Артқа Алға

Назар аударыңыз! Слайдтарды алдын ала қарау тек ақпараттық мақсаттарға арналған және презентацияның барлық мүмкіндіктерін көрсетпеуі мүмкін. Егер сізді қызықтырса бұл жұмыс, толық нұсқасын жүктеп алыңыз.

Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгерту.

Сабақтың мақсаты: «Жәндіктер» класына тән белгілерді оқып-үйрену, жәндіктердің ерекше белгілері, олардың алуан түрлілігі туралы білімдерін дамыту.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік: оқушылардың жәндіктер әлемінің алуан түрлілігі туралы түсініктерін байыту; оқушыларды таныстыру әртүрлі түрлеріжәндіктер

Дамытушылық: жәндіктердің басқа жануарлар түрінен айырмашылығын байқап, ойлау, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту; танымдық қызығушылық пен қиялдың дамуына ықпал ету.

Тәрбиелік: күнделікті өмірде табиғатты құрметтеуге тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар: компьютер, проектор, экран, баспа дәптері, тапсырма парақтары.

Сабақтың барысы

I. Іс-әрекетке қосу.

- Балалар, бүгінгі сабағымызға қонақтар келді, амандасайық.

- Жарайсың. Енді үстелдегі көршіңізге күліңіз. Сіздің күлкіңіз біздің сабағымызды нұрландырсын, ал сіздің жақсы көңіл-күйіңізді ештеңе қараңғыландырмасын.

II. Бұрын алған білімдерін жаңарту.

- Балалар, біз өткен сабақта не туралы айттық? (Балалардың жауаптары)

– Олардың не ортақтығы бар? әртүрлі өсімдіктер? (Балалардың жауаптары)

– Енді мен сендерге тест жасауды ұсынамын: әрқайсыңның үстеліңде дөңгелектердің суреттері бар қағаздар бар. Мен тамырлы көкөністі атасам, шеңберді толтырасыңдар қоңыр, егер мен жемісті атасам, онда шеңберді сары түспен бояйсыңдар.

  • қызылша;
  • Қияр;
  • Сәбіз;
  • Асқабақ;
  • Шалғам;
  • Қарбыз.

(Тапсырма тексерілуде).

III. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

- Балалар, бүгін біз саяхатқа шығамыз таңғажайып дүниетабиғат. Бірақ әлем, біз қандай жануарларға барамыз, сіз өзіңіз білуіңіз керек. Сұрақ Құмырсқа мен Дана тасбақа бізге конвертке салынған жұмбақтарды әкелді. Оларды тап, содан кейін біздің сабағымыздың тақырыбын атай аласыз.

Біз орман тұрғындарымыз
Дана құрылысшылар.
Бүкіл командамен инелерден
Біз шыршаның түбіне үй салып жатырмыз. (Құмырсқалар)

Күні бойы ұшады
Барлығы жалықтырады;
Түн келеді
Сонда ол тоқтайды. (Ұшу)

Гүлмен қозғалды
Барлық төрт жапырақ.
Мен оны жұлып алғым келді -
Ол ұшып, ұшып кетті. (Көбелек)

Үй шаруасындағы әйел
Көгалдың үстінен ұшып кетті
Гүлді әбігерге салады -
Ол балды бөліседі. (Ара)

– Сабақта не туралы сөйлесетінімізді кім ойлапты? (Балалардың жауаптары)

- Дұрыс. Сабағымыздың тақырыбы: «Жәндіктер деген кім?» Біз жәндіктер класының жануарларымен танысамыз және сендер оларды басқа жануарлардан ажырата білуге ​​үйренесіңдер.

IV. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.

– Ал бүгін сені қонаққа шақырады!

- Балалар, мына жануарларға қараңдаршы. (2-слайд). Олардың атын оқиық. Сыртқы түріне назар аударыңыз. Осы жануарлардың барлығында қандай ортақ нәрсе бар? (Балалардың жауаптары). (3-слайд).

Қорытынды: «Жәндіктер әр түрлі болғанымен, олардың барлығында алты аяқ бар. Бұл қай жануардың жәндік, қайсысы жәндік емес екенін білу үшін оның аяқтарын санау керек деген сөз».

