Мақсаттар:

  • ауаның құрамы мен қасиеттерімен таныстыру, «атмосфера» ұғымымен таныстыру;
  • газ тәрізді заттар туралы түсініктерін бекіту;
  • проблемалық сұрақтар қою қабілетін дамыту;
  • қарым-қатынас мәдениетін, топпен жұмыс жасай білуге ​​тәрбиелеу;

Сабақтың түрі:жаңа материалды меңгерту.

ТШО:проектор, экран, компьютер.

Жабдық:

  • эксперименттер жүргізуге арналған жабдықтар;
  • презентация (1-қосымша);
  • оқулық А.А. Плешакова «Айналамыздағы әлем», 3 сынып, 1 бөлім;
  • жұмыс дәптері А.А. Плешаков бізді қоршаған әлем туралы, 1 бөлім;
  • пластик пакеттер, шприцтер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі. Өтілген материалды қайталау

Қайырлы күн менің табиғат жанашырларым. Бүгін біз өзімізді қоршаған әлемнің жұмбақтарын үйренуді жалғастырамыз. Сөзжұмбақ шешу арқылы сабақтың тақырыбын анықтаймыз. (1-слайд)

  • Заттар туралы ғылым (химия)
  • Оны крахмалды (йод) анықтау үшін қолдануға болады.
  • Лимон, құмырсқа, қымыздық, сүт... (қышқыл)
  • Консервілерді жасау үшін қолданылатын қышқыл (сірке суы)
  • Қант алынатын көкөніс (қызылша)
  • Қант түрі (глюкоза)

II. Сабақтың тақырыбы туралы хабарлама

(2-слайд)Сабақтың тақырыбы «Ауа және оны қорғау»

(3-слайд)- Ауа туралы не білесіңдер?

-Не білгің келеді?

III. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

1. Ауа дегеніміз не.

Ауа «көрінбейтін». Біз оны көрмейміз, бірақ оның біздің айналамызда екенін білеміз. Біз көпіршіктерді үрлегенде немесе өзімізді желдеткенде ауа қозғалысын көре аламыз. Біз қарапайым эксперименттер жасау арқылы ауаның бар екенін оңай тексере аламыз:

  1. Пластикалық пакетті ауамен толтырыңыз, оны байлаңыз және оны ақырын қысуға тырысыңыз.
    – Ол оңай кішірейе ме?
  1. Инесі жоқ кішкене шприцті ауамен толтырыңыз. Кіріс тесігін саусағыңызбен қысыңыз. Поршеньді жылжытып көріңіз.
    – Ауаны сығымдау мүмкін бе?
    – Саусағыңызды жіберіп алсаңыз не болады?

(4-слайд)Бүкіл Жер планетасы көзге көрінбейтін мөлдір көрпемен - ауамен қапталған. Ауа барлық жерде - көшеде, бөлмеде, жерде, суда. Жердегі кез келген бос кеңістік ауамен толтырылған. Ауа көзге көрінбейді, бірақ оны біздің сезім мүшелеріміз арқылы анықтауға болады, бұл қазір біз жасаған.

Жел - ауаның қозғалысы. Бізді және планетамызды қоршап тұрған ауа қабаты деп аталады атмосфера. (слайд 5). Атмосфера - жүздеген километрге дейін созылатын ауаның алып қабығы. Атмосфераның қалыңдығы планетаның әртүрлі бөліктерінде әртүрлі.

Жердің ауа қабығын көбінесе Бесінші мұхит деп атайды. Бесінші мұхит Жер үшін шынымен қажет пе?

– Ауа мұхитының түбінде адамдар, өсімдіктер мен жануарлар тіршілік етеді. Ауа болмаса, жер шарында бостық пен тыныштық мәңгілік билік етер еді. Егер Жер ауасынан айырылса, ол Ай сияқты жансыз аспан денесі ғана болар еді.

(оқушы «Ауа» өлеңін оқиды)

Ауа
Ол мөлдір және көрінбейді
Жеңіл және түссіз газ.
Салмақсыз орамалмен
Ол бізді қоршайды.
Ол орманда - қалың, хош иісті,
Емдік тұнба сияқты,
Шайырлы балғындық иісі,
Емен мен қарағайдың иісі.
Жазда күн жылы,
Қыста салқын соғады,
Аяз әйнекті бояғанда
Және олардың үстінде шекара сияқты жатыр.
Біз оны байқамаймыз
Біз ол туралы айтпаймыз
Біз оны жай ғана дем аламыз -
Өйткені, ол бізге керек.

– Бұл өлеңде ауаның құрамы, оның кейбір қасиеттері туралы айтылады.

2. Ауаның құрамы және қасиеттері

Сонымен, ауа дегеніміз не? Бұл газ, дәлірек айтқанда, газдардың қоспасы (слайд 6). Небәрі 2 ғасыр бұрын ғалымдар ауаның көптеген газдардың қоспасы екенін білді, негізінен азот – 78%, оттегі – 21% және көмірқышқыл газы – 1%.

– Жұмыс кітабының 18 бетін ашып, диаграмманы қалпына келтіріңіз (7-слайд), ауаның құрамына қандай газ тәрізді заттар кіретінін жаз? Тірі организмдер тыныс алғанда сіңіретін газдың атын сыз.

- Ауаның қандай қасиеті бар? (8-слайд)

    Ауа барлық жерде - көшеде, бөлмеде, жерде, суда екенін білеміз.
    – Дәптерді көтеріңіз, ол арқылы басқа заттарды көре аласыз ба?
    - Жоқ.
    – Келесі сыныпты қабырғадан көре аламыз ба?
    - Жоқ.
    – Сыныптағы заттарды көріп тұрсың ба?
    - Иә.
    – Бұл ауаның қандай қасиетін көрсетеді?
    Ауа таза. Ол арқылы айналадағы барлық заттарды көретіндігіміз соның дәлелі.

    - Жабық өсімдіктерді қараңыз. Олар қандай түсті?
    - Жасыл.
    - Мектеп партасы қандай түсті?
    - Қоңыр.
    -Ауаның түсі қандай?
    -Ол түссіз.
    Дұрыс, бұл ауаның тағы бір физикалық қасиеті.

