Мақсаттар:

  • буын, сөз, сөз тіркестері мен сөйлемдердегі [S]-[SH] дыбыстарын дұрыс айтуға және ажыратуға жаттықтыру;
  • дыбыстардың артикуляциясы туралы білімдерін бекіту, дыбыстарға мінездеме беруге үйрету;
  • сөздердегі [С]-[Ш] дыбыстарының болуы мен орнын анықтау қабілетін бекіту, фонематикалық есту және қабылдауды дамыту;
  • сөздерге дыбыстық талдау жасау және сөздерді буынға бөлу дағдысын дамыту;
  • сын есімдерді зат есіммен келісуге жаттықтыру;
  • септік жалғаулары бар сөйлемдерді және берілген көсемшелермен сөйлем сызбаларын құрастыруды үйрену;
  • жалпы және ұсақ моториканы, зейінді, есте сақтауды дамыту;
  • ұзаққа созылатын бағытталған ауа ағынын қалыптастыруды жалғастырады.

Жабдық:қуыршақ; әріптері бар кестелер; автобус ойыншығы; көрсеткілері бар кестелер; [s] және [sh] дыбыстарына арналған ойыншықтар; [s] - [w] дыбыстары бар үйлер; суреттері бар дүкен: ұшақ, аю, ыдыс, піл, қалпақ, ит, мұнара; сөз диаграммасын құру үшін дыбыстардың таңбалары; бөлінген алфавит; шарлары бар кеуде; доп; S – Sh әріптері жоқ сөздері бар алмалар; сөйлем сызбалары; тыныс алу жаттығуларының диаграммасы; суреттер.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Бір бала кіріп, сәлем береді!

Қараңдаршы, бізге қанша қонақ келді. Олардың барлығы сенің қалай дұрыс әрі әдемі сөйлейтініңді білуге ​​келді. Біз оларға мұны көрсетеміз бе?

II. Артикуляциялық гимнастика. (2-слайд)

Қонақтарымызға қаншалықты қуанышты екеніңізді көрсетіңіз, күліңіз. («Жаттығу» күлу”).

Жаттығу «Әткеншек»

Мен әткеншекте тербелемін
Жоғары - төмен, жоғары - төмен,
Мен одан сайын биіктеймін
Сосын мен төменге түсемін.
-Тіл шаршады.
Жаттығу «Шпатула»
Тілді шпательмен қойыңыз
Және оны аздап ұстаңыз.
Тілді босаңсу керек
Және оны есептеңіз,
Бір, екі, үш, төрт, бес -
Тілді алып тастауға болады.

Тіл бізді тыңдауды қойды, жазалау керек.

Жаттығу «Тілсіз тілді жазалайық».

Қонақтарға шәй беру дәстүрі бар, бізде қандай кесе бар екенін көрсетейік.

Жаттығу «Кесе».

Тілді шпательмен қойыңыз
Және шеттерін көтеріңіз,
Бұл кесе болып шықты
Дөңгелек кесе.
Біз кеседі үйге әкелеміз.
Оның шеттерін тістеріңізге басыңыз.

III. Тыныс алу жаттығулары (сызба бойынша). (3-слайд)

Сіз күш жұмсадыңыз және жұмсадыңыз, кеңес диаграммасына қарап тыныс алуымызды қалпына келтірейік.

IV. Тақырыпқа кіріспе. (4-слайд)

Бүгін бізге тағы бір қонақ келді - бұл қуыршақ.

Ол өзінің есімін Фафа деді.

Сіз мұндай есімді естідіңіз бе?

Сондай-ақ қуыршақ кейбір дыбыстарды айта алмайтынын айтып, осы дыбыстарды қалай дұрыс айту керектігін үйретуімізді өтінді.

Біз оған көмектесеміз бе?

Бірақ алдымен қонағымыздың атын түсінуіміз керек.

Міне, бірінші тапсырма.

Қуыршақ осы әріптердің арасына өз есімінің әріптерін жасырып қойған. Оларды тауып, оның атын оқы.

V. Сабақтың тақырыбы туралы хабарлама.

Қонақтың аты кім? (Саша).

Айтыңызшы, Саша есімінен қандай дауыссыз дыбыстарды естисіз?

Бүгін біз сабақта [s] және [w] дауыссыз дыбыстарды анық және дұрыс айтуды және құлақ арқылы ажыратуды үйренеміз және Сашаны сөйлеуге үйретеміз.

Енді сен екеуміз саяхатқа шығамыз. Қандай көлікпен жүреміз? [s] немесе [sh] дыбыстары бар көлікті таңдаңыз.

Біз автобуспен барамыз. Бірақ алдымен шиналарды сорып алу керек. (5-слайд)

Біз сорғыны тез жинадық
Ал доңғалақтар қатты үрленді: тшш.

Біз автобусқа отырдық. Орындыққа отырыңыз.

Біз автобуста отырамыз (6-слайд)
Ал біз ағынға қараймыз.
Ағын үнсіз шырылдап,
Ол бізге анық айтады: сссс.

1. Дыбыстардың артикуляциясы. (7-слайд)

[s] және [w] дыбыстарын айту кезінде тілдің дұрыс орналасуын нақтылау.

Автобуста келе жатып, Сашаға дыбыстарды қалай айту керектігін айтайық.

[S] дыбысын айтыңыз. Тіл қайда? (төмен). Төмен көрсеткі. Сіздің ерніңіз қандай позицияда? (күлімсіреп қоршау). Ауыздан қандай ауа шығады? (суық).

[S] дыбысын тағы қалай атауға болады? (ысқырады). [S] дыбысы дауыссыз, қатты, күңгірт.

[SH] дыбысын айтыңыз. тіл қай жерде орналасқан? (жоғары). Көрсеткі жоғары. Сіздің ерніңіз қандай позицияда? Ауыздан қандай ауа шығады? [Ш] дыбысы дауыссыз, қатты, күңгірт.

[Ш] дыбысын тағы қалай атауға болады? (ысылдап).

Көрсеткілер тілдің орнын көрсететін сызба бойынша дыбыстарды айтыңыз.

2. [С] - [Ш] дыбыстарын құлаққа және айтылуына қарай ажырату:

Бірінші аялдама – «Чистогоркино». (8-слайд)

Менен кейін қайталаңыз.

Тілді жоғары көтеру - ша-ша-ша, ботқа, қытырлақ және кеспе.

Тілі төмен - са-са-са, май, ірімшік және шұжық.

Тіл жоғары – ша-ша-ша, құлақ, мойын және жан.

Тілі төмен - са-са-са, көз, арқа және өру.

Са-ша-са

Біз – құлақ – керек

шо - со - шо

күл – ос – уш

Ша - ша - ша - анасы баланы жуады.

Шу - шу - шу - мен саған хат жазып жатырмын.

Са-са-са - орманда түлкі жүгіреді.

Сонымен - солай - солай - Вованың дөңгелегі бар.

3. Сөздегі [С] және [Ш] дыбыстарын ажырату. Сөздегі буын санын анықтау. (9-слайд)

Сіз кеудеге 6 - 10 ойыншықтарды табуыңыз керек, олардың атауларында S және Sh дыбыстары бар ойыншықтарды өз үйлеріне орналастыру керек, бірақ егер сөзде бір буын болса, оларды еденге орналастыру керек. біз оны бірінші қабатқа қоямыз, егер екі буын болса - екіншіге, үш болса, үшіншіге. (Үстелде екі үй бар, біреуі [Ш] дыбысына, екіншісі [S] дыбысына арналған).

Табылған нысандарды атаңыз.

4. «Сөзді өзгерт» дидактикалық ойыны: (10-слайд)

Келесі аялдама «Ауыстыру - ка» ойыны мияу.

[С] дыбысын [Ш] дыбысымен ауыстырыңыз.

Саша [S] дыбысын дұрыс айтуды үйренді және оны [SH] дыбысы бар барлық сөздерде айтады. Сашаны түзетіңіз.

5. Объектілер үшін атрибуттарды таңдау. «Не туралы айта аласың?» дидактикалық ойыны. (11-слайд)

Біз бір дүкенге тоқтадық.

Дүкен терезелеріне қарап, мұнда қандай қызықты заттар сатылатынын көріңіз. Осы заттардың қайсысы туралы айта аласыз? үлкен? (- аа, - ой, - с) Ұшақ, піл, мұнара.

Не туралы айта аламын пушистый? (- аа, - ой, - с) Ботқа, ит, қалпақ, аю.

А күлкілі? (-th, -s, -oh) Тамбель, ит және т.б.

6. Динамикалық үзіліс. (12-слайд)

Бір, екі, үш, төрт, бес
Барлығымыз санай аламыз
Біз демалуды білеміз.
Қолымызды артымызға қояйық.
Басымызды жоғары көтерейік
Ал жеңіл дем алайық...
Бір, екі! - бас көтеру,
Үш, төрт - қол кеңірек.
Бір – тұр, өзіңді тарт,
Екі - еңкейіңіз, түзетіңіз
Үш қол соғу, үш шапалақтау,
Үш басын изеді.
Төрт - қол кеңірек,
Бес - қолдарыңызды бұлғаңыз,
Алты - үстелде тыныш отырыңыз.

7. Саша сөзіне дыбыстық талдау жасау. (13-слайд)

«Schemkino» тоқтаңыз Иә (Слайд 14)

Саша есімінің диаграммасын жасау керек.

Саша сөзінде неше буын бар? Оларды атаңыз.

«СА» буынындағы бірінші дыбыс қандай? Екінші?

Екінші буын қандай? Екінші буын қай дыбыстан басталады?

Екінші буында қандай дыбыстар бар?

8. Бір дыбыс пен әріпте ерекшеленетін сөздерді салыстыру.

«Ойлануды» тоқтатыңыз ба? (15-слайд)

Сөйлемді аяқтау үшін қандай сөз керек екенін тап. Суреттер сізге көмектеседі (әзілкеш, тышқан, маска, ботқа, дулыға).

9. С-Ш әріптері түсіп қалған сөздерді оқу; көсемшелерді пайдаланып берілген сөздермен сөйлем құрау.

«Яблочнаяны» тоқтатыңыз. (Слайд 16-17)

Қараңдаршы, алмалар қандай әдемі! Сіз барлық алмаларды жинауыңыз керек, бірақ алмалар қарапайым емес, оларда «S» және «W» әріптері жоқ сөздер басылған.

Алманы таңдап, жетіспейтін әріптерді қойып, алынған сөздерді оқы.

Сөздердегі жетіспейтін дыбыстарды ата?

Енді қағазға жазылған предлогты пайдаланып, осы сөздермен сөйлемдер ойлап табыңыз және әр сөйлемнің сызбасын сызыңыз. Тапсырманы орындап болған соң, алманы себетке салыңыз.

VI. Сабақты қорытындылау. (18-слайд)

Жарайсыңдар, қонағымызға [S] - [W] дыбыстарын ажыратуға көмектестіңіздер. Ол қуанғаны сонша, қашып кетіп, қоштасуға уақыт таппай, сізге сыйлық пен үлкен рахмет айтуымды өтінді.

2-сыныпқа арналған жеке логопедиялық сабақтардың қысқаша мазмұны

Тақырыбы: [С]-[Ш] дыбыстарының дифференциациясы.

Мақсат: буын, сөз, сөйлемдегі [s] және [w] дыбыстарын ажырата білуге ​​үйрету.

Тапсырмалар:

Коррекциялық тәрбиелік: [с] дыбыстарының дұрыс айтылуын бекіту және [с] және [ш] дыбыстарын буындар мен сөздердегі, сөйлемдердегі акустикалық және артикуляциялық ерекшеліктеріне қарай ажырату; сөздерге дыбыстық-буындық талдау жүргізу кезінде оларды анықтау.

Коррекциялық және дамытушылық: ұсақ және артикуляциялық моториканы дамыту, фонематикалық есту және есту зейінін дамыту, сөйлеудің грамматикалық тұрғысын жетілдіру, оқушылардың сөздік қорын байыту және әртүрлі жаттығулар мен оқу ойындары арқылы балалардың сөйлеуді аяқтауға ынталандыру.

Түзету және тәрбиелік: логопедтің нұсқауларын тыңдау және нақты орындау қабілеттерін дамыту; өз сөзіне бақылауды қалыптастыру, оқу іс-әрекетіне жағымды мотивацияны тәрбиелеу.

Жабдық: тақырыптық суреттер, тапсырмалар картасы, айна, дәптер мен қалам.

Сабақ жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі

    Сәлем

II. Негізгі кезең

    Артикуляциялық гимнастика

    Тыныс алу жаттығулары

    Сабақтың тақырыбын хабарлау

    Жаттығу жаттығулары

III. Сабақты қорытындылау

IV.

Үй жұмысы:

САБАҚ ЖҮРГІЗУІ

Баланың әрекеті

Жабдық

I. Ұйымдастыру кезеңі

Мектеп оқушысы Паша жазады

Шляпа, шайба, ботқа

Тышқан, мидж, әзіл,

Шахмат, кішкентай аю.

Ал енді басқа өлеңде:

Ұшақты өзіміз жасаймыз

Ұшақты өзіміз жасаймыз

Ормандардың үстінен ұшайық,

Сосын анама қайтамыз.

Сәлем береді, Ш, С дыбыстарын анықтайды.

Артикуляциялық гимнастика

II.

Негізгі кезең

    Осы дыбыстарды дұрыс айту үшін не істеу керек екенін еске түсірейік.

    Біз тіл мен ерінге арналған жаттығуларымызды бастаймыз:

    «Күлкі»

    «Қоршау»

    «Құймақ» 5-ке дейін санау/ салқындатылды,

    «Тістеріңізді тазалаңыз» (іштен жоғарыдан/төменнен; сырттан), тіліңізді төменгі тістерге басыңыз,

    «Кесе» (10-ға дейін санау),

    «Дәмді джем» (5 рет),

«Суретші» (5 рет),

Тыныс алу жаттығулары

«Ат»

Бала артикуляциялық гимнастикамен айналысады.

Сөйлеуіміздің дыбыстары дұрыс естілуі және басқаларға түсінікті болуы үшін тағы не қажет? Дұрыс тыныс алу:

Бала тыныс алу жаттығуларын жасайды.

Сабақтың тақырыбын хабарлау.

Бүгін біз С және Ш дыбыстарын ажыратамыз.

Бала дұрыс жауап береді.

Дыбыс артикуляциясын талдау

Дыбыстардың ерекшеліктері

    Бұл дыбыстардың қалай жасалатынын еске түсіріп, оларға сипаттама берейік:

[s] дыбысын айтыңыз

«Жылан әні» - SHSH.

Енді осы дыбыстарға сипаттама берейік: (жалпы – дауыссыз, дауыссыз, жұп; айырмашылығы – С дыбысы – қатты және жұмсақ, ал Ш дыбысы – әрқашан қатты болуы мүмкін).

Бұл дыбыстарды қандай әріптер білдіреді? Олардың атын атап, жазайық: [es] әрпі және [ша] әрпі.

Бала тыңдап, дыбыс шығарады.

«С» дыбысы күлімсіреген ерін, тілдің ұшы төменгі алдыңғы тістерге тіреледі, тілдің ортасынан суық ауа ағыны өтеді.

Дауыс қатпарлары жұмыс істемейді.

«SH» дыбысы – ерін алға созылған, тіл тостаған тәрізді, жоғарғы жағында орналасқан, тілдің ортасында жылы ауа ағыны бар. Дауыс қатпарлары жұмыс істемейді. Біз сізге көрсетеміз

Бала [S] дыбысына сипаттама береді - дауыссыз, дауысты, қатты.

Бала [Ш] дыбысына сипаттама береді - дауыссыз, саңырау, әрқашан қатты.

Бала дыбыстарды атайды және жазады.

Айна, дәптер, қалам

Буындардағы S-Sh дифференциациясы

1. «Кәрі және жас тотықұс» ойыны: менің артымнан тотықұс сияқты қайталаңыз:

Сіз керемет жас тотықұс жасадыңыз!

2. Енді біз буындарды оқимыз

кесте солдан оңға қарай:

3. Менен кейін қарапайым сөздерді қайталауға тырысыңыз:

SA-SA-SA - түлкі қарағайдың астында тұрады.

ША-ША-ША - біз ақырын жүреміз.

СУ-СУ-СУ - Мен Соняға бал әкелемін.

ШУ-ШУ-ШУ - ботқа дайындап жатырмыз.

SO-SO-SO - машинаның дөңгелегі бар.

SHO-SHO-SHO - жазда өте жақсы.

SY-SY-SY - біз аралардан қорықпаймыз.

Сіз керемет жасадыңыз!

Бала қайталайды.

Сіз керемет жасадыңыз!

Бала оқиды.

Буындар жазылған кесте

Сөздегі S-Sh дифференциациясы

4. [c] дыбысы бар сөзді айтсам, тұтқаларыңды төмен түсіріңдер, ал [w] дыбысы бар сөзді айтсам, тұтқаларыңды жоғары көтеріңдер:

ШЫРЫН, ШУ, ТҮКІР, ҚАМ, ҚАДАМ, МАЛ, СОРПА, ШИНА.

Сіз өте мұқиятсыз! Жақсы қыз!

5. Сөз жұптарын дыбысы мен мағынасына қарай салыстырайық:

Карточка №1

ПОРЧ-ДУЛЫҒА;

аю – тоқаш;

МАСКА – МАСКА;

RAT – ROOF;

КҮНДЕР – ӘЗІЛ;

МҰРТТАР – ҚҰЛАҚ;

ФАБЛЕ - Мұнара.

6. Енді түсіп қалған әріптерді жазып, артық сөзді атаңыз:

Карточка №2

...ашка, біз...и, кры...а, бір...а, ма...ина, кату...қа.

Мынаны ойна

есте қалған сөздердің саны (тура және кері ретпен).

Бұл қиын тапсырма болды және сіз жақсы жұмыс жасадыңыз!

7.СӨ немесе ША буындарын қосып, сөзді аяқтаңыз:

Карточка №3

8. Балалар атауларында [С, Ш] дыбыстары бар суреттерді таңдап, екі топқа бөліп, дыбыстың сөздегі орнын анықтайды (балаға суреттер ұсынылады).

Жарайсың!

9. Барлық сұрақтарға толық жауап беру керек:

Штанганы кім көтереді? (ауыр атлет)

Кім шахмат ойнайды? (шахматшы)

Кім хоккей ойнайды? (хоккейші)

Пойыздарды кім жүргізеді?

(жүргізуші)

Таксиді кім жүргізеді? (такси жүргізушісі)

Кім пианинода ойнайды? (пианист)

Кім гитарада ойнайды? (гитарист).

Қандай сөздер ойлап таптық (такси – таксист, гитара – гитарист)? - бір тамырлы.

10. Шатасу рифмалары:

Оларға дыбыстар мен сөздерді орнына қоюға және ұйқастарды дұрыс айтуға көмектесіңіз.

Мысық «тостағанды» ұстайды

Анам тышқанды жуады.

Балалардың алдында

«Егеуқұйрықты» суретшілер салып жатыр.

Өрт сөндіруші «ботқа» киеді

Саша «шлемді» жеді.

Миша «машкада» билейді

Кәмпит «маскаға» берілді.

Сіз жасадыңыз!

Бала қолдарын көтереді/төмендетеді.

Бала сөздердің мағынасын түсіндіреді.

Бала сөздердің мағынасын түсіндіреді.

Бала тапсырманы орындайды.

Бала суреттерді екі үйіндіге орналастырады.

Бала жауап береді.

Бала дыбыстар мен сөздердің дұрыс ретін қалпына келтіреді.

Тапсырма картасы

Бала дыбыстар мен сөздердің дұрыс ретін қалпына келтіреді.

Тапсырма картасы, дәптер, қалам

Тақырыптық суреттер

Сөйлемдегі S-Sh дифференциациясы

11. Мысал бойынша сөз тіркестерін өзгертіңіз:

Карточка №4

Сіз киесіз - мен киемін

Сіз асығыссыз -

Сен ұйықтап жатырсың -

Сіз сурет саласыз -

Сіз құйып жатырсыз -

Сіз егесіз -

Мен киемін - сен киесің

Мен сұраймын -

Мен асығып тұрмын -

Мен сурет саламын -

мен құйып жатырмын -

12.Бірінші бағандағы сөздерге сәйкес келетін екінші бағандағы сөздерді таңдап, сөз тіркестерін құра:

Карточка №5

Көңілді тас жолы

Ашық қойшы

құрғақ күн

Қызықты мысық

Сұр саяхат

Сіз бәрін дұрыс таңдадыңыз!

13. Мына сөз тіркестері бар сөйлемдер ойлап табыңыз:

Карточка №6

Дәмді кеспе, хош иісті бәйшешек, шана тебу, душта жуу.

Бала сөздердің мағынасын түсіндіреді.

Бала сөздердің мағынасын түсіндіреді.

Бала сөздердің мағынасын түсіндіреді.

Сіз керемет толық сөйлемдер жасадыңыз!

Тапсырма карталары

III.

Сабақты қорытындылау

Бүгін біз қандай дыбыстарды ажыраттық?

Ережені қайталайық.

Сізге сабақ не ұнады?

Сіз өз жұмысыңызды қалай бағалайсыз (егер бәрі ойдағыдай болса, оң қолыңызды жоғары көтеріңіз, егер бәрі дұрыс болмаса, оң қолыңызды кеуде деңгейіне дейін көтеріңіз, егер ештеңе шықпаса, оң қолыңызды төмен түсіріңіз).

Бала суреттерді екі үйіндіге орналастырады.

Тіліңді көтер... т.ш.

Тіл төмен...сссс.

Бала өзін өзі бағалайды.

IV.

Үй жұмысы

Түсіп қалған әріптерді қойып, сөйлемдерді жаз:

Куку...ка ве...эло көкек. Sa...және емес...et gr...u. Па...ту...жарайды...үйге қайт. Се...тра...тіккен Са...е көйлек...ку.

Буындар жазылған кесте

...ашка, біз...и, кры...а, бір...а, ма...ина, кату...қа.

Карточка №3

ли-..., ка-.., ко-.., су-.., шатыр-..., коле-..., колба-..., бірақ-..., ро-... .

Карточка №4

Сіз киесіз - мен киемін

Сіз киесіз - мен киемін

Сіз асығыссыз -

Сен ұйықтап жатырсың -

Сіз сурет саласыз -

Сіз құйып жатырсыз -

Мен киемін - сен киесің

Мен киемін - сен киесің

Мен сұраймын -

Мен асығып тұрмын -

Мен сурет саламын -

Карточка №5

Көңілді тас жолы

Ашық қойшы

құрғақ күн

Қызықты мысық

Сұр саяхат

Карточка №6

Дәмді кеспе, хош иісті бәйшешек, шана тебу, душта жуу.

Сөйлемдерді жетіспейтін әріптерді қойып аяқтаңыз:

Куку...ка ве...эло көкек. Sa...және емес...et gr...u. Па...ту...жарайды...үйге қайт. Се...тра...тіккен Са...е көйлек...ку.

[Ш] - [С] дыбыстары

Дыбыс [S]:еріндер күлімсіреп созылған, тістер «қоршалған», тіл төменгі тістердің артында, тілдің ортасынан суық ауа өтеді. Дауыс байламдары демалып жатыр, тамағы қалтырап қалмайды (дауыс жоқ).

Дыбыс [SH]:еріндер алға итеріліп, дөңгелектенеді, тіл жоғарғы тістердің артында. Тілдің пішіні шыныаяққа ұқсайды. Ауа ағыны жылы. Дауыс байламдары демалып жатыр, тамағы қалтырап қалмайды (дауыс жоқ).

Оқшауланған дыбыстағы [С] - [Ш] дыбыстарының дифференциациясы

Жаттығулар «Насос - жел»: С - Ш, С - Ш, С - Ш...

Түзу буындардағы [Ш] - [С] дыбыстарын ажырату

ША-СА ШО-СО ШУ-СУ ШИ-СЫ ШЕ-СЕ

СА-ША СО-ШО СУ-ШУ СЫ-ШИ СЕ-ШЕ

ША-СА-ШО-СО-ШУ-СУ-ШИ-СЫ-ШЕ-СЕ

СА-ША-СО-ШО-СУ-ШУ-СЫ-ШИ-СЕ-ШЕ

ША-СА ШО-СА ШУ-СА ШИ-СА ШЕ-СА

ША-СО ШО-СО ШУ-СО ШИ-СО ШЕ-СО

ША-СУ ШО-СУ ШУ-СУ ШИ-СУ ШЕ-СУ

ША-СЫ ШО-СЫ ШУ-СЫ ШИ-СЫ ШЕ-СЫ

ША-СЕ ШО-СЕ ШУ-СЕ ШИ-СЕ ШЕ-СЕ

СА-ША СО-ША СУ-ША СЫ-ША СЕ-ША

СА-ШО СО-ШО СУ-ШО СЫ-ШО СЕ-ШО

СА-ШУ СО-ШУ СУ-ШУ СЫ-ШУ СЕ-ШУ

СА-ШИ СО-ШИ СУ-ШИ СЫ-ШИ СЕ-ШИ

SA-SHE SO-SHE SU-SHE SY-SHE SE-SHE

Кері буындардағы [Ш] - [С] дыбыстарын ажырату

АШ-АС ОШ-ОС УШ-УС ЙШ-ЫС ЕШ-ЕС

АС-АШ ОС-ОШ УС-УШ ЫС-ЫШ ЕС-ЕШ

ЯШ-ЯС ЁШ-ЙОС ЙШ-ЮС ИШ-IS ЙЕШ-ЕС

ЯС-ЯШ ЁС-ЁШ ЮС-ЮШ ИС-ИШ ЕС-ЕШ

ASH-AS-OSH-OS-USH-US-YSH-YS-ESH-ES

AS-ASH-OS-OS-US-US-US-YS-YSH-ES-ESH

ЯШ-ЯС-ЁШ-ЁС-ЮШ-ЮШ-ИШ-IS-ЕШ-ЭС

ЯС-ЯШ-ЙОС-ЁШ-ЮС-ЮШ-IS-ИШ-ЭС-ЕШ

АШ-АС ОШ-АС УШ-АС ЙШ-АС ЭШ-АС

ASH-OS OSH-OS USH-OS YSH-OS ESH-OS

ASH-US OSH-US USH-US YSH-US ESH-US

АШ-ЫС ОШ-ЫС УШ-ЫС ЫШ-ЫС ЕШ-ЫС

ASH-ES OSH-ES USH-ES YSH-ES ESH-ES

AS-ASH OS-ASH US-ASH YS-ASH ES-ASH

AS-OSH OS-OSH US-OSH YS-OSH ES-OSH

AS-USH OS-USH US-USH YS-USH ES-USH

АС-ЫШ ОС-ЫШ ҮС-ЫШ ЫС-ЫШ ЕС-ЫШ

AS-ESH OS-ESH US-ESH YS-ESH ES-ESH

Буындағы [Ш] - [С] дыбыстарын дауысты дыбыстар арасында ажырату

(дауысаралық буындарда)

АША - АСА УША - АҚШ ОША - ОСА ИША - ИСА ЮША - ЮСА

ASHO - ASO USHO - USO OSHO - OSO ISHO - ISO YUSHO - YUSO

АШУ - АСУ УШУ - УСУ ОШУ - ОСУ ИШУ - ИСУ ЮШУ - ЮСУ

АШИ - АСЫ ҚҰЛАҚ - МҰРТ ОШЫ - ОСЫ ИШИ - ИСЫ ЮШИ - ЮСЫ

КҮЛ - АСЕ УШЕ - ОШ - ОСЕ ИШ - ИСЕ ЮШЕ - ЮСЕ

ЫША - ЙСА ЕШ - ЕСА ЙЕША - ЕСА ЙОША - ЙОСА ЯША - ЯСА

YSHO - YSO ESHO - ESO YESHO - ESO YOSHO - YOSO YASHO - YASO

ЙШУ - ЙСУ ЕШУ - ЕСУ ЙЕСУ - ЕСУ ЙОШУ - ЙОСУ ЯШУ - ЯСУ

ЙШИ - ЫСЫ ЕШЫ - ЕСІ ЙЕШИ - ЕСІ ЁШИ - ЙОСЫ ЯШИ - ЯСЫ

YSHE - YSE ESHE - ESE YESHE - ЕСЕ ЁШЕ - ЙСЕ ЯШЕ - ЯСЕ

АША - АСО - АШУ - АСЫ - ӘШЕ ИША - ИСО - ИШУ - ИСЫ - ИШЕ

OSH - OSO - OSH - OSY - OSH ESH - ESO - ESHU - ESY - YESHE

УША - УСО - УШУ - МҰРТ - УШЕ ЙОША - ЙОСО - ЙОШУ - ЙОСЫ - ЁШЕ

ЫША - ЙСО - ЙШУ - ЫСЫ - ЙШЕ ЮША - ЮСО - ЮШУ - ЮСЫ - ЮШЕ

ЕШ - ЕСО - ЕШУ - ЕСІ - ЕШ ЯША - ЯСО - ЯШУ - ЯСЫ - ЯШЕ

АСА - АШО - АСУ - АШИ - АСЕ ИСА - ИШО - ИСУ - ИШИ - ИСЕ

OSA - OSHO - OSU - OSHI - OSE ESA - ESHO - ESU - YESHI - ESE

АҚШ - USHO - USU - EARS - ҚОЛДАНУ YOSA - YOSHO - YOSU - YOSHI - YSE

YSA - YSHO - YSU - YSHI - YSE YSA - YUSHO - ЮСУ - ЮШИ - ЮСЕ

ESA - ESHO - ESU - ESHIE - ESE YSA - YASHO - YASU - YASHI - YASE

Дауысты дыбыстар [С] - [Ш] дыбыстары арасында орналасқан буындардағы [Ш] - [С] дыбыстарын саралау

САШ-ШАС СОШ-ШОС СУШ-ШУС СЫШ-ШИС СЕШ-ШЕС

Буындардағы [Ш] - [С] дыбыстарының дауыссыз шоғыры бар дифференциациясы

СНА - ШНА СМА - ШМА СВА - ШВА СКА - ШКА

СНО - ШНО СМО - ШМО СВО - ШВО СКО - ШКО

СНУ - ШНУ СМУ - ШМУ СВУ - ШВУ СКУ - ШКУ

АРМАНДАР - SHNY SMA - SHMY SVA - SCHY SKY - SHKY

STA - SHTA SPA - SPA SLA - SHLA

СТО - SHTO SPO - ShPO SLO - SHLO

СТУ - ШТУ СПУ - ШПУ SLU - XLU

СТЫ - ШТЫ ШПИ - ШПУ АЙЛЫ - ШЛЫ

АСТ-АШТ АСК-АШК АСН-АШН АСМ-АШМ АСВ-АШВ АСП-АШП

ОСК-ОШТ ОСК-ОШК OSN-OSHN OSM-OSHM OSV-OSHV OSP-OSHP

UST-UST USK-USHK USN-USHN USM-USHM USV-USHV USP-USP

ЫСТ-ЫШТ ЫСК-ЫШК ЫСН-ЫШН ЫСМ-ЫШМ ЙСВ-ЫШВ ЙСП-ЫШП

EST-EST ESK-ESHK ESN-ESHN ESM-ESHM ESV-ESHV ESP-ESHP

IST-ISHT ISK-ISHK ISN-ISHN ISM-ISHM ISV-ISHV ISP-ISP

EST-EST ESC-ESHK ESN-ESHN ESM-ESHM ESV-ESHV ESP-ESHP

ЙОСТ-ЁШТ ЙОСК-ЁШК ЙОСН-ЁШН ЙОСМ-ЁШМ ЙСВ-ЁШВ ЙОСП-ЁШП

ЮСТ-ЮШТ ЮСК-ЮШК ЮСН-ЮШН ЮСМ-ЮШМ ЮСВ-ЮШВ ЙСП-ЮШП

ЯСТ-ЯШТ ЯСК-ЯШК ЯСН-ЯШН ЯСМ-ЯШМ ЯСВ-ЯШВ ЯСП-ЯШП

Сөз басындағы [Ш] - [С] дыбыстарын ажырату

Банды-сайқа, тентек-сәлем, кенші-сапер, саят-салат, шалфей-салфетка, сыбдыр-қырық, қалжың-күн, шу-шу, тікен-бөртпе, әзіл-оспақ, тігіс-үкі, шулы-қап, тігілген- жақсы тамақтанған, нан-ірімшік, әл-қуат, ысқырық-ұйқы, шәлі-тұз.

Сөз соңындағы [Ш] - [С] дыбыстарын ажырату

Сенің-сен, біздің-біз, шу-кис, тышқан-мұқаба, қамыс-қымыз, плюс-плюс, пенни-рос, брошь-брошь, жылдам-күріш.

Сөз ортасындағы [Ш] - [С] дыбыстарын ажырату

Мазалау-жазу, бар-елші, құлақ-мұрт, Маша-масса, ванна-мұрт, мұнара-фабула, жазу-ару, соқа-асу, би-би, тігу-ару, ат-қону, қап-орман, топ- құм, шұлық бау, ұйқас тышқан, тышқан-егеуқұйрық, шешкен-сұраған, шеш-ке, тігіс-сұра, Проза-тары.

Сөздердегі [Ш] - [С] дыбыстарын, дыбыстың басында, дауыссыз дыбыстардың тіркесімімен саралануы

Hat-slush, bumblebee-dared, заттар - қағып, шпалдар-ұйқы, штык-буын, шпорлар-споралар, тыныш-стиль, перде-күзетші.

Дауыссыз дыбыстардың тіркесімі арқылы сөз ортасындағы [Ш] - [С] дыбыстарын ажырату

Ботқа-дулыға, Машка-маска, аю-шалка, пешкалар-құмдар, ішек-питектер, жейде-шұжық, мұнара-фабула, егістік-макарон, қорқынышты-қызыл, кетті-өсті, Яшка-мөлдір, таяқша-люстра, кеттік - жайылған, пешкалар-әндер, қап-кек, шие-ілу, рифма-вице, ирис-Иришка.

Сөздегі [Ш] - [С] дыбыстарының саралануы,

бір сөзде [Ш] - [С] дыбыстары

Саша, Сашка, Сашенка, құрғақ жер, құрғақ жер, құрғақ, кептірілген, кептіру, жоғарыдан, тыңда, тыңда, аға, қорқынышты, күн, стақан, шабу, күлдір, күлдір, күл, күл, күлкі, рифма, күлкілі , кішкентай ұл, кемпір, кептіру, тігу, құлату, қуыру, асығу, асығу, асығу, қатты, түсті, тас жол, мүмкіндік, сырық, алты, жүн, еркелік, шеру, шахматшы, сыбдырлау, тас жол, сырық, жүргізуші, бақташы, бақташы, муляж, апару, күлімсіреу, сәтті, хош иісті, үлпілдек, мойынсұнғыш, қорқақ, сепкіл, саяхаттау, мойынсұнғыш, үлпілдек, сыбдыр, шу шығарды.

Сөз тіркестеріндегі [Ш] - [С] дыбыстарының саралануы

Үлпілдек мысық, биік мұнара, құрғақ трусики, қойшының дорбасы, әженің кеудесі, тышқанның сықырлауы, ашытылған қырыққабат, ебедейсіз аю, өткір тікен, қарағай, ұйқылы мысық, Соняның жүні, биік сырық, Яшаның шанасы, хош иісті бұта, хош иісті шөп , жібек орамал, күлкілі әзіл, шахмат тақтасы, тоқ аю, шие шырыны, күлкілі маска, бос сөмке, құрғақ капюшон, мектеп тақтасы, күлкілі балалар рифмалары.

Таза тілдердегі [Ш] - [С] дыбыстарының дифференциациясы

Ша-ша-ша - Саша баланы жуады.

Су-су-су - Мен шарды алып жүрмін.

Ши-ши-ши - балалар төсекке кетеді.

Шу-шу-шу - Мен хат жазып жатырмын.

Со-сондай-Миша дөңгелекті айналдырады.

Су-су-су - аю орманда көрінді.

Күл - қарағайдың астында саятшылық бар.

Ос-ос-ос, ос-ос-ос - бұталардың үстінде аралар көп.

Ош-ош-ош, ош-ош-ош - және шие ағашының үстінде көптеген аралар бар. (А. Хмелева)

Ша - са - ша - аша Маша жақсы.

Са – ша – са – арам мұрнымды тістеп алды.

Ши - сы - ши - құлағымыз жақсы.

Сы - ши - сы - араның мұрты, мұрты бар.

Иш - бұл - иш - мұнда жүгір, кішкентайым.

Күл - ос - күл - бізде үлкен саятшылық бар.

Ash - os - ish - айнала өте тыныш!

Сөйлемдегі [Ш] - [С] дыбыстарының саралануы

3 сөзден:

Сашаның көлігі бар. Сашаның сандалдары бар. Асықсаң жұртты күлдіріп жібересің. Саша суши жейді. Машаның шанасы бар. Қарағайда конустар бар. Біздің атамыз машинист. Наташа сорпа ішіп отыр. Гандер мойнын созады. Біздің сорғымыз шулы. Миша стақанды жуып жатыр.

4 сөзден:

Саша кемпірмен бірге жүрді. Паша қорқақ, ол қорқады. Алты котят аш. Лашықтағы балықшылар оянды. Наташаның Саша атты ұлы бар. Саша әжесіне асығады. Ыдыс-аяқ шкафта. Атасы ананас шырынын ішеді. Бақшада көкек шақырып жатыр. Атасы диванда ұйықтап жатыр. Тостағандар шкафқа салынады. Соня жастықтарды кептіруде. Даша атлас белбеу тігіп жатыр. Соня қатесіз жазады. Каштан иті ет жейді. Аю ыдыстан жейді. Мысықтың үлпілдек пальтосы бар. Наташа Дашаға орамал тігеді. Соня ет сорпасын жейді. Биік қарағайда конустар бар. Баласы кокосты әжесіне апарып берді. Дашаның ұзын фикусы бар. Терезеде кактус бар. Автобус мұнараның жанынан өтеді. Қойшы Санья отарын бақты. Қабырғаға қарсы шкаф бар. Саша көрмеге асығады. Ыдыс-аяқ шкафқа салынады.

5 сөзден:

Саша Соняға шана мінгізеді. Саша тостағандағы ботқа жейді. Балалар қарағайдың астынан конустарды іздейді. Біздің бақшамызда шие піскен. Терезеде үлпілдек мысық ұйықтап жатыр. Біздің терезенің жанында биік қарағай бар. Миша мысыққа ет сорпасын дайындап жатыр. Біздің котенканың құйрығы жұмсақ. Стас қапқа тары құяды. Биік қарағайдың үлпілдек бұтақтары бар. Гоша Соняға құрғақ науаны береді. Даша биік көпірдің астында келе жатыр. Біздің мысықтың құйрығы жұмсақ. Мысық дәмді шұжықты жейді. Короз бағанада биік отырады. Саша аялдамаға асығады.

6 сөзден:

Тоғай мен көкектер орманның шетінде шу етті. Көліктер тас жол бойымен шуылдап жүгіреді. Соня мен Мишутканың күлкілі әзілдері. Соня мен Саша саяхатқа шығады. Сашаның бөлмесінде емен шкафы бар. Пашаның атасы аялдамада тұр. Стакан, шөміш, тостаған – ыдыс. Миша қалпақпен қарағайдан конусты құлатты. Әжемнің тоны көктемде шкафта ілулі тұрады. Елеусіз аю биік қарағайдың түбінде ұйықтап жатыр екен. Соня мен Саша дойбы ойнап жүр. Ұйқыдағы аюдың үстіне қарағай конусы құлады.

7-8 сөзден:

Маша мен Даша биік қарағайдың жанында тұр. Саша мен атасы алты итмұрын отырғызды. Мысықтар терезеге отырып, күнге қарайды. Әтеш қорқып, төбеден бағанаға құлады. Түрлі-түсті әйнек арқылы күнге қараймын. Олар бағаналардағы торларды алып, ескектерді қайықтарға апарды.

Өлеңдегі [Ш] - [С] дыбыстарының саралануы

Тайғақ конустар сыбдырлады.

Олар қарағайдан шуылдап шашырап кетті.

Орамал тәрізді қар қабаты.

Көктемге дейін бұдырларды жасырады. (А.Волобуев)

Көліктер ессіз асығады -

Олардың дөңгелектері тас жолдың бойымен сыбдырлайды.

Және қар көшкінінде

Сыбыр естілді: шу-шу-шу.

Бұл шина шинаға сыбырлап:

«Мен асығыспын, мен асығыммын, мен асығыммын!» (Ю. Разумовский)

Көңілді кемпір

Ол бүгін күні бойы тігіншілікпен айналысты.

Дөңгелек катушкада

Үлпілдек мысық қарап тұр.

Кемпір тігуден шаршаған

Ол қақпаның алдына отырды,

Және дөңгелек катушкамен

Мысық ойнай бастады. (К. Стюарт)

Тышқандар тары жейді, Әй, ботқасы

Орман шетінде тышқандар, Маша бізге тамақ әзірлеп жатыр!

Олар тары жейді - одан дәмді ботқа жоқ,

Олар мұрттарын қозғалтады. (А. Хмелева) Біздің Машаға қарағанда. (А. Хмелева)

Стеша асығып тұрды, мен Лёша ағаға асығамын

Мен көйлек тіктім. Мен галошымды шүберекпен сүрттім.

Иә, мен асықтым - мысық соңынан еріп кетпеуі үшін,

Мен жеңді аяқтаған жоқпын. (Г. Аванесова) Мен мысыққа етік тіктірдім.

Кімнің мұрты бар? Тышқан және қамыс

Мұрты, мұрты, мұрты, тышқан қамысқа қарай сықырлады:

Мысықтың мұрттары, мұрттары бар. – Сенің сыбдырың тыныштықты бұзды!

Мұрт, мұрт, мұрт, Құрақ сыбырлайды:

Сомның мұртшалары мен мұрттары бар. - Тыныш, тышқан, сыбдырлама!

Мұрты, мұрты, мұрты, сыбдырыңды мысық естиді.

Мысықтың мұрты бар ма? Мен әжеге барар едім, сізге. шит!

Жеңдер! (А. Хмелева) Тыңдамасаң, тышқан, -

ТасбақаМысық сені ұстап алады, ақымақ!

Тасбақа бәрін күлдіреді, (Б. Кремнев)

Өйткені ол асықпайды.

Бірақ неге асығыс

Кім үнемі үйде?

(Б. Заходер)

Мәтіндердегі [Ш] - [С] дыбыстарының дифференциациясы

Сұр алаяқ.

Мишаның мысығы бар еді - сұр алаяқ. Мысықтың үлпілдек құйрығы және жұмсақ жүні бар. Оның өзі сұр және жолақ. Мысықтың даусы мейірімді. Миша оған сүт пен ботқа берді. Мысық ботқаны ұнатпай, ет сұрады. Мысық жалқау болып, тышқандарды ұстамады. Тышқандар одан мүлде қорықпады. Бұл тышқандарға жақсы болды. Бұзақыға да жақсы болды. Ол тәтті ұйықтайды, сүт ішеді. Ол терезеге секіріп, арқасын күнге жылытады.

Түлкі мен құмыра(ертегі).

Бір әйел шөп шабуға далаға шығып, құмыра сүтті бұталардың арасына тығып алды. Құмыраға бір түлкі жақындады. Ол басын құмыраға салып, сүтті сорды. Бірақ мәселе мынада: ол құмырадан басын шығара алмайды. Түлкі: «Құман қалжыңдады, болды, жібер!» дейді. Құман да артта қалған жоқ. Түлкі ашуланып: «Сен жақсы түсінбедің, мен сені суға батырамын». Түлкі құмыраны өзенге батыра бастады. Иә, құман түлкімен бірге батып кетті.

Біздің мысық

Бізде ерекше мысық бар. Оның есімі ерекше - Умка. Мысық үлпілдек тон киген. Мойында шифон бантик бар. Және қандай ақылды! Оның балалары:

Кім жалаң аяқ жүреді? Гандер?

Төбешіктен кім пайда болады? Мишкада ма?

Тышқан кімнен қорқады? Мысық па?

Көпір астындағы суда кім мұртты? Лақа?

Бұл біздің мысық!

Кімнің орамал?

Орманның шетінде Флуф деген ит орамал тауып алды. «Мен оны Машаға апарамын. Ол маған ет береді!»

Ит орамалмен жүреді, ол көкек алады:

Менің орамалыммен қайда барасың? А? Бұл менің балаларымның орамалдары. Мен бұтақтарға кептіремін.

Жоқ, көкек, мен мына орамалды тауып алып, Машаға әкеліп жатырмын.

Балаларымның орамалдары!

Шарф машинасы болады!

Балаларымның орамалдары!

Шарф машинасы болады! Сіздің балаларыңыз да жоқ!

Үлпілдек шарфты бермейді. Шудан ешкім тыныштық таба алмайды: құстар да, жәндіктер де, аралар да...

Табылды! Табылды! «Бұл менің орамалым», - деді тышқан.

Ол орамалын алып, үйіне қарай жүгірді. Орман шетінде тыныштық орнады, ешкім ешкімді мазаламады.

Терезеде

Бұтаның астында тышқандардың жанында кішкентай терезелері бар кішкентай үй бар. Үй тышқандар үшін тар емес;

Ана тышқан кішкентай тышқандарға дәмді ботқа дайындайды. Ал кішкентай тышқандар терезеде тұрып, мысықты көреді.

Анашым! Анашым! Бұл біздің күтушіміз бізді көруге келе ме? Сондай үлпілдек, жұмсақ, мұртты, құлағы оның басында!

О, кішкентай тышқандар, терезеден аулақ болыңдар. Бұл сенің күтушің емес. Мына мысық Соня аңға шығады.

Жалқау мысық

Тышқандар әжейге тыныштық бермейді. Не тарыны, сосын сұлыны, не ботқаны алып кетеді. Ал мысық Соня жұмсақ жастығында ұйықтап, тамақтанады, ұйықтайды және тамақтанады.

Әже мысыққа: «Тышқандар сені де алып кетпесін!»

Жоқ, олар оны алып кетпейді! Мен оларды тырнақтарыммен, мұрттарыммен және құйрығыммен қорқытамын.

Және тағы да ұйықтап, жейді, жейді және ұйықтайды.

Тышқандар көреді - мысық олар үшін қауіпті емес. Олар жұмсақ жастықта мысықпен ұйықтайды. Олар оны әзілдеді: не ұйықтап жатқан мысықтың мойынынан садақты алып, өздері киеді, не мұртына өрмекші кигізеді.

Әжеге мұндай мысық керек емес. Оны әжесі көршінің мысығы Мушкаға асырауға береді.

Тіл бұрмаларында [Ш] - [С] дыбыстарын ажырату

Мен тон тіктім – юбка тіктім.

Терезеде үлпілдек мысық ұйықтап жатыр.

Мен қалпақ тіктім - тәпішке тіктім.

Соняда конус бар, Саняда дойбы бар.

Саша Сашаға қалпақ тігіп берді.

Же, Саша, алты суши.

Қарағай ағашында қарағайлар бар.

Біздің Мишутканың күлкілі әзілдері бар.

Біздің мысық бізбен, сіздің мысық сізбен бірге.

Терезеде Соняның мысығы отыр.

Бұл жерде шу шығармай білу керек.

Машаның тышқанында күлкілі шалбар бар.

Алты күннен бері әзіл айтып жүрміз.

Саятшылықта алты кішкентай тышқан сыбырлайды.

Қарағайдағы конустар, үстелдегі дойбылар.

Саша тас жол бойымен жүріп, кептіргішті сорды.

Лашықта алты тентек қыз отыр.

Мен мысыққа марокко етік сатып аламын.

Мен мақтаншақ ұлыма күлкілі шалбар тігіп беремін.

Алты Сашаның әрқайсысында алты сырық, ал алты сырықтың әрқайсысында алты кептіргіш бар.

Саша Шустиковтың да ұлы бар - Саша Шустиков.

Мысықтың алты котенкасы, тышқанның алты баласы бар.

Паша жаяу жүріп, бір қап құм көтерді.

Мишка Сашкаға барады, Сашка Мишкаға барады.

Мақал-мәтелдердегі [Ш] - [С] дыбыстарын ажырату

Мұрныңызды көтермеңіз;

Сіз ұйықтап, ұйықтайсыз, бірақ демалуға уақыт жоқ.

Мысық ұйықтайды, бірақ тышқанды көреді.

Түскі асқа дейін ұйықтап жатқанда көршіңізді кінәламаңыз.

Не пісірсеңіз, соны жеңіз.

Сіз төсекке қалай жатсаңыз, сіз де ұйықтайсыз.

Асықсаң жұртты күлдіріп жібересің.

Тіліңмен асықпа, ісіңмен тез бол.

Өлеңмен жер жыртуға болмайды.

Ұйқысы бар мысық тышқандарды ұстамайды.

ӘДЕБИЕТТЕР:

1. Алифанова Е.А., Егорова Н.Е. Логопедиялық рифмалар мен миниатюралар. Логопедтерге және логопедтерге арналған оқу құралы. - М.: «GNOM-PRESS», 1999. - 80 б.

2. Куликовская Т.А. 40 жаңа тіл бұрмалары. Дикцияны жетілдіру бойынша практикум / Т.А. Куликовская. - М.: GNOM және D баспасы, 2010 ж. - 48 с.

3. Спивак Е.Н. Ш, Ж, Ч, Щ дыбыстары 5 - 7 жастағы балалардағы дыбыстарды атомизациялау және дифференциациялау үшін сөйлеу материалы / Е.Н. - М.: GNOM iD баспасы, 2007. - 48 б.

Әрбір логопед мұғалім берілген дыбыстарды ажырату жұмысының қаншалықты қиын екенін біледі.

Мен мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыс істейтін логопедтердің назарына жүйеленген материалды ұсынамын - дыбыстарды ажыратуға арналған тапсырмалардың картотекасы[s] – [w].

Картотека 12 карточкадан тұрады.

Керина Елена Александровна ,

оқытушы-логопед, МДҰ «ЦРР-д/с «Кристаллик»,

Абакан, Хакасия Республикасы

Анықтама үшін бірнеше карта:

Карточка №7.

1. [s] және [sh] дыбыстарын кезектесіп айтыңыз.

2. «4 тақ» ойыны. Сөздер қатарын қайталаңыз, қай сөздің артық екенін анықтаңыз, себебін түсіндіріңіз.

Етік, тон, маска, квас.

Ит, мысық, жылқы, түлкі.

Қалпақ, шарф, сарафан, тон.

Қалпақ, етік, тон, шорт.

Шкаф, тостаған, қасық, кесе.

Қарағай, түймедақ, көктерек, қайың.

Алхоры, алмұрт, апельсин, қызылша.

Картоп, қырыққабат, алмұрт, сарымсақ.

3. Сөздерді қайталаңыз:

Саша, кептіру, кептіру, кептіргіш, полюс, алты, үстінде, жүн, еркелік, асығу, сыбдырлау, тыңдау, есту, Сашенька, аға, қорқынышты, күн сәулесі, әйнек сынығы, тас жол, күлкі, күлкілі, шабу, мені күлдір, асығу, кептіру, күлдіру, асығу, рифмалау, күлкілі, алып жүру, күлімсіреу, сәтті, хош иісті, үлпілдек, тіл алғыш, үнсіз, кішкентай ұл, қорқақ, кемпір, шу шығарды, қойшы, жүргізуші.

4. Сөйлемді өзгертіңіз:

Мен өлең тыңдаймын. Сен..Ол (ол)..Біз..Сен..Олар..

5. Біліңіз:

Пискада ойыншық бар - ойыншық аю,

Аюдың ойыншығы бар - пушистый киска.

[С] және [Ш] дыбыстарының дифференциациясы

Карточка нөмірі 9.

1. Сөз тіркестерін қайталаңыз.

Күлкілі әзіл, дәмді кептірілген жемістер, вокалдық жұлдызқұрт, тәтті бұршақ, тәтті итмұрын, қауіпті саяхат, шыны кесегі, парсы мысық, тілалғыш балалар, кемпірдің таяғы, тас жол, көңілді кішкентай ұл, ақылды балақай, кептірілген шие, қамыстың сылдыры.

2. Қарқынды бірте-бірте жылдамдата отырып, тілдің бұралуларын қайталаңыз.

Үстелдегі дойбы, қарағайдағы конустар.

Саша сушиді жақсы көреді, ал Соня ірімшік торттарын жақсы көреді.

Үкі, үкі, үлкен кішкентай бас.

Тышқандар аюға арналған ыдыстарды жуды.

Саша кішкентай, Саша құлағын сабынмен жуды.

3. Дұрыс артикуляцияны бақылай отырып, сөйлемдерді баяу және анық айту (2-3 рет).

Пілдің құлағы үлкен. Леша үлкен мұртты сомды ұстады. Мысық ыдыстағы ботқа жейді. Дашада дәмді шие бар. Себет терезеде. Көкек көңілді қарғады. Алеша салатты жақсы көреді, ал Света шоколадты жақсы көреді. Терезеде пушистый мысық отыр. Қарағайлы орман хош иісті шайырдың иісін сезеді. Тыныштықта ұшақтың гуілдегенін естисіз. Балалар күлкілі рифмаларды тыңдайды. Короз бағанаға отырды. Машаның пушистый мысығы бар. Қойшы үйіне асығады.

[С] және [Ш] дыбыстарының дифференциациясы

Карточка №8.

1. Барлық дыбыстарды анық айтып, таза сөздерді қайталаңыз:

Ша-ша-ша - Саша баланы жуады.

Су-су-су - Мен шарды алып жүрмін.

Ши-ши-ши - балалар төсекке кетеді.

Шу-шу-шу - Мен хат жазып жатырмын.

Со-сондай - Миша дөңгелекті айналдырып жатыр.

Су-су-су - аю орманда көрінді.

Күл - қарағайдың астында саятшылық бар.

2. Қарқынды бірте-бірте жылдамдата отырып, сөйлемді үш рет қайталаңыз. s-sh дыбыстарының дұрыс айтылуын тексеру.

Боз ата, қарт әже, қарағайлар, көңілді сәби, шулы сынып, тұзды толқындар, итмұрын бұталары. Құрғақ пирожныйлар, үлпілдек мысық, хош иісті бәйшешек, күлкілі өлеңдер, шие бағы, дәмді кеспе, үлкен ит, ас қасық, тәтті шоколад, орман шеті, жолақты бамбар. 3. Біліңіз:

Үлпілдек мысық күнде кебеді

Артқы жағында, құйрығында және құлағында жүн.

Автор риза, бұл сізге қиын емес - «ҰНАЙДЫ» түймесін басыңыз.
Ұнайды

С - Ш дыбыстарының саралануы.

Мақсаты: Ш дыбысының буын, сөз және сөйлемде дұрыс айтылуын бекіту, балалардың үйлесімді сөйлеуін дамыту.

Танымдық: логикалық ойлауын, қиялын дамыту.

Сөйлеу: Ш дыбысының айтылуын, С-Ш дыбыстарын сөздердегі ажыратуды бекіту; балалардың сөздік қорын жаңа сөздермен белсендіру және байыту; зат есімнің көпше түрін жасау, зат есімдерді сын есіммен үйлестіру дағдыларын жетілдіруді жалғастыру; зат есімнің көпше түрін жасау; фонематикалық есту және есту қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: отбасы мүшелерімен жылы қарым-қатынас орнату, қамқорлық, көмек көрсету, құрмет көрсету тәсілдерін дамытуды жалғастыру; басқа адамдардың іс-әрекетін моральдық тұрғыдан бағалау, өзінің және басқалардың іс-әрекетіне объективті баға беру қабілетін дамыту.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастырушылық нүкте.

Қайырлы күн, балалар. Бүгін сіз екеуміз кішкентай адамдар тұратын шуақты қалаға барамыз. Күн шуақты, сиқырлы қалаға саяхаттау үшін нені пайдалана аласыз деп ойлайсыз? (балалардың мысалдары)

Ал біз сиқырлы пойызбен жолға шығамыз.

Алыстан пойыз көріп тұрсың ба?

Ол темір жолда

Ел бойынша сөз болып жүгіреді,

Буындарға бөлінген...

Бірақ біз жолға шықпас бұрын тіркемелерге кіруіміз керек. Суретінің атауында бір буындылар бір терезелі тіркемеде отырады, суреттің атауында екі буындылар екі терезеде, сөзде үш буындылар тіркемеде отырады. үшінші.

Барлығы отырды ма? Кеттік: чуг-чуг-чуг.

Кез келген сапардың өз аялдамасы болатыны сияқты, сіздің де, менің де аялдамаларыңыз болады. Бірақ біздің саяхатымыз сиқырлы болғандықтан, аялдамалар да ерекше, сиқырлы болады.

Олардың әрқайсысында сізді ертегі кейіпкері және оның қызықты тапсырмасы күтеді. Сонымен... кеттік..

Сабақтың тақырыбымен таныстыру.

Әзірше жолда келе жатырмыз, менің тапсырмамды тыңда.

Біз дыбыспен ойнаймыз

Біз сөзді сөзбен таңдаймыз

Ұшақ, дөңгелектер, ғарыш. Шин

Бұл жерде тым көп не айтуға болады?

Ш дыбысымен ойнаймыз

Біз сөзді сөзбен таңдаймыз

Орам, құлақ, мылтық, шаңсорғыш

Айтыңдаршы, балалар, мұнда не артық?

Логопед: Балалар, бүгін қандай дыбыстармен жұмыс істейтінімізді болжаған шығарсыңдар?

Балалар: С және Ш дыбыстарымен.

Логопед: Иә, дұрыс. Біз бұл дыбыстарды ажыратуды үйренеміз, өйткені балалар бұл дыбыстарды жиі шатастырады. Біз мұны жақын арада көреміз. Ал біз оларды ажыратуды үйретеміз.

3. Міне, балалар, біз бірінші станцияға келдік. Қараңдаршы, бізді кім қарсы алды? Саған арнап өлең жазды. Оларды тыңдайық.

Олар оны ыдысқа... дулығаға салды

Өрт сөндірушіңізді... ботқа қойыңыз.

Жазушы... мұнараны құрастырған

Суретші... ертегі салды.

Орында тәтті ұйықтау... тостаған

Салаты бар үстелде...аю.

Бетіне...машка киіп

Біздің мысықтың аты...маска.

Бұл дыбыстарды Дунно да шатастырып жіберген екен. Бірақ біздің көмегімізбен ол өз қателерін түсініп, түзетуі керек.

Қане, балалар, саяхатымызды жалғастырайық.

Чуг-чуг-чуг - дөңгелектер қағып тұр,

Кішкентай тепловозымыз асығып келеді.

Чух-чух-чух - ол тез жүреді,

4. Міне келесі аялдама. Міне, бізді Grumpy қарсы алады. Ол бізге «Мен керісінше айтамын» ойынын дайындады: егер мен S дыбысы бар сөзді айтсам, онда оны Ш дыбысымен ауыстыру керек және керісінше.

Маған кім жақындайды?

Ол маған жауап береді.

Сайка – банда, шырын – шок, әзіл – күн, марс – марш, тышқан – мүйіс.

О, мына жерде Знайка да бар. Ол өте ақылды. Ол сізге өте ерекше тапсырма дайындап қойған болуы керек.

Миска сөзіндегі үшінші дыбыс Ш дыбысымен ауыстырылса, жаңа сөз шығады. Қайсысы? Аю. Балалар осы сөздің сызбасын жасайды: бұл сөзде неше дыбыс бар? Оларды атаңыз. Қанша дауыссыз дыбыс? Қанша дауысты дыбыс? Бұл сөздегі бірінші дыбыс қандай? т.б.

5. Дене шынықтыру минуты.

Буратино созылды.

Бір еңкейіп, екі рет еңкейіп,

Қолдарын екі жаққа жайып жіберді

Мен кілтті таба алмаған сияқтымын.

Бұл кілтті алу үшін

Біз саусақпен тұруымыз керек.

Енді, балалар, тұрыңдар.

Қолыңызды баяу көтеріңіз, саусақтарыңызды қысыңыз, содан кейін оларды ашыңыз

Қолды төмен түсіріп, осылай тұрыңыз. Бәріміз біраз демалып, жолға шықтық.

6. Қараңдаршы, балалар, қолөнершілер көшесі. Мұнда әртүрлі мамандық иелері тұрады. Ал бізді дәрігер Пилюлкин қарсы алады. Ол да бізге тапсырма дайындады.

Қандай мамандықтарды білесің? Балалар шақырады.

Суретке түсіріп, қарап, ондағы бейнеленген заттың адамға қандай мамандық қажет екенін анықтаймыз.

Біз бүгін ажыратуды үйреніп жатқан дыбыстардың бірі қай мамандық атауында бар?

Чуг-чуг-чуг - дөңгелектер қағып тұр,

Кішкентай тепловозымыз асығып келеді.

Чух-чух-чух - ол тез жүреді

Ол бізді келесі станцияға апарады.

7. Ал келесі аялдама – өнер студиясы. Көркем студияның иесі - artist Tube. Бұл оның міндеті.

Палитра картасының ортасында атында Ш дыбысы немесе S дыбысы естілетін сурет бар S және керісінше.

8. Рефлексия.

Біздің саяхатымыз аяқталды. Бүгін біз қандай дыбыстарды ажыратуды үйрендік? С және Ш дыбыстары.

Бір, екі, үш, төрт, бес

Біз тағы да балабақшада болдық.

Жарайсыңдар, балалар! Барлығы бүгін тамаша жұмыс жасады.

Қолданба

Оқшауланған дыбыстағы [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Жаттығулар: «сорғы – жел»,
«Суық - ыстық су»:
С - Ш, С - Ш, С - Ш...

Түзу буындардағы [с - ш] дыбыстарын ажырату

SA - SHA SHA - SA

SO - SHO SHO - SO

СУ - ШУ ШУ - СУ

СЫ - ШИ ШИ - СЫ

Кері буындардағы [с - ш] дыбыстарын ажырату

AS - AS EU - ESH

OS - OSH YOS - YOSH

АҚШ - USH US - YUSH

IS - ИШ ЯС - ЯС

Дауысаралық буындардағы [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

АСА - АША ОСА - ОША АҚШ - УША ЙСА - ЫША

ASO - ASHO OSO - OSHO USO - USHO YSO - YSHO

АСУ - АШУ ОСУ - ОШУ УСУ - УШУ ЙСУ - ЙШУ

АСЫ - АШЫ ОСЫ - ОШЫ МҰРТ - ҚҰЛАҚ ЫСЫ - ЫШЫ

Тұйық буындардағы [с - ш] дыбыстарының саралануы

SAS - SHAS SOSH - ШЫҰ

SUSH - SHUS SYSH - SHIS

Дауыссыз дыбыстардың тіркесімі арқылы түзу буындардағы [с - ш] дыбыстарын ажырату

СНА - ШНА СМА - ШМА СВА - ШВА СКА - ШКА

СНО - ШНО СМО - ШМО СВО - ШВО СКО - ШКО

СНУ - ШНУ СМУ - ШМУ СВУ - ШВУ СКУ - ШКУ

АРМАНДАР - SHNY SMA - SHMY SVA - SCHY SKY - SHKY

Кері буындардағы [s - sh] дыбыстарын дауыссыз дыбыс шоғырымен ажырату

АСТ - АШТ АСК - АШК

УСТ - УШТ УСК - УШК

IST - ISHT ISK - ISHK

ЙОСТ – ЁШТ ЙОСК – ЙОШК

ОСТ – ОШТ ОСК – ОШК

EST - EST ESC - ESHK

YUST - YUST YUSK - YUSHK

ЖСТ - ЫШТ ЫСК - ЫШК

С - Ш дыбыстары сөз басында тұрған сөздердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Күн - әзілдей білу - қағып шу шығару - заттар

Буын - толық штык - тігілген треска - банда

Сот үкілердің әзілкеші - тігіс ұйықтап жатыр - ысқырады

Споралар - шпорлар стилі - тыныш тұз - шаль

С - Ш дыбыстары сөз ортасында тұрған сөздердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Мұрт - құлаққа арналған маска - Машка ирис - Иришка

Мұртты - ванна массасы - Маша фабуласы - мұнара

Пасу – соқа құм – пешка тасу – тігу

тостаған - аю дулыға - ботқа сұрау - жарқыл

фабула - мұнара киска - ішек тостаған - аю

елші - жайылды - тары барайық - Проша

Сөз соңында Ш - Ш дыбыстары орналасқан сөздердегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Біз - біздің лақтырамыз - брошь

Сіз - сіздің плюс - плюс

Китти - шу мүйісі - тышқан

С - Ш дыбыстары бір сөзде кездесетін сөздердегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Са-ша, су-шу, су-ша, со-барды, суш-шит, ше-лест, шос-се, суш-ка, сош-ка, Саш-ка, ско-шу, сти-шок, ше- ағымдағы, асығыс, күлкілі, асық, қатты, кездейсоқ, сырық, тігу, құрғақ, Са-шен-ка, сон-иш-ка, до-ши-ты, пушис-ты, ма-ши-нист, шах- ма-тист, өткен-туш-ка, өткен-ту-шок, пус-тыш-ка, ста-руш-ка, салмақ-нуш-ки, сол-ныш- ко, пос-луш-ны, рас-пу- шил, поле-ви-э, рас-шу-мел-ся, по-те-алты-ви-э.

Сөз тіркестеріндегі [с - ш] дыбыстарының саралануы

Қарағай, ұйқас мысық, Соняның жүні, биік сырық, Яшаның шанасы, хош иісті бұта, жайнаған қамыр, хош иісті шөп, жібек орамал;

Үлпілдек мысық, биік мұнара, құрғақ шалбар, қойшының дорбасы, әженің кеудесі, тышқанның сықырлауы, қырыққабат, ебедейсіз аю, өткір тікен;

МЕНмэх wНая wүйрек, wахматная жоғары біргека, біргебізден шаршады w ka, vi wжаңа біргеЖарайды, біргемэх wНая ма біргека, пу біргесол мен wЖарайды, біргеАпыр-ай wОл, wқадағалады біргека, біргемэх wтерлеу wки.

3 сөзден тұратын сөйлемдердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Саша суши жейді. Машаның шанасы бар. Қарағайда конустар бар. Біздің атамыз машинист. Наташа сорпа ішіп отыр. Гандер мойнын созады. Біздің сорғымыз шулы. Миша стақанды жуып жатыр.

4 сөзден тұратын сөйлемдердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Наташаның Саша атты ұлы бар. Саша әжесіне асығады. Ыдыс-аяқ шкафта. Атасы ананас шырынын ішеді. Бақшада көкек шақырып жатыр. Атасы диванда ұйықтап жатыр. Тостағандар шкафта. Соня жастықтарды кептіруде. Даша атлас белбеу тігеді. Соня қатесіз жазады. Каштанка иті ет жейді. Аю ыдыстан жейді.

Мысықтың үлпілдек пальтосы бар. Наташа Дашаға орамал тігеді. Соня ет сорпасын жейді. Биік қарағайда конустар бар. Баласы кокосты әжесіне апарып берді. Дашаның ұзын фикусы бар. Терезеде кактус бар. Автобус орманға барады. Қойшы Санья отарын бақты. Қабырғаға қарсы шкаф бар. Саша көрмеге асығады. Ыдыс-аяқ шкафқа салынады.

5 сөзден тұратын сөйлемдердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Саша Соняға шана мінгізеді. Саша тостағандағы ботқа жейді. Балалар қарағайдың астынан конустарды іздейді. Біздің бақшамызда шие піскен. Терезеде үлпілдек мысық ұйықтап жатыр. Біздің терезенің жанында биік қарағай бар. Миша мысыққа ет сорпасын дайындап жатыр. Біздің котенканың құйрығы жұмсақ.

Стас қапқа тары құяды. Биік қарағайдың бұтақтары үлпілдек болады. Гоша Соняға құрғақ науаны береді. Даша биік көпірдің астында тұр. Біздің мысықтың құйрығы жұмсақ. Мысық үлкен дәмді шұжықты жейді. Короз бағанада биік отырады. Саша аялдамаға асығады.

6 сөзден тұратын сөйлемдегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Соня мен Мишутканың күлкілі әзілдері. Соня мен Саша саяхатқа шығады. Сашаның бөлмесінде емен шкафы бар. Пашаның атасы аялдамада тұр. Стакан, шөміш, тостаған – ыдыс. Миша қалпақпен қарағайдан конусты құлатты. Әжемнің тоны көктемде шкафта ілулі тұрады. Елеусіз аю биік қарағайдың түбінде ұйықтап жатыр екен. Соня мен Саша дойбы ойнап жүр. Ұйқыдағы аюдың үстіне қарағай конусы құлады.

7 сөзден тұратын сөйлемдегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Маша мен Даша биік қарағайдың жанында тұр.

Саша мен атасы алты итмұрын отырғызды.

Таза тілдердегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Ша-са-ша біздің Маша жақсы

Са-ша-саның мұрнын ара шағып алды

Ши-сы-ши құлағымыз жақсы

Сы - ши - сы араның мұрты бар, мұрты бар

Иш - бұл - осында жүгіріңіз, балақай

Күл - ос - күл бізде үлкен саятшылық бар

Күл - ос - айнала өте тыныш!

Аралар – ош – аралар бұталардың үстінде көп аралар кездеседі

Ош - ош - аралар және шие ағашының үстінде көптеген аралар бар

Сөз тіркестеріндегі [с - ш] дыбыстарының саралануы

Тітіркендіргіш миджалар Алешаны ұйықтатпайды.

Орман шетінде қарағайлы саятшылық бар.

Мақал-мәтелдердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Мұрыныңызды көтермеңіз - сіз шалынып қаласыз.

Сіз ұйықтайсыз және ұйықтайсыз, бірақ демалуға болмайды.

Мысық ұйықтап жатыр, бірақ тышқан оны естиді.

Түскі асқа дейін ұйықтап жатқанда көршіңді кінәлама!

Не пісірсең, соны же.

Сіз төсекке қалай жатсаңыз, сіз де ұйықтайсыз.

Асықсаң жұртты күлдіріп жібересің.

Тіліңмен асықпа, ісіңмен тез бол.

Өлеңмен жер жыртуға болмайды.

Ұйқысы бар мысық тышқандарды ұстамайды.

Поэзиядағы [с - ш] дыбыстарының саралануы

Үлпілдек кішкентай құлақ,

Құлақ жүн

Шетімен секіру және секіру.

Біздің Даша кептіруді жақсы көреді,

Кептіру сіз үшін ботқа емес.

Мен тон тіктім – юбка тіктім.

Мен қалпақ тіктім - тәпішке тіктім.

Терезеде ұйықтау

Үлпілдек мысық

Тышқандар тары жейді

Тышқандар шетінде

Олар тары жейді -

Олар мұрттарын қозғалтады.

Тайғақ конустар сыбдырлады.

Олар қарағайдан шуылдап шашырап кетті.

Орамал сияқты бір қабат қар,

Көктемге дейін бұдырларды жасырады.

Ой, бұл не деген сұмдық

Маша бізге тамақ әзірлеп жатыр!

Бұдан дәмді ботқа жоқ

Біздің Машада не бар!

Стеша асығыс болды,

Мен көйлек тіктім.

Иә, мен асығыс едім -

Мен жеңді аяқтамадым!

Саша бүгін келуге асығып жатыр,

Тағы да әзілмен күлдіреді.

Соня мен Саня көңілді күлді:

Алты пушистый мысық

Тышқан қорқып кетті!

Жеті пушистый котята

Олар бүгін сорпа жегісі келмейді

Біздің Наташа оларға ботқа береді,

Бұл қызық Наташа!

Орманнан өтіп, шетінде,

Жыртылған егістіктерден өтті

Жалқау бақалар жүрді

Әжеме бару үшін.

Саша мен Маша, баяу,

Олар мысыққа етік тігеді,

Бірақ мысық болмайды

Мына етіктерді киіңіз!

Тасбақа бәрін күлдіреді

Өйткені ол асықпайды.

Бірақ неге асығыс

Кім үнемі үйде?

Көліктер ессіз асығады -

Олардың дөңгелектері тас жолдың бойымен сыбдырлайды.

Және қар көшкінінде

«Шу - шу - шу» деген сыбыр естілді.

Бұл шина шинаға сыбырлап:

«Мен асығыспын, мен асығыммын, мен асығыммын!»

Мәтіндердегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

ШЕКЕЛДЕРМЕН КЕПТІРУ

Саша мен Маша суши жеп отыр. Саша риза емес:

Менде күлкілі кептіргіштер бар! Олардың бетінде сепкілдер бар, мен оларды жемеймін. Кептіргіштерге сепкіл сала білу керек!

Шу шығарма, Саша, бұлар сепкіл емес, көкнәр. Қамырды көкнәр тұқымымен араластырып, пісіріңіз. Оларды жеңіз, олар дәмді!

Таза! Маған көбірек көктемді беріңіз!

БІЗДІҢ МЫСЫҚ

Бізде ерекше мысық бар! Оның есімі Анфиска. Мысық үлпілдек тон киген. Мойында шифон бантик бар. Біздің мысық ақылды. Оның балалары сұрайды:

Кім жалаң аяқ жүреді? Гандер?

Мияу!

Төбешіктен кім пайда болады? Мишкада ма?

Мияу!

Тышқандар кімнен қорқады? Мысық па?

Мияу!

Көпір астындағы суда кім мұртты? Лақа?

Мияу!

Бұл біздің мысық Анфиска!

КІМНІҢ ОРАМАЛЫ?

Орманның шетінде Флуф деген ит орамал тауып алды. «Мен оны Машаға апарамын. Ол маған ет береді!

Ит орамалмен жүреді, ол көкек алады:

Менің орамалыммен қайда барасың, иә? Бұл менің балаларымның орамалдары. Мен бұтақтарға кептіремін.

Жоқ, көкек, мен мына орамалды тауып алып, Машаға әкеліп жатырмын.

Балаларымның орамалдары!

Шарф машинасы болады!

Балаларымның орамалдары!

Шарф машинасы болады! Сіздің балаларыңыз да жоқ!

Үлпілдек шарфты бермейді. Шудан орманда тыныштық жоқ. Құстар, жәндіктер, аралар мен тышқандар шуды естиді.

«Мен таптым! Табылды! Бұл менің орамалым», – деп тышқан сықырлады. Ол орамалын алып, үйіне қарай жүгірді. Орманда тыныштық орнады - ешкім ешкімді мазаламады.

ТЕРЕЗЕДЕ

Бұтаның астында тышқандардың жанында кішкентай терезелері бар кішкентай үй бар. Үй тышқандар үшін көп емес, барлығына жеткілікті орын бар.

Ана тышқан кішкентай тышқандарға дәмді ботқа дайындайды. Ал кішкентай тышқандар терезеде тұрып, мысықты көреді.

Анашым! Анашым! Бұл біздің күтушіміз бізді көруге келе ме? Сондай жұмсақ! Сондай жұмсақ! Сондай мұртты! Құлақ жоғарыда!

О, кішкентай тышқандар, терезеден аулақ болыңдар. Бұл сенің күтушің емес. Мына мысық Соня аңға шығады.

ЖАЛҚЫНА МЫСЫҚ

Тышқандар әжейге тыныштық бермейді. Не тарыны, сосын сұлыны, не ботқаны алып кетеді. Ал Соня мысық жастығында ұйықтап, тамақтанып, ұйықтайды.

Әже мысыққа: «Тышқандар сені де алып кетпесін!»

Жоқ, олар оны алып кетпейді! Мен оларды тырнақтарыммен, мұрттарыммен және құйрығыммен қорқытамын!

Және тағы да мысық ұйықтап, жейді, жейді және ұйықтайды.

Тышқандар көреді - мысық олар үшін қауіпті емес. Барлығы мысықты жастыққа қойып ұйықтайды. Тышқандар мысықты әзілдейді: сосын олар мойыннан садақты алып, өздері киеді. Содан кейін олар мысықтың мұртына өрмекші салады.

Әжеге мұндай мысық керек емес. Оны әжесі көршінің мысығы Мускаға асырауға береді.

Тіл бұрмаларында [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Соняның конустары бар, ал Саняның дойбысы бар.

Саша Машаның бас киімін тікті.

Же, Саша, алты суши.

Қарағай ағашында қарағайлар бар.

Біздің Мишутканың күлкілі әзілдері бар.

Біздің мысық бізбен, сіздің мысық сізбен бірге.

Терезеде Соняның мысығы отыр.

Бас киім мен пальто - бұл Мишутка.

Бұл жерде шу шығармай білу керек.

Машаның тышқанында күлкілі шалбар бар.

Алтыншы әзілдер Біз қалжыңдаймыз.

Саятшылықта алты кішкентай тышқан сыбырлайды.

Конустар қарағайда, дойбылар үстелде.

Саша тас жол бойымен жүріп, кептіргішті сорды.

Лашықта алты тентек қыз отыр.

Мен мысыққа марокко етік сатып аламын.

Мен мақтаншақ ұлыма күлкілі шалбар тігіп беремін.

Алты Сашаның әрқайсысында алты сырық, ал алты сырықтың әрқайсысында алты кептіргіш бар.

Саша Шустриковтың да ұлы бар - Саша Шустриков.

Мысықтың алты мысығы, тышқанның алты күшігі бар.

Миша Сашаға барады, Саша Мишаға барады.
Паша жаяу жүріп, бір қап құм көтерді.

ӘДЕБИЕТТЕР:

1 . Алифанова Е . А ., Егорова Н.Е. Логопедиялық рифмалар мен миниатюралар. Логопедтерге және логопедтерге арналған оқу құралы. —

М.: «GNOM-PRESS», 1999. - 80 б.

2. Куликовская Т.А. 40 жаңа тіл бұрмалары. Дикцияны жетілдіру бойынша практикум / Т.А. Куликовская. - М.: GNOM және D баспасы, 2010 ж. - 48 с.

3. Спивак Е .Н. Ш, Ж, Ч, Щ дыбыстары 5 - 7 жастағы балалардағы дыбыстарды атомизациялау және дифференциациялау үшін сөйлеу материалы / Е.Н. - М.: GNOM iD баспасы, 2007. - 48 б.



Бұл мақала келесі тілдерде де қол жетімді: тай

  • Келесі

    Мақалада өте пайдалы ақпарат үшін көп РАХМЕТ. Барлығы өте анық көрсетілген. eBay дүкенінің жұмысын талдау үшін көп жұмыс атқарылған сияқты

    • Сізге және менің блогымның басқа тұрақты оқырмандарына рахмет. Сіз болмасаңыз, мен осы сайтты қолдауға көп уақыт бөлуге жеткілікті мотивация болмас едім. Менің миым осылай құрылымдалған: мен терең қазуды, шашыраңқы деректерді жүйелеуді, бұрын ешкім жасамаған немесе осы бұрыштан қарамаған нәрселерді сынап көруді ұнатамын. Бір өкініштісі, Ресейдегі дағдарысқа байланысты отандастарымыздың eBay-де сауда жасауға уақыты жоқ. Олар Қытайдан Aliexpress-тен сатып алады, өйткені тауарлар әлдеқайда арзан (көбінесе сапа есебінен). Бірақ eBay, Amazon, ETSY онлайн аукциондары қытайлықтарға брендтік заттар, винтаждық заттар, қолдан жасалған бұйымдар және әртүрлі этникалық тауарлардың ассортиментін оңай береді.

      • Келесі

        Мақалаларыңыздағы құнды нәрсе – сіздің жеке көзқарасыңыз бен тақырыпты талдауыңыз. Бұл блогты тастамаңыз, мен мұнда жиі келемін. Осындай арамызда көп болуы керек. Маған электрондық хат жіберіңіз Жақында маған Amazon және eBay арқылы сауда жасауды үйрететін ұсынысы бар электрондық хат алдым.

  • Мен сіздің осы сауда-саттық туралы егжей-тегжейлі мақалаларыңызды есіме түсірдім. аумақ
    Мен бәрін қайталап оқып шығып, курстар алаяқтық деген қорытындыға келдім. Мен eBay-де әлі ештеңе сатып алған жоқпын. Мен Ресейден емес, Қазақстаннанмын (Алматы). Бірақ бізге әзірге қосымша шығындар қажет емес.