– Барлық жәндіктердің ортақ құрылымы бар. (4-слайд). Жәндіктердің денесі үш бөліктен тұрады: бас, кеуде, құрсақ. Барлық жәндіктердің алты аяғы бар. Жәндіктердің 2 миллионнан астам түрі бар. Бұл жануарлар барлық жерде өмір сүреді: суда және су астында; жерде және жер астында; қалың шөп; және ескі діңгекте. Көптеген жәндіктер өсімдіктермен қоректенеді, сондықтан оларды шөпқоректілер деп атайды. Барлық жәндіктер өсімдік тағамдарымен қоректенбейді; жәндіктер арасында жыртқыштар да бар. Бұл жәндіктер шыбын-шіркейлермен және әртүрлі миджтермен қоректенеді. Кейбір жәндіктер жылдар бойы тамақтанбауы мүмкін. Барлық дерлік жәндіктердің қанаттары бар және тамаша ұшқыштар.

– Жәндіктердің көпшілігінің кішкентай болғаны сонша, адам көзі оларды байқай алмайды. Бірақ адамның жәндіктер планетасында өмір сүретіні және сонымен бірге олардың көпшілігінің бар екендігі туралы да, олардың саны туралы да, олардың өмірі туралы да түсініксіз екендігі туралы ешкім ойлаған да жоқ!

– Жәндіктер жер бетінде 300 миллион жыл болды.

– Енді біз жәндіктердің кейбір түрлерімен толығырақ танысамыз.

Ледибуг.

– Артқы жағында қара дақтары бар кішкентай қызыл қателік осылай аталды, өйткені қауіп төнген кезде бұл улы сүт ледибудың жауларын қорқытады . (5-слайд). Ледибугтардың көпшілігі жыртқыштар және өсімдік өсімдіктеріне зиян келтіретін жәндіктермен қоректенеді. Бір күнде ледибуг 50-ден 200-ге дейін тли жейді.

Шегіртке (6-слайд).

– Шегірткелер Ресейдің бүкіл аумағында дерлік кездеседі. Олар кішкентай көбелектермен, көбелек құрттарымен және екіқабатты жәндіктермен қоректенеді. Шегірткелер түнде аң аулайды. Шегірткенің жасыл түсі оның жауларынан жасырынуына көмектеседі. Оған өзін қорғау өте қиын, сондықтан ол жасырады. Шегіртке қараңғы үңгірлерде тұрады және негізінен өсімдік тағамдарымен қоректенеді. Ұзын мұрт шегірткеге айналасындағы заттарды сезінуге көмектеседі.

Ара (7-слайд).

– Еңбекқор ара күні бойы гүлдерден шырын жинап, үйіне апарады. Аралар үлкен тату отбасыларда тұрады. Жаз бойы ара отбасы 150 келіге дейін бал жинайды.

– Дүние жүзінде аралардың 20 мыңға жуық түрі бар. 500 г бал алу үшін. Бір ара ұядан гүлге дейін және кері 10 миллион рет ұшуы керек. Араның бес көзі бар. Үшеуі бастың жоғарғы жағында, екеуі алдыңғы жағында.

V. Дене шынықтыру минуты

. (8-слайд).

-Демалайық, дене шынықтырумен айналысайық.

Гүл ұйықтап жатыр еді, кенет оянды,
Мен енді ұйықтағым келмеді
Ол қозғалды, созылды,
Ол жоғары көтеріліп, ұшып кетті.
Таңертең ғана күн оянады,
Көбелек шеңбер жасап, бұйралайды.

VI.

Сабақтың тақырыбы бойынша жұмысты жалғастыру.

– Барлық жәндіктер өсімдік тағамдарымен қоректенбейді; жәндіктер арасында жыртқыштар да кездеседі.

- Жұмбақты тап:

Көк ұшақ

Ақ одуваншыға отырды. (Инелік).

– Ол күніне салмағынан көбірек тамақ жейді. Масалар мен миджаларды аулайды. Ол жемтігін аяғымен ұстайды. Олардың аяқтары тікенектер мен қылшықтармен жабылған. Инелік шыбын-шіркей шыбын-шіркей жейді. Ал шыбын – бұтақта отыр. Қазір дүние жүзінде инеліктердің 4500 түрі белгілі. Олар әсіресе ыстық елдерде көп. (9-слайд). Инеліктердің көздері басын түгелдей дерлік алады. Ол жан-жағына қарайды да, басын бұрмай, ұзын аяқтарымен олжаны ұстайды. Инеліктер көп шақырымдық ұшуларды жасайды.