    Сіз әртүрлі бөлмелердің иісі әртүрлі екенін байқадыңыз ба?
    – Асханада, шаштаразда, дәріханада иісті заттардың бөлшектері ауа бөлшектерімен араласып, әртүрлі иістерді сеземіз. Ауаның иісі таза ма?
    – Таза ауа иіс сезбейді.
    Ауаның иісі жоқ.

  1. Енді біз ауаның басқа қасиетін анықтау үшін эксперимент жасаймыз.

    Тәжірибе 1
    Түтік бар колбаны алайық. Түтікшені суға салайық. Су түтікке кірмейтінін ескеріңіз - ауа «оны кіргізбейді». Біз колбаны қыздырамыз.
    Не болып жатыр?
    – Түтіктен ауа көпіршіктері шыға бастады.
    Неліктен бұл мүмкін болды?
    – Бұл тәжірибе қыздырған кезде ауаның кеңейетінін көрсетеді.

    Тәжірибе 2
    – Колбаға суық, дымқыл шүберекті салыңыз. Мен мұны не үшін істеп жатырмын? Біз не көріп тұрмыз?
    – Біз түтік арқылы көтеріліп жатқан суды көріп отырмыз. Ауа өз кеңістігінің бір бөлігін суға беріп жатқан сияқты. Бұл ауа салқындаған кезде қысылатындықтан болады.

    Қыздырғанда ауа кеңейеді, салқындаған кезде жиырылады.

  2. Ауа жылуды нашар өткізеді.

    Ауаның тағы бір қызықты қасиеті бар - ол жылуды нашар өткізеді. Қар астында қыстайтын көптеген өсімдіктер қатпайды, өйткені суық қар бөлшектерінің арасында ауа көп, ал қар үйінділері өсімдіктердің сабақтары мен тамырларын жабатын жылы көрпеге ұқсайды.

    – Күзде тиін, қоян, қасқыр, түлкі, тағы басқа аңдар түлейді. Қысқы жүннің жүні жазғы жүнге қарағанда қалың және молырақ. Қалың түктердің арасында көбірек ауа сақталады, ал қарлы ормандағы жануарлар аяздан қорықпайды.

    – Сұр қасқырдың үлкен, үлпілдек құйрығы бар. Жануар қардың астында ұйықтап жатқанда, ол бұталы құйрығымен мұрнын және табандарын жауып тұрады.

    «Тіпті ең қатты аязда да түлкі қарлы төсекте суымайды, өйткені ол өзін жылы көрпе сияқты құйрығымен жабады, оның ұзын шаштары арасында ауа көп болады. өту үшін суық.

    «Ал қыста қызыл сұлудың табанында қалың, қалың жүн өседі, түлкі жылы қолғап киген сияқты». Ол қар мен мұзбен жүруден қорықпайды.

    – Тышқан тышқандары биік қар үйінділерінің астындағы шұңқырларға тығылады, ол жерде жылы әрі жайлы.

    – Ал кейбір құстар – қараторғай, қырықаяқ – аязда қалың қарға үңіле бастайды. Осылай жылырақ. Бұл туралы тіпті өлең де бар:

    Қаңтар салқын соғады,
    Шұңқыр, қараторғай, аққұтан
    Қарға терең көмілген.
    Бұл оларды жүн сияқты жылытады.

    Бұл фактілерді ауаның қандай қасиеті түсіндіреді? (ауа жылуды нашар өткізеді)

Дене шынықтыру минуты

Кішкене демаламыз
Орнымыздан тұрып терең тыныс алайық.
Қолды екі жаққа, алға.
Орманның шетінде қоян күтіп тұр.
Қоян бұтаның астына секірді,
Бізді үйіңізге шақырыңыз.
Қолды төмен, белде, жоғары,
Біз бәрінен қашамыз.
Тез сыныпқа жүгірейік.
Біз сол жерде әңгіме тыңдаймыз.

Сұрақтар Неліктен?(9-слайд)

  1. Неліктен құстар қатты суықта қыбырлап отырады?
  2. Неліктен үйлерде қыста екі қабатты әйнек бар?
  3. «Ауа таза болуы керек!» деген сөзді қалай түсінесіңдер?

– Ауада оттегі көп және көмірқышқыл газы аз болуы керек. Тыныс алғанда біз оттегін сіңіріп, көмірқышқыл газын бөлеміз. Адамға бір күн ғана тыныс алу үшін 600 литр оттегі қажет! Бірақ өсімдіктер, керісінше, жарықта көмірқышқыл газын сіңіріп, атмосфераға оттегін шығарады. Өсімдіктерді планетамыздың өкпесі деп бекер айтпаған. Ормандағы ауа қандай тамаша! Оның құрамында оттегі мен қоректік заттар көп. Өйткені, ағаштар бактерияларды өлтіретін арнайы ұшпа заттар - фитонцидтер шығарады. Шырша мен қарағайдың шайырлы иісі, емен, қайың, балқарағайдың хош иісі адам үшін өте пайдалы.

Бірақ қалаларда ауа мүлдем басқа, ластанған. Маған бұл немен немесе кіммен байланысты екенін түсіндіре аласыз ба?

Ластану көздері: (слайд 10)

  • зауыттар мен фабрикалар мұржаларынан улы газдар, күйе, шаң шығарады,
  • автомобильдер көптеген зиянды заттардан тұратын пайдаланылған газдарды шығарады,
  • өрттер, жанартаулардың атқылауы,
  • өңделмеген қалдықтармен жердің ластануы.

Ауаның ластануы адам денсаулығына және жер бетіндегі бүкіл тіршілікке қауіп төндіреді!

Ауаны таза ұстау үшін адамдар не істеу керек? 47-беттегі оқулық мәтінін пайдалана отырып, бұл мәселені шешу жолдарын табыңдар. (11-слайд)

IV. Үйренген материалды бекіту

Тест «Ауа. Оның қауіпсіздігі»(слайд 13,14)

  1. Ауаны қандай заттар құрайды?

    A. сутегі, мыс, мырыш
    B. оттегі, азот, көмірқышқыл газы
    B. хлор, фтор, йод

  2. Тыныс алу үшін қандай ауа газы қажет?

    A. азот
    B. оттегі
    B. көмірқышқыл газы

  3. Ауаның қандай қасиеттері бар?

    A. Мөлдір, түссіз, иіссіз, қыздырғанда салқындаған кезде кеңейеді және жиырылады, нашар жылу өткізеді
    V. Көк аспан сияқты дыбыстарды өткізеді, күн сәулесінің өтуіне мүмкіндік береді және иіссіз

  4. Терезелерде жылуды сақтау үшін қос жақтаулар орнатылған. Қандай мүлік пайдаланылады?

    A. Қыздырғанда ауа кеңейеді
    B. Ауа салқындаған сайын қысылады.
    B. Ауа жылуды нашар өткізеді.

  5. Ауаны ластанудан қалай қорғауымыз керек?

    A. Барлық зауыттар мен зауыттарды тоқтатыңыз, ағаш кесуді тоқтатыңыз. Автокөлік құралдарын пайдалануға тыйым салу. Жерді бір үлкен резервке айналдырыңыз.
    B. Зауыттар мен фабрикаларда шаң мен зиянды заттар ұстағыштары болуы керек. Көлік экологиялық таза болуы керек. Қалаларда және оның айналасында бақтар, саябақтар және орман белдеулерін жасаңыз.

Жауап:(слайд 15,16)1. B, 2. B, 3. A, 4. B, 5. B

Ол мөлдір және көрінбейді
Жеңіл және түссіз газ.
Салмақсыз орамалмен
Ол бізді қоршайды.
Біз оны байқамаймыз
Біз ол туралы айтпаймыз
Біз оны жай ғана дем аламыз -
Өйткені, ол бізге керек.

(18-слайд)Адамдардың және жер бетіндегі барлық тіршіліктің денсаулығы үшін бізге таза ауа қажет. Өйткені, таза ауа ғана ӨМІР береді!

(19-слайд)Үй жұмысы: 44-47 бет, оқу, сұрақтарға жауап беру, жұмыс дәптері 20-бет.

Әрине, ауамен үйкеліс пайда болады, сонымен бірге белгілі бір мөлшерде жылу бөлінеді, бірақ аэродинамикалық қыздыру деп аталатын тағы бір физикалық процесс түсетін көліктің терісін қыздырып, жерге қарай ұшқан отты шарлардың күйіп, жарылуына әкеледі.

Белгілі болғандай, газда дыбыстан жоғары жылдамдықпен қозғалатын дененің алдында соққы толқыны пайда болады - заттың тығыздығы, қысымы және жылдамдығы күрт, күрт өсетін жұқа өтпелі аймақ. Әрине, газ қысымы жоғарылаған сайын ол қызады - қысымның күрт артуы температураның тез өсуіне әкеледі. Екінші фактор - бұл шын мәнінде аэродинамикалық қыздыру - қозғалатын объектінің бетіне тікелей іргелес жатқан жұқа қабаттағы газ молекулаларының тежелуі - молекулалардың хаотикалық қозғалысының энергиясы артады, ал температура қайтадан көтеріледі. Ал ыстық газ дыбыстан жоғары дененің өзін қыздырады, ал жылу жылу өткізгіштік арқылы да, сәулелену арқылы да беріледі. Рас, газ молекулаларының сәулеленуі өте жоғары жылдамдықта, мысалы, 2-ші ғарыштық жылдамдықта айтарлықтай рөл атқара бастайды.


Аэродинамикалық жылыту мәселесімен тек ғарыш кемелерінің конструкторлары ғана емес, сонымен қатар дыбыстан жоғары ұшақтарды - атмосферадан ешқашан кетпейтін ұшақтарды жасаушылар да айналысуы керек.


Әлемдегі бірінші дыбыстан жылдам жолаушылар ұшағын құрастырушылар - Конкорд пен Ту-144 - өз ұшақтарын 3 Mach жылдамдығымен ұшу идеясынан бас тартуға мәжбүр болғаны белгілі (олар «қарапайымдылыққа» қанағаттану керек еді. ” 2.3). Оның себебі - аэродинамикалық жылыту. Мұндай жылдамдықта ол лайнерлердің қабығын алюминий конструкцияларының беріктігіне әсер етуі мүмкін температураға дейін қыздырады. Алюминийді титанмен немесе арнайы болатпен ауыстыру (әскери жобалардағыдай) экономикалық себептерге байланысты мүмкін болмады. Айтпақшы, әйгілі кеңестік МиГ-25 биіктікте ұстағышының дизайнерлері аэродинамикалық жылыту мәселесін қалай шешкені туралы оқи аласыз.

1. Өз бетімен немесе оқулық арқылы сызбаға ауаның құрамына қандай газ тәрізді заттар кіретінін белгіле.

Түрлі түсті қарындаштармен (таңдауыңыз бойынша) қандай газды тірі ағзалар сіңіретінін және тыныс алу кезінде шығаратын газдарды белгілеңіз.
Пайдаланылған белгілерді шешіңіз:

2. Зерттеу нәтижелері бойынша кестені толтырыңыз.

3. Ауа бөлшектерінің қыздыру және салқындату кезінде қалай орналасатынын көрсету үшін схемалық диаграмманы пайдаланыңыз. (Ауа бөлшектерін шеңберлермен белгілеңіз.)

Дана тасбақа және оның тапсырмаларын орындаңыз.

Ауа – тірі ағзалардың қорғаушысы

Қар астында қыстайтын шөптесін өсімдіктер қатпайды, өйткені онда ауа көп. Ауаның арқасында суық қар өсімдіктер үшін жылы «көрпе» қызметін атқарады.
Қысқа қарай жануарлардың жүні қалыңдап, құстардың қауырсындары қалыңдайды. Қалың түк пен қауырсын арасында ауа көбірек сақталады, ал қыста жануар жылы болады.

1) Бұл фактілер ауаның біз әлі айтпаған тағы бір қасиетімен түсіндіріледі. Бұл қасиет не екенін ойлап көріңіз - ауа жылуды жақсы өткізбейді.
2) Ауаның бұл қасиеті өсімдіктер мен жануарлар үшін ғана емес, адамдар үшін де маңызды екенін дәлелдейтін мысал келтіріңіз - дене мен адамның киімінің арасында және киімнің өзінде ауа бар, сондықтан киім денеміздің жылуын сақтайды

Өзіңізді сынап көріңіз.

5. «Ауаға абай бол!» деген постер ойлап тауып, бөлек қағазға салыңыз.
Достарыңыз не салғанын қараңыз. Егер сізде ауаны қорғауға көмектесетін идеяларыңыз болса, оларды талқылаңыз және жасаңыз.

6. Оқулықтағы нұсқау бойынша өз қалаңызда ауаны қорғау бойынша қандай жұмыстар атқарылып жатқанын біліп, жазып алыңыз.

Қаламызда ауаны қорғау үшін кәсіпорындар құбырларға фильтрлер орнатып, саябақтар мен ормандарға ағаштар отырғызылады. Кептелісті жою үшін қалада жаңа көлік айрықтары да салынуда.

ҚОРШАҒАН ОРТА ТУРАЛЫ САБАҚ ҚОРЫТЫНДЫСЫ

3 СЫНЫП ҮШІН.

«Ресей мектебі» оқу-тәрбие кешені

Тақырыбы: Ауа және оны қорғау.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларды ауаның құрамы мен қасиеттерімен таныстыру.

Тапсырмалар:

- тәрбиелік:

    ауаның барлық тіршілік иелері үшін маңызы туралы білімдерін дамыту

Жер;

    тәжірибелер мен тәжірибелік жұмыстар барысында білімді қалыптастыру

ауаның негізгі қасиеттері туралы;

    зертханалық материалдармен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын дамыту

жабдықтау, эксперименттер жүргізу, бақылаулар жүргізу;

    бақылау нәтижелері бойынша талдау, жинақтау және қорытынды жасау

дений;

    гипотезамен жұмыс істеуді үйрену (болжау арқылыбелсенді әдіс

және практикалық тәсіл).

Тәрбиелік:

    оқушының тұлғалық дамуына жағдай жасау; жандандыру

дербес әрекет және топтық жұмыс; дамыту әдісі-

сындарлы шығармашылық, бақылау, салыстыру қабілеті

қорытынды жасау;

- тәрбиелік:

    қоршаған ортаға құрметпен қарауға жағдай жасау

қоршаған орта;

    коммуникативті мәдениетін, дағдыларын дамытуға жағдай жасау

топпен жұмыс істеу, басқалардың пікірін тыңдау және құрметтеу;

өзара көмек пен қолдау сезімі.

Жабдық: студенттер үшін: «Айналамыздағы әлем, 3-сынып» оқулығы А.А.

Шакова; жұмыс дәптері; лупа, ағаш жапырақ

мұғалімнен: оқулық, жұмыс дәптері, презентация, электронды қосымша

оқулық; пластик пакет, зертханалық құрал-жабдықтар: колба, спирт шамы,

тәжірибеге арналған мата, үлкейткіш әйнек, ағаш жапырағы, компьютер, презентация, мультимедиа

жаңа проектор, экран.

САБАҚТЫҢ БАРЛЫҒЫ.

I. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Орындарын және сабаққа дайындығын тексеру.

Бүгін сабақта топпен жұмыс жасайсыңдар. Топта жұмыс істеудің қандай ережелерін есте сақтау және сақтау керек?

(Қолыңыздан келгенше жұмыс істеңіз; барлығын тыңдаңыз

әр топ мүшесін мұқият, бөлмей;

анық және нақты сөйлеу; жолдастарыңызды қолдау;

Егер сіз біреумен келіспесеңіз, оны сыпайы түрде айтыңыз,

таңдай алатын адамды капитан етіп таңдаңыз

барлығымен бірге ең жақсы шешім; есте сақтаңыз: орындаңыз

Топ атынан өлу үлкен құрмет)

II. Білімді жаңарту. Үй тапсырмасын тексеру. (4 мин)

Мақсат: өткен сабақтарда алған білімдерін бекіту

( Тұсаукесер ):

Сахнаның қысқаша мазмұны.

III. Белсенділік үшін өзін-өзі анықтау. (1 мин)

Жұмбақты тап:

Мұрын арқылы кеудеге өтеді

Ал қайтару өз жолында.

Ол көрінбейді, бірақ бәрібір

Біз онсыз өмір сүре алмаймыз.

(ауа)

Қалай болжадың?

(Біз ауамен тыныс аламыз, онсыз өмір сүре алмаймыз,

бірақ біз оны көрмейміз)

Бүгін сабақта не талқыланады деп ойлайсыңдар?

(Ауа, оның құрамы және қасиеттері туралы)

IV. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс (20 мин)

    Әңгімелесу

Біздің планетамызда 5 мұхит бар. Олар қалай аталады?

(Арктика, Тынық мұхиты, Атлант, Үнді және Оңтүстік)- Әлемде тағы бір өте маңызды мұхит бар - ең үлкен, біз оны байқамай, күн сайын, сағат сайын, минут сайын «жүземіз». Бұл мұхит қалай аталады? (ауа)

Ауа мұхитының өзінің ғылыми атауы бар. Бұл туралы толығырақ студенттеріміз айтып береді...

Оқушылардың орындауы . Алдын ала дайындалған оқушылар презентация жасайды.

Мақсат: бастауыш сынып оқушыларына қолжетімді оқу, ғылыми-көпшілік мәтіндермен жұмыс істеу, дұрыс және саналы оқу дауыстап. Ұсынылған тақырып бойынша, берілген сұрақ бойынша монологтық мәлімдеме құрастыру .

    Біздің планетаны қоршаған ауа қабаты атмосфера деп аталады.

Атмосфера - жүздеген километрге созылатын ауаның алып қабығы. Атмосфераның қалыңдығы планетаның әртүрлі бөліктерінде әртүрлі.

    Атмосфера жерді артық ыстық пен суықтан, күн сәулесінің шамадан тыс сәулеленуінен қорғайды. Егер ол кенеттен жоғалып кетсе, онда жердегі су және басқа сұйықтықтар бірден қайнап, күн сәулелері барлық тірі жанды күйдірер еді.

Ауа мұхиты – атмосфераның тіршілік үшін маңызы өте зор.

Тірі организмдер ауасыз өмір сүре ала ма? (Жоқ)

Неліктен? (Сіз тұншығып өлуіңіз мүмкін)

Расында да, терең дем алсаңыз, ауыз бен мұрыныңызды алақаныңызбен жауып, өзіңізге санаңыз: бір, екі, үш... 60-қа дейін санамас бұрын, шынымен де таза ауа жұтқыңыз келеді.

Адам су астына түскенде, биік тауға шыққанда немесе ғарышқа ұшқанда оның жанында әрқашан ауа болуы керек.

Егер ауа мұхиты кенеттен жоғалып кетсе, онда біздің планетамыз бірнеше минут ішінде жансыз планетаға айналар еді.

Неліктен ауа мұхиты соншалықты маңызды? (Балалардың жауаптары)

Жердің ауа қабығы - оның таңғажайып «көйлегі». Оның арқасында планета күн сәулесінен қызып кетпейді және ғарыштық суықтан тоңбайды. Бұл «көйлек» Жерді метеориттердің әсерінен қорғайды. Олар жай ғана ауада жанады. Демек, Жерге жай ғана ауа «көйлек» керек және соның арқасында ғана Күн жүйесіндегі жалғыз планета Жерде интеллектуалды өмір бар.

Ауаның бар екенін тексеру мүмкін бе? Сіз қалай ойлайсыз?

(Балалардың жауаптары)

Ауаның шынымен бар екенін тексеру өте оңай. Қолыңызды сермеп көріңіз. Өзіңізді қалай сезінесіз?

(Ауаның қозғалысы)

Менің қолымда бос пластик пакет бар. Мен оны бұлғап, ұштарын қысамын. Неліктен сөмке үрленіп, серпімді болды?

(Онда ауа бар)

Адамдар, өсімдіктер және жануарлар үшін ауаның маңызы қандай?

(Ауа тыныс алу үшін қажет, жерді одан қорғайды

қызып кету және салқындату, метеориттерден, бастап

зиянды күн сәулелері).

Жарайсың!

Дене шынықтыру минуты (1 мин)

Кішкене демаламыз
Орнымыздан тұрып терең тыныс алайық.
Қолды екі жаққа, алға.
Қоян орманның шетінде күтіп тұр.
Қоян бұтаның астына секірді,
Бізді үйіңізге шақырыңыз.
Қолды төмен, белде, жоғары,
Біз бәрінен қашамыз.
(Орнында жүгіру.)
Тез сабаққа жүгірейік,
Біз сол жерде әңгіме тыңдаймыз.

Сәйкестігін тексеру.

    «Ауаның құрамы және қасиеттері» практикалық жұмыс. Дәптермен жұмыс (27-29 б.)

Мақсат: балаларды бақылауға, гипотеза жасауға, талдауға және практикалық әрекеттер негізінде қорытынды жасауға үйрету.

Өлеңді оқы. Одан ауа туралы не білуге ​​болады?

(Ауа газдар қоспасы)

46-беттегі оқулықты ашыңыз.«Ауаның құрамы» сызбасын қарастырыңыз.

Ауаның құрамына қандай газдар кіреді?

(Оттегі, азот және көмірқышқыл газы)

Ауада ең көп қандай газ бар? (Азот)

Ауада ең аз газ қандай? (Көмірқышқыл газы).

Адамдар ауаның құрамын 200 жыл бұрын ғана білді. Джозеф Пристли мен Антуан Лавуазье алғаш рет ауаның құрамын және оның қасиеттерін зерттеді.

Тірі организмдер тыныс алғанда ауадан оттегін сіңіріп, көмірқышқыл газын бөледі.

Жұппен жұмыс

Оқулықтарыңызды жабыңыз.

27-беттегі дәптерлеріңді ашып, No1 тапсырманы өздерің орындаңдар.

(Өз бетіңізше немесе оқулықтың көмегімен жазылыңыз

сызба, ауаға қандай газ тәрізді заттар кіреді

рух. Түрлі түсті қарындаштармен белгілеңіз (сіздің қалауыңыз бойынша)

бор), тыныс алу кезінде тірі организмдер қандай газды сіңіреді,

және қайсысы ерекшеленген. Сіз пайдаланған құрылғылардың шифрын ашыңыз

тартымды белгілер).

Дәптерлерін алмастырып, бір-бірінің жұмысын тексеру. Қорытынды жасау, жұмысты бағалау.

Дәптерлерді бір-біріне қайтару. Оқулық арқылы өзіңізді сынап көріңіз. Қателерді түзетіңіз. Жұмысыңызды бағалаңыз. Қажетті белгішені таңдаңыз:

Төменгі сызық . – Тапсырманы қатесіз орындаған кім?

Жарайсың.

Тапсырманы орындау барысында кім қиындық көрді?

Қателеріңізді түзетіп, сабаққа көбірек көңіл бөліңіз.

Балалар, ауаның қандай қасиеті бар?

(Ауа серпімді, ... (балалардың жорамалдары)

Тәжірибе жасап көрейік, сіздің айтқаныңыз дұрыс па?

Практикалық жұмыс барысында дәптердегі No2 тапсырманы орындаймыз.

Кестеге қарап, бақылау нәтижесінде қандай сұрақтарға жауап беруіміз керек екенін айт?

(Зерттеу нәтижелері бойынша кестені толтырыңыз.

Ауаның қасиеттері

Біз нені оқимыз

Қорытынды

    Ауа мөлдір ме, мөлдір емес пе?

    Ауаның түсі бар ма?

    Ауаның иісі бар ма?

    Қыздырғанда ауамен не болады?

    Салқындаған кезде ауамен не болады?

- Бірінші сұраққа қалай жауап беру керек деп ойлайсыз? (балалардың жауаптары)

Мұны дәлелдеуге не көмектеседі? (балалар гипотезасы).

- Балалар, оқулықты алыңдар, айтыңдаршы, мөлдір ме?

Есікке қарашы, мөлдір ме? Осы нысандар арқылы басқалар көрінеді ме?

Неліктен біз есікті, оқулықты, тақтаны, партаны көреміз? Талқылаңыз және өз болжамдарыңызды айтыңыз.

( Ауа мөлдір)

- Шығаруды кестеге жазыңыз. (Ауа таза)

Келесі сұрақ қандай? (Ауаның түсі бар ма?)

Бұл сұраққа қалай жауап бере аласыз? Мұны қалай дәлелдеуге болады?

(Балалардың сөздері)

(Егер балаларға қиын болса, мұғалім оларға нұсқау береді)

- Тақта қандай түсті? (Жасыл)

Шкафтың түсі қандай? (Қоңыр)

Бор қандай түсті? (Ақ)

Ауаның түсі қандай? (Түсі жоқ )

Табылған нәтижелерді кестеге жазыңыз (ауаның түсі жоқ).

Үшінші сұрақты оқыңыз.

(Ауаның иісі бар ма?)

Сіз нені болжай аласыз? Біз қандай дәлелдерді пайдалана аламыз?

(Балалардың сөздері)

(Егер балаларға қиын болса, мұғалім оларға нұсқау береді)

Балалар, қолдарыңды көтеріңдер, қайсыларың болдышаш салонында, асханада, емханада? Елестетіп көріңізші, көзіңізді жұмып қай жерде екеніңізді сұрайды? Бұл мүмкін бе? Қалай? Талқылаңыз және өз болжамдарыңызды айтыңыз.

( Біз иіс арқылы қайда екенімізді анықтай аламыз. Біз хош иісті заттардың ауа бөлшектерімен араласатынын білеміз. Осының арқасында біз иіс сезінеміз. Бірақ таза ауада иіс жоқ.)

Шығаруды кестеге жазыңыз. (Ауаның иісі жоқ)

- НеАуаны қыздырғанда және салқындағанда не болады? Мұны біз эксперименттер арқылы анықтаймыз.

№1 тәжірибе.

Мақсат: қыздырған кезде ауаға не болатынын табыңыз.

Түтік салынған колбаны алайық. Түтікшені суға салайық. Біз не көріп отырмыз?

(Түтікке су кірмейді, ауа кіргізбейді).

Біз колбаны қыздырамыз. Енді не болады?

(Түтіктен ауа көпіршіктері шыға бастады.)

( Ауа қыздырылған кезде кеңейеді ) - дәптерге жазу).

Тәжірибе № 2.

Мақсат: салқындаған кезде ауаға не болатынын табыңыз.

Колбаға суық, дымқыл шүберекті салыңыз. Біз не көріп отырмыз?

(Түтікте су көтеріледі. Ауа жол бергендей

оның жерінің су бөлігі)

Бақылаулар негізінде қандай қорытынды жасауға болады?

( Ауа салқындаған кезде қысылады) дәптерге жазба)

Ауаның тағы бір қызықты қасиеті бар. Оны білу үшін жұмыс дәптеріндегі 28 беттегі No4 тапсырманы орындайық.

Дана тасбақа әңгімесін оқып, оның тапсырмаларын орындаңыз.

(Оқушылардың бірі ертегіні дауыстап оқиды)

Әңгімеде ауаның қандай қасиеті суреттелгені туралы ойланыңыз?

(Балалардың жорамалдары)

Өзімізді тексеріп көрейік. «Өзіңді сынап көр» бөліміндегі мәтінді оқы.

Жарайсың!

Сонымен, ауаның қандай қасиеттері бар?

(Ауа мөлдір, түссіз, иіссіз, қашан

Қыздырғанда ол кеңейеді, ал салқындаған кезде жиырылады.

серпімді, жылуды нашар өткізеді)

Жарайсың!

V. Дене шынықтыру минуты (1 мин)

Күшті және епті болу үшін

Жаттығуды бастайық.

Мұрын арқылы дем алыңыз және ауыз арқылы дем алыңыз.

Терең дем алайық, сосын

Орнына жайлап,

Ауа райы қандай тамаша!

Біз сіздің қалпыңызды тексердік

Және олар иық пышақтарын біріктірді.

Біз саусақпен жүреміз

Ал енді - өкшеде.

Сәйкестігін тексеру.

VI. Оқыған материалды бекіту. Дәптермен жұмыс (5 мин)

Мақсат: алған білімдерін бекіту

28 беттегі No3 тапсырманы дәптеріңнен оқу.

(Қалай көрсететінін көрсету үшін схемалық диаграмманы пайдаланыңыз

жылыту және салқындату үшін ауа бөлшектеріне сүйенеді)

Тапсырманы дұрыс орындау үшін ауаның қандай қасиеттерін ескеру керек?

(Қызған кезде ауа кеңейеді, ал салқындағанда,

Дения кішірейіп барады)

Қыздырғанда ауаның кеңейетінін қалай түсіндіруге болады? Оны құрайтын бөлшектермен не болады?

(Бөлшектер жылдамырақ және арасында қозғала бастайды

олардың арасындағы ki артады)

Бірінші тіктөртбұрышта қыздыру кезінде ауа бөлшектерінің қалай орналасатынын сызыңыз.

Салқындаған кезде ауаның қысылатынын қалай түсіндіруге болады? Оны құрайтын бөлшектермен не болады?

(Бөлшектер бір-бірінен баяу қозғала бастайды

олардың арасындағы сұмдық азаяды)

Екінші тіктөртбұрышқа салқындаған кезде ауа бөлшектерінің қалай орналасатынын сызыңыз.

(Тапсырманы орындағаннан кейін слайдта өзін-өзі тексеру жүргізіледі:

VII. Рефлексия (4 мин)

    Топтық жұмыс

48-беттегі екінші тапсырманы оқыңыз. Оны аяқтаңыз.

(«Ауа таза болуы керек» мәтінін оқыңыз. Ондағы ақпаратты табыңыз: Атмосфераның ластану көздері туралы; ауа тазалығын қорғау жолдары туралы.)

Ауаны не ластайды?

(Зауыттар мен фабрикалар, автомобильдер)

Ауаны қорғаудың қандай әдістерін білесіз?

(күйе, шаң жинауға арналған қондырғы,

улы газдар, электрлі көліктер)

    Әңгімелесу (5 мин)

Қалада зауыт бар. Оның мұржасынан күндіз-түні түтін бұлттары төгілді. Қала тұрғындары жөтеліп, түшкірген, тіпті кейбірі ауруханаға түскен. Олар тіпті зауытты жауып тастағысы келді, бірақ тауарсыз қалай жүрмек?

Бір күні зауыт мұржасынан түтін шығуын тоқтатты. Көп ұзамай құбырға түтін шығаратын құрылғылар бекітілгені белгілі болды, бұл құбырдан күйе бөлшектерінің ұшып кетуіне жол бермейді.

Міне, қызық. Күйе қазір мұқият жиналып, пластик зауытына жөнелтіліп, әр түрлі пластик заттар жасалады.

Бір сөзбен айтқанда, қала тұрғындары да, зауыт (күйе сатады), пластмасса өндірушілер де түтін ұстағыштан барлығына пайда көреді.

Ауаның тазалығын қорғау жолдарын ата.

(Ауа тазарту қондырғылары, электр көліктері)

Сіз қандай да бір жолмен ауаның тазалығына әсер ете аласыз ба?

(Өсімдіктерді отырғызуға болады, олар ауаны тазартады)

Неліктен өсімдіктер көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін шығарады?

(Балалардың жорамалдары)

Ағаштың жапырағына мұқият қарайық. Парақтың төменгі беті мөлдір пленкамен жабылған және кішкене тесіктермен нүктеленген. Оларды «стомата» деп атайды. Олар ашылады және жабылады, көмірқышқыл газын жинайды. Күннің жарығында өсімдік сабағының бойында тамырдан көтерілген судан қант, крахмал, оттегі және жасыл жапырақтарда көмірқышқыл газы түзіледі. Сондықтан өсімдіктерді «планетаның өкпесі» деп атайды.

VIII. Сабақты қорытындылау. (2 мин)

Ауа дегеніміз не? (Газдар қоспасы – азот, оттегі және көмірқышқыл газы)

Ауаның қасиеттерін ата.

(Ауа мөлдір, түссіз, иіссіз, серпімді,

қыздырғанда кеңейеді, салқындаған кезде жиырылады,

жылуды нашар өткізеді)

Сабақта қандай жаңа нәрсе білдіңіз?

IX. Үйге тапсырма (1 мин)

    Жұмыс дәптері: №5 (29-бет)

Ауаның тағы бір қызықты қасиеті бар - ол жылуды нашар өткізеді. Қар астында қыстайтын көптеген өсімдіктер қатпайды, өйткені суық қар бөлшектерінің арасында ауа көп және қар үйінділері өсімдіктердің сабақтары мен тамырларын жабатын жылы көрпеге ұқсайды. Күзде тиін, қоян, қасқыр, түлкі және басқа да аңдар түлейді. Қысқы жүннің жүні жазғы жүнге қарағанда қалың және молырақ. Қалың түктердің арасында көбірек ауа сақталады, ал қарлы ормандағы жануарлар аяздан қорықпайды.

(Мұғалім тақтаға жазады.)

Ауа жылуды жақсы өткізбейді.

Сонымен, ауаның қандай қасиеттері бар?

V. Дене шынықтыру минуты

VI. Үйренген материалды бекіту Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау

№ 1 (18-бет).

- Тапсырманы оқы. Сызбадағы газтәрізді заттар ауаның құрамына кіретін сызба мен затбелгіні қараңыз (46-беттегі оқулықтағы сызба бойынша өзін-өзі тексеру).

№ 2 (19-бет).

Тапсырманы оқы. Ауаның қасиеттерін жаз. (Тапсырманы орындап болған соң, тақтадағы ескертулер арқылы өзін-өзі тексеру жүргізіледі.)

№3 (19-бет).

- Тапсырманы оқы. Тапсырманы дұрыс орындау үшін ауаның қандай қасиеттерін ескеру керек? (Ауа қызған кезде ол кеңейеді, салқындаған кезде жиырылады.)

Қыздырғанда ауаның кеңейетінін қалай түсіндіруге болады? Оны құрайтын бөлшектермен не болады? (Бөлшектер жылдамырақ қозғала бастайды және олардың арасындағы бос орындар артады.)

Бірінші тіктөртбұрышта қыздыру кезінде ауа бөлшектерінің қалай орналасатынын сызыңыз.

Салқындаған кезде ауаның қысылатынын қалай түсіндіруге болады? Оны құрайтын бөлшектермен не болады? (Бөлшектер баяу қозғала бастайды және олардың арасындағы бос орындар кішірейеді.)

- Екінші тіктөртбұрышқа салқындаған кезде ауа бөлшектерінің қалай орналасатынын сызыңыз.

№ 4 (19-бет).

- Тапсырманы оқы. Бұл құбылысты ауаның қандай қасиеті түсіндіреді? (Ауа жылуды нашар өткізеді.)

VII. Рефлексия

Топтық жұмыс

Оқулықтағы бірінші тапсырманы б. 48. Ауаның қасиеттерін түсіндіруге тырысыңыз.

2-беттегі екінші тапсырманы оқыңыз. 48. Орындаңыз.

Ауаны не ластайды? (Өнеркәсіптік кәсіпорындар, көлік.)

Әңгімелесу

Менің үйімнен алыс емес жерде зауыт бар. Терезелерімнен биік кірпіш мұржа көрінеді. Түтіннің қалың қара бұлттары одан күндіз-түні төгіліп, көкжиектің қалың, серозды перденің артына мәңгілікке жасырылуына себеп болады. Кейде бұл өшпейтін Гулливер түтігімен қаланы түтіндеген ауыр темекі шегетін сияқты. Біз бәріміз жөтелміз, түшкіреміз, тіпті кейбіреулері ауруханаға жатқызылуы керек. Ал, кем дегенде, «темекі шегушілер» үшін: жай ғана итермелеу, илеу және сору.



Балалар жылап жатыр: жиіркенішті фабрика! Үлкендер ашулы: дереу жабыңыз!

Және бәрі жауап ретінде естиді: қаншалықты «жаман»?! Қалай осылай «жабуға» болады?! Фабрикамыз адамдарға арналған тауарларды шығарады. Ал, өкінішке орай, отсыз түтін болмайды. Пештердің жалынын сөндірсек, зауыт тоқтап, тауар қалмайды.

Бір күні таңертең тұрдым, терезеге қарадым - түтін жоқ! Алпауыт темекі шегуді қойды, зауыт орнында, мұржасы әлі шығып тұр, бірақ түтін жоқ. Қызық, қанша уақытқа дейін? Әйтсе де, көріп тұрмын: ертең түтін жоқ, арғы күні де, арғы күні де... Шынымен де зауыт толығымен жабылды ма?

Түтін қайда кетті? Отсыз түтін болмайды деп өздері айтты.

Көп ұзамай белгілі болды: олар ақыры біздің шексіз шағымымызды естіді - олар зауыт мұржасына түтін шығарғыштарды, күйе бөлшектерінің мұржадан ұшып кетуіне жол бермейтін түтін ұстағыштарын бекітті.

Міне, қызық. Ешкімге керек емес, тіпті зиянды түтін де жақсылық жасауға мәжбүр болған сияқты. Ол (дәлірек айтсақ, күйе) қазір мұнда мұқият жиналып, пластмасса зауытына жіберіледі. Кім біледі, менің бұл фломастерім де түтін ұстаған күйеден жасалған шығар. Бір сөзбен айтқанда, түтін ұстағыштары барлығына пайдалы: бізге, қала тұрғындарына (біз енді ауырмаймыз) және зауыттың өзі (ол күйе сатады және оны бұрынғыдай ысырап етпейді) және пластмасса бұйымдарын (соның ішінде фломастер) сатып алушыларға. қаламдар).

Ауаның тазалығын қорғау жолдарын ата. (Ауа тазарту қондырғылары, электр көліктері.)

- Ауаны тазарту үшін адамдар ағаш отырғызады. Неліктен? (Өсімдіктер көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін шығарады.)

Ағаштың жапырағына мұқият қарайық. Парақтың төменгі беті мөлдір пленкамен жабылған және өте кішкентай тесіктермен нүктеленген. Оларды «стомата» деп атайды, оларды тек үлкейткішпен жақсы көруге болады. Олар ашылады және жабылады, көмірқышқыл газын жинайды. Күннің жарығында өсімдік сабақтарының бойында тамырдан көтерілген судан қант, крахмал, оттегі және жасыл жапырақтарда көмірқышқыл газы түзіледі.



Өсімдіктерді «ғаламшардың өкпесі» деп бекер айтпаған.

Ормандағы ауа қандай тамаша! Оның құрамында оттегі мен қоректік заттар көп. Өйткені, ағаштар бактерияларды өлтіретін арнайы ұшпа заттар - фитонцидтер шығарады. Шырша мен қарағайдың шайырлы иісі, қайың, емен, балқарағайдың хош иісі адам үшін өте пайдалы. Бірақ қалаларда ауа мүлдем басқаша. Бензин мен пайдаланылған түтіннің иісі шығады, өйткені қалаларда автомобильдер көп, зауыттар мен фабрикалар жұмыс істейді, олар да ауаны ластайды. Мұндай ауамен тыныс алу адамға зиянды. Ауаны тазарту үшін біз ағаштар мен бұталарды отырғызамыз: линден, терек, сирень.



Бұл мақала келесі тілдерде де қол жетімді: тай

  • Келесі

    Мақалада өте пайдалы ақпарат үшін көп РАХМЕТ. Барлығы өте анық көрсетілген. eBay дүкенінің жұмысын талдау үшін көп жұмыс атқарылған сияқты

    • Сізге және менің блогымның басқа тұрақты оқырмандарына рахмет. Сіз болмасаңыз, мен бұл сайтты қолдауға көп уақыт бөлуге жеткілікті мотивация болмас едім. Менің миым осылай құрылымдалған: мен терең қазуды, шашыраңқы деректерді жүйелеуді, бұрын ешкім жасамаған немесе осы бұрыштан қарамаған нәрселерді сынап көруді ұнатамын. Бір өкініштісі, Ресейдегі дағдарысқа байланысты отандастарымыздың eBay-де сауда жасауға уақыты жоқ. Олар Қытайдан Aliexpress-тен сатып алады, өйткені тауарлар әлдеқайда арзан (көбінесе сапа есебінен). Бірақ eBay, Amazon, ETSY онлайн аукциондары қытайлықтарға брендтік заттар, винтаждық заттар, қолдан жасалған бұйымдар және әртүрлі этникалық тауарлардың ассортиментін оңай береді.

      • Келесі

        Мақалаларыңыздағы құнды нәрсе – сіздің жеке көзқарасыңыз бен тақырыпты талдауыңыз. Бұл блогты тастамаңыз, мен мұнда жиі келемін. Осындай арамызда көп болуы керек. Маған электрондық хат жіберіңіз Жақында маған Amazon және eBay арқылы сауда жасауды үйрететін ұсынысы бар электрондық хат алдым.

  • Мен сіздің осы сауда-саттық туралы егжей-тегжейлі мақалаларыңызды есіме түсірдім. аумақ
    Мен сіздің осы сауда-саттық туралы егжей-тегжейлі мақалаларыңызды есіме түсірдім. аумақ