақырамыз.

Қонақтарға әртүрлі инфузиялар ұсынылады және оларды дайындауға арналған рецепттер беріледі.

Қорытынды

Мұғалімдерге кеңестер:

* «Гүл өсіру» бірлестігінің фито-зал түріндегі сабақты әртүрлі бағыттағы бірлестіктермен, мысалы, «Кітапқұмарлар» бірлесе отырып өткізуге болады. «Аспаздық», «Актерлік өнер».

* Мұғалім дәрілік заттардың әртүрлілігі туралы алдын ала слайдтар дайындап беруі керек

өсімдіктер, ертегі кейіпкерлері, рецепт бойынша шөп шайлары.

* Маңызды: оқушылардың ақпаратты өз бетінше іздеу және көпшілік алдында сөйлеу қабілеттерін дамыту.



Бұл мақала келесі тілдерде де қол жетімді: тай

  • Келесі

    Мақалада өте пайдалы ақпарат үшін көп РАХМЕТ. Барлығы өте анық көрсетілген. eBay дүкенінің жұмысын талдау үшін көп жұмыс атқарылған сияқты

    • Сізге және менің блогымның басқа тұрақты оқырмандарына рахмет. Сіз болмасаңыз, мен осы сайтты қолдауға көп уақыт бөлуге жеткілікті мотивация болмас едім. Менің миым осылай құрылымдалған: мен терең қазуды, шашыраңқы деректерді жүйелеуді, бұрын ешкім жасамаған немесе осы бұрыштан қарамаған нәрселерді сынап көруді ұнатамын. Өкініштісі, Ресейдегі дағдарысқа байланысты отандастарымыздың eBay-де сауда жасауға уақыты жоқ. Олар Қытайдан Aliexpress-тен сатып алады, өйткені тауарлар әлдеқайда арзан (көбінесе сапа есебінен). Бірақ eBay, Amazon, ETSY онлайн аукциондары қытайлықтарға брендтік заттар, винтаждық заттар, қолдан жасалған бұйымдар және әртүрлі этникалық тауарлардың ассортиментін оңай береді.

      • Келесі

        Мақалаларыңыздың құндылығы – сіздің жеке көзқарасыңыз бен тақырыпты талдауыңыз. Бұл блогты тастамаңыз, мен мұнда жиі келемін. Осындай арамызда көп болуы керек. Маған электрондық хат жіберіңіз Жақында маған Amazon және eBay арқылы сауда жасауды үйрететін ұсынысы бар электрондық хат алдым.

  • Мен сіздің осы сауда-саттық туралы егжей-тегжейлі мақалаларыңызды есіме түсірдім. аумақ
    Мен сіздің осы сауда-саттық туралы егжей-тегжейлі мақалаларыңызды есіме түсірдім. аумақ