– Жәндіктердің көзге түсетін және әдемі түрлерінің бірі – көбелектер. (10-слайд). Көбелектер бүкіл әлемде кездеседі. 150 мың түрі бар. Қанаттардағы өрнек әртүрлі пигменттерді қамтитын түрлі-түсті таразылардың комбинациясы арқылы жасалады. Көбелектің түсі экзотикалық гүлдердің жапырақшаларына ұқсайды. Көбелек қанаттары нәзік, бірақ өте ұзақ ұшуға төтеп бере алады. (11-слайд). Сұлулығы үшін адамдар көбелектерге әдемі атаулар берді: қарлығаш, адмирал, Аполлон, таң, лимонграс және т.б.

Ұшу. (12-слайд).

– Шыбынның көзі бірден көп бағытты көреді. Үй шыбындарытөңкеріп жүреді, өйткені оның табандарында жабысқақ төсемдер бар. Үй шыбындары ауада қалу үшін қанатын минутына 200 рет соғуы керек. Шыбынның ауыз бөлігі тұмсық тәрізді, оның көмегімен қоректі жинайды.

VII. Оқыған материалды бекіту.

(Топтық жұмыс).

– Сізге жануарлардың сұлбалары берілді. Тек жәндіктерді таңдап, оларды бояңыз. (Оқушылар тапсырманы орындайды).

– Қараңдаршы, бізде қандай әдемі жәндіктер жинағы бар. Коллекция – бір тақырып бойынша жиналған заттар. Біз қандай коллекция жинадық? (Балалардың жауаптары).

– Ойлаңызшы, жәндіктер не үшін қажет? (Балалардың жауаптары)

– Дұрыс, біздің табиғатымызды жәндіктер безендіреді. (13-слайд).

– Қанаттары мен аяқтарында гүлден гүлге тозаңды тасымалдау арқылы өсімдіктерді тозаңдандырады. (14-слайд).

– Слайдқа қарап, адам жәндіктерден не алатынын ата? (15-слайд). (Балалардың жауаптары).

- Балалар, жәндіктерді қалай емдеу керек. (Балалардың жауаптары).

– Жәндіктер – бізді қоршаған табиғаттың бір бөлігі, біз оларға ұқыпты қарауымыз керек.

– Біз бүгін сабақта қандай жануар түрімен таныстық? (Балалардың жауаптары).

– Жәндіктерге мысал келтір. (Балалардың жауаптары).

– Қандай жануарларды жәндіктер дейміз? (Балалардың жауаптары).

– Әрқайсыңның үстеліңде 3 күн бар. Егер сізге сабақ ұнаса және сабақ барысында жақсы жұмыс жасасаңыз, күлімдеген күнді көтеріңіз. Егер сіз сабақта бірдеңені түсінбесеңіз, онда жай қарап тұрған күн бар. Егер сіз сабақ барысында жаңа ештеңе білмесеңіз немесе есіңе алмасаңыз, онда күн қайғылы.

(Үйде балалар жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды).

(отрядтың алдында)

Оқу-әдістемелік құрал

«ENERGY» баспасы

Полынова Г.В., Полынова О.Е.

ЖӘНДІКТЕРДІҢ ҚЫСҚА ТҮРІ

(отрядтың алдында)

Оқу-әдістемелік құрал

«ENERGY» баспасы

Бекітілді

RIS Ғылыми кеңесі

Экология факультеті

Ресей университеті

Халықтар достығы

Рецензент –

Биология ғылымдарының кандидаты Веденина Варвара Юрьевна

Полынова Г.В., Полынова О.Е.

Жәндіктерді қысқаша анықтау (тәртіпке дейін). Оқу-әдістемелік құрал. – М.: «Энергетика» баспасы, 2013. – 23 б.: сырқат.

Оқулықта Ресейдің еуропалық бөлігіндегі жәндіктердің тапсырыстарын анықтауға арналған негізгі кесте бар, ол «Жәндіктердің идентификациясы» негізінде құрастырылған Н. Плавильщикова (1994). Әдістемелік құрал оқу жоспарында зоология пәні бар студенттерге арналған. Қысқаша нұсқаулықтың көлемі халықтар достығы экология факультетінің «Экология және қоршаған ортаны басқару» мамандығының студенттерімен «Мәскеу облысының табиғи экожүйелері» пәнін оқу және жазғы практиканы өткізудегі көп жылдық тәжірибеге негізделген. Ресей университеті. Әдістемелік құрал университеттік зоологияның лекциялық курсын меңгеру және кілтпен жұмыс істеудің негізгі дағдыларын алу үшін қажет. Сондай-ақ биология магистранттары мен биология мұғалімдері пайдалана алады.

ISBN 5-85256-023-5

© Полынова Г.В., Полынова О.Е., 2013 ж

© «ЭНЕРГИЯ» баспасы, 2013 ж

Қысқартулар мен белгілердің тізімі

б.м - көп, аз

жағы. – бүйірлік

б. - қарын, құрсақ

б.ч. - негізінен

В. – жоғарғы

gtr. - мінбер

Дов. - жеткілікті

және. – вена

h. – артқы

згр. – метаторакс

жалақы – метанотум

cr. - қанаттар

adv. – сыртқы

n. – төмен

ndkr. – Элитра

туралы. - әдетте

негізгі - негізгі

өте жақсы - Өте

n. – алдыңғы

pgr. – проторакс

соңғы - соңғы

psp. – пронотум

ауыз. – ауызша

сержант – мезоторакс

Сәр - орташа

сп. – мезонотум

деп аталатын - деп аталатын

мүшесі – буынды, буынды

жұмыртқа – жұмыртқа шығарушы

Жәндіктердің сыртқы құрылысының қысқаша мазмұны

Қазіргі уақытта жәндіктер жер бетіндегі жануарлардың биологиялық жағынан ең дамыған тобы болып табылады, олардың саны 2 миллионнан асады. Жәндіктердің денесі үш бөлікке бөлінеді: бас, кеуде және құрсақ (1-сурет).

Күріш. 1. Жәндіктердің сыртқы құрылысының сызбасы

Басында күрделі көздер және төрт жұп қосымшалар бар. Кейбір түрлерде күрделі көздерден басқа қарапайым оцеллалар бар. Қосымшалардың бірінші жұбы антенналар, иіс сезу мүшелері. Қалған үш жұп ауыз аппаратын құрайды. Жоғарғы ерін (labrum), жұпталмаған қатпар, жоғарғы жақтарды жабады. Ауызша қосалқылардың екінші жұбы жоғарғы жақтарды (төменгі жақ сүйектерін), үшінші жұп – төменгі жақтарды (жоғарғы жақ), төртінші жұп бірігіп, төменгі ерінді (labium) құрайды. Ауыз қуысының аппаратына сонымен қатар тіл (гипофаринкс) кіреді.

Тамақтану тәсіліне байланысты ауыз аппаратыМүмкін әртүрлі түрлері: кеміру (2-сурет), кеміру-жалау (3-сурет), сору және тесу-сору (4-сурет),

жалау (Cурет 5). Ауызша аппараттың негізгі түрі кеміргіш деп есептелуі керек.

Күріш. 2. Кеміретін ауыз мүшелері

Күріш. 3. Кеміргіш-сорғыш ауыз мүшелері

Күріш. 4. Пирсинг-сорғыш ауыз мүшелері

Күріш. 5. Ауыз мүшелерін жалау

Кеуде үш сегменттен тұрады, олар сәйкесінше проторакс, мезоторакс және метаторакс деп аталады (1-сурет). Кеуде сегменттерінің әрқайсысында ұшатын түрлерінде жұп буынды мүшелер болады, мезоторакста және метаторакста жұп қанаттар болады.

Негізгі сегмент аяқ-қолдар- кокса, одан кейін трокантер, жамбас, жіліншік және тарс. Өмір салтына байланысты аяқ-қолдар жүру, жүгіру, секіру, жүзу, қазу және ұстау (6-сурет).

Күріш. 6. Аяқ-қолдардың әртүрлілігі: 1 – жаяу жүру; 2 – секіру; 3 – қазу; 4 – жүзу; 5 – ұстау; 6 – ұжымдық

Сегменттердің саны іш 11-ден 4-ке дейін өзгереді. Төменгі жәндіктердің құрсағында жұп мүшелері бар, жоғары сатыдағы жәндіктерде олар жұмыртқа шығарушы немесе басқа органдарға өзгереді.

Анықтау үшін қажетті жабдықтар мен материалдар: жәндіктер коллекциялары, жәндіктер идентификаторлары, ұлғайтқыш көзілдірік, ине төсеніштері.

Студенттің өзімен бірге курстың сынып деңгейіне дейін оқылған бөлігінің жүйелі негізі, дәптері, альбомы, қарындаштар және өшіргіш болуы керек. Сабақ университетте өтеді.

Сабақтың мақсаты: Алтыаяқтылар класының, Ашық жақсүйек (Insecta-Ectognatha) және Insecta-Entognatha класының негізгі отрядтары өкілдерінің құрылысының негізгі ерекшеліктерімен танысу, кілтпен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.

1-тапсырма:

Коллекциялық көшірмені алыңыз, құрылымның егжей-тегжейлерін мұқият қарап шығыңыз, 3-беттегі кілтті ашыңыз және қысқаша эссе оқыңыз. сыртқы құрылымжәндіктер Кілт арқылы оның қай класқа жататынын анықтаңыз. бұл жәндік 9-беттегі сыныптарды анықтау кестесіне сәйкес анықтаманың кілтін жазыңыз, яғни. сыныптың негізгі сипаттамалары, дәптерге. 4-беттегі қысқаша аббревиатуралар тізімін пайдаланыңыз.

САБАҚТАРДЫ АНЫҚТАУ ҮШІН КЕСТЕЛ

Бр. егер жәндіктің астыңғы жағында қосымшалары болса, ол тек ең соңында (cerci, styli, ovipositor, 7-сурет). Көп жағдайда қанаттар бар. Кейбіреулері екінші дәрежелі қанатсыз. 2 миллионнан астам түрі бар.

Ашық жақты жәндіктер класы (Жәндіктер - Ебіргетогнатха)

Бр. Ересек жәндіктің астыңғы жағында тек соңғы емес, сонымен қатар бірінші сақиналарда қосымшалары бар немесе бр. секіргіш шанышқы. Қанаттары жоқ. Кішкентай немесе өте ұсақ жәндіктер. 2000-ға жуық түрі бар.

Сынып Жасырын иекті жәндіктер (Жәндіктер - Энтогнатха)

Күріш. 7. Кәдімгі мантылардың құрсағындағы стили

2-тапсырма:

11-беттегі идентификаторды ашып, нысанды кілт арқылы анықтаңыз отрядқа , қаласаңыз, N.N. толық кілтін пайдаланып, жәндіктерді отбасына және одан әрі түрлерге сәйкестендіруге болады. Плавильщикова (1994). Мәтінде тірек суреттерді пайдаланыңыз.

Анықтау схемасы келесідей:

    Сіз рефератты оқып жатырсыз. Егер ол сізге азды-көпті сәйкес келсе, келесі сериялық нөмірмен келесі диссертацияға өтіңіз.

    Егер дипломдық жұмыс сізге сәйкес келмесе, антитезаға өтіңіз, оның саны дипломдық жұмыстың жақшасында берілген.

    Күмән туындаған жағдайда, қашан сипаттамаларын таңдау, салыстыру үшін тезисті де, антитезаны да оқу керек.

Зертханалық жұмыс төмендегідей қол қою керек.

Жәндіктерді анықтау дегеніміз оны белгілі бір топқа, тұқымдасқа, тұқымға немесе түрге дұрыс жатқызу. Ауыл және орман шаруашылығындағы зиянкестермен күресу бойынша тәжірибешілер зиянкестердің түрін дәл анықтауды, оны жою шараларын ұсынуды қажет етеді; Адам денсаулығына зиян келтіретін жәндіктердің түрлерін дұрыс анықтау да бірдей маңызды, мысалы, безгек масаларын безгек қоздырғыштарының тасымалдаушысы болып табылмайтын туысқан түрлерден ажырату және т.б.

Жәндіктерді анықтау үшін сәйкестендіру кестелерінен тұратын арнайы кілт кітаптары жасалды. Мектеп атласындағы кестелерді пайдалана отырып, жәндіктердің отрядқа немесе тұқымдасқа жататынын анықтауға болады. Бұл кестелер ұзындығы 5 мм-ден асатын ірі жәндіктердің сипаттамаларын ескере отырып жеңілдетілген. Сәйкестендіру кестесі ең көп сипатталған және нөмірленген тән ерекшеліктеріжәндіктердің белгілі бір тобы (тәртіп, тұқымдас және т.б.); қарама-қарсы белгілер көрсетілген сан жақшада көрсетіледі, мысалы:

1(6) Ешқандай қанаттар немесе олардың бастапқы белгілері жоқ.

6(1) Қанаттар немесе олардың рудименттері бар.

Анықтама 1 санынан басталады. B бұл жағдайдаЕң алдымен, анықталатын жәндіктің қанаттары бар ма, жоқ па, кем дегенде рудимент түрінде болуы керек. Егер қанаттар жоқ болса, онда 1-тармақ қолайлы, сондықтан келесі 2-тармаққа өту керек. Қанаттар болса, онда 6-тармақ қолайлы, содан кейін келесі 7-тармаққа өту керек. болашақта белгілерге сәйкес екі қарама-қарсы нүктеден сәйкесті таңдап, келесі нүктеге өту керек. Анықтама орыс және Латын атауларыотряд немесе отбасы. Анықталған жәндік осы жүйелі топқа жатады.

Жәндіктердің түр атауын нақтылау үшін бетке сілтеме бойынша берілген тұқымдас жәндіктердің түрлі-түсті суреттерін тауып, анықталған жәндіктер мен сызбаларды салыстыру керек. Егер жәндіктің пішіні, түсі және өлшемі оның атластағы суретімен сәйкес келсе, анықтаманы толық деп санауға, жәндіктің аты жазылған белгіні жазып, оны төменнен сол түйреуішке түйреуге болады.

Дегенмен, бір-біріне өте ұқсас көптеген жәндіктер бар екенін есте ұстаған жөн. Сондықтан, анықтамаңыздың дәлдігін қамтамасыз ету үшін суреттің жанында орналасқан мәтіндегі жәндіктердің сипаттамаларының сипаттамасын мұқият оқып шығу керек. Сондай-ақ, жәндіктердің дене мөлшері мен түсі сияқты сипаттамалары бойынша өте өзгермелі екенін ескеру қажет. Бұл көрсеткіштер жиі, мысалы, еркектер мен аналықтарды, бір түрдің көктемгі және күзгі формаларын ажыратады. Сондықтан жәндіктердің барлық сипаттамаларын мұқият зерделеу ғана жалпы түрлерді анықтаудағы қателіктерге кепілдік бере алады.

Әрине, қысқа мектеп атласын пайдаланып барлық жәндіктерді анықтау мүмкін емес. Қажет болса, сіз жәндіктердің егжей-тегжейлі кілттерін немесе атластарын пайдалана аласыз және оларды мектеп атласында жоқ жәндіктерді анықтау үшін пайдалана аласыз. Анықтаманың дұрыстығын ақыры зоологиялық мұражайларда жұмыс істейтін энтомологтар ғана растай алады. жәндіктер туралы біледіжәне бар тамаша тәжірибеолардың анықтамалары. Сіз әрқашан оларға көмек сұрай аласыз.

Анықтама негізгі бірліктердің сәйкестендіру кестесінен басталуы керек. Жәндіктердің барлығы 34 отряды белгілі. Сәйкестендіру кестесі 21 бірліктен тұрады. Шектеулі таралу, шағын топтар және негізінен ұсақ пішіндерден тұратын бастапқы қанатсыз жәндіктер отрядтары кірмейді.

Басында бар ауыз – сезім мүшесі. Тамақ мұрт, кейбір жануарларда бар пробосцис. Көздің ерекше құрылымы бар: жәндіктер миопиялық, бірақ олар қозғалыс пен түсті тамаша көреді. Аяқтар кеудеде орналасқан, жәндіктердің 6 аяғы бар. Сонымен қатар, лаптар қозғалыс үшін ғана емес. Кейбіреулер оларды тозаң жинау үшін пайдаланады, басқалары оларды аң аулау және секіру үшін пайдаланады, ал басқалары оларды жүзу немесе олармен дыбыстарды сезу үшін пайдаланады. Ішінде бар ішкі органдар . Онда дененің тіршілігін қамтамасыз ету үшін бәрі бар. бірі ерекше белгілеріболуы болып табылады қанаттар. Бұл сыныптың көпшілігі ұша алады.

Теңіздерді қоспағанда, жәндіктер барлық жерде дерлік кездеседі: батпақтарда, шалғындарда, ормандарда, тауларда және тіпті адам мекендейтін жерлерде. Олардың әртүрлілігі керемет, бірақ олар бүкіл әлемде біркелкі емес таралған.

Ғалымдар жәндіктер көбею тәсіліне қарай 2 топқа бөлінеді:

1. жұмыртқадан дернәсіл пайда болғанда, қазірдің өзінде ұқсас ересек жәндік(Cурет 2);

2. Дернәсіл қуыршаққа айналады, содан кейін ересек адамға айналады (3-сурет).

.

Күріш. 2. Көбеюдің бірінші әдісі ()

Күріш. 3. Көбеюдің екінші әдісі ()

Табиғатта кездеседі шөпқоректі жәндіктер. Олар өсімдіктермен, тозаңдармен және өсімдік шырындарымен қоректенеді. Мұндай жәндіктерге жатады. Бұл камуфляжды ұнататындар. Таяқша жәндіктерді ағаштар мен жапырақтардың арасынан табу қиын. Егер қауіп төнсе, ол аяғынан оңай айырылуы мүмкін, бірақ жаңасы бәрібір өседі (4-сурет).

Күріш. 4. Таяқша жәндік ()

Олар өсімдік шырындарымен қоректенеді. Олардың еркектері жәндіктер арасындағы ең дауысты әншілер. Шырылдаған дыбыс паровоздың ысқырығына ұқсайды. Өте үлкен мөлшердегі цикадалар бар (5-сурет).

Көбелектердің әртүрлілігі таңқаларлық. Олардың қанаттары керемет гүлдерге ұқсайды. Олар бір өсімдіктен екінші өсімдікке ұшып өсімдіктерді тозаңдандырады. Шырын шірінді тұмсықпен бірге алады.

Шөпқоректі жәндіктерге тли, аралар, жапырақ қоңыздары да жатады.

Танысу жыртқыш жәндіктер . Олар басқа жәндіктермен және олардың дернәсілдерімен қоректенеді. Жарқын өкілжыртқыштар болып табылады (Cурет 6). Жерге араласып, бірнеше сағат бойы жемтігін күте алады. Сосын жәбірленушіге бірден шабуыл жасайды.

Кім білмейді ледибуг ? Ол да жыртқыш, тек адамдарға пайдалы және сыртқы жағынан тартымды екені белгілі болды. Тли мен өрмекші кенелерді жояды.

Таңғажайып тіршілік иелерінің ұшуы бізді қалай таң қалдырады - инеліктер(Cурет 7)! Бұл тікұшақ ұшқыштары жеткілікті жылдамдықты дамытады және ұзақ сапарларға шыға алады. Жыртқыш шыбын-шіркеймен және басқа да жәндіктермен қоректенуді ұнатады.

Күріш. 7. Инелік ()

Жыртқыштардың ішінде жүзетін қоңыз бен жер қоңызы бар.

Сондай-ақ қарастыру керек қоректі жәндіктер. Бұл жануарлар өсімдіктермен, сондай-ақ басқа жануарлармен және тіпті олардың қанымен қоректенеді. Мысалы, крикет (8-сурет) жапырақтарды жейді, бірақ ол кездескен кезде қарсыласын жей алады.

Көп қоректі жәндіктердің арасында кездеседі қансорғыштар. Олар адам мен жануарлардың қанымен қоректенеді. Бұл шыбын-шіркей, жылқы шыбындары, миджалар.

Басқалары басқа жануарлардың мәйітін өздеріне тамақ ретінде таңдады. Олар сонда жұмыртқа салады. Оларға жатады қабір қазушы қоңыз(Cурет 9) , мәйітті жейтін қоңыз(Cурет 10).

Күріш. 9. Қабір қазушы қоңыз ()

Күріш. 10. Өлік жейтін қоңыз ()

Тіпті адам мен жануарлар тіршілігінің қалдықтарымен қоректенуден тайынбайтын жәндіктер де бар. Бұл тезек қоңызы (11-сурет) және скараб.

Күріш. 11. Тезек қоңызы ()

Отбасында тіршілік ететін жәндіктер әлеуметтік деп аталады.Аралар тұқымдасын немесе құмырсқа ұясын кем дегенде бір рет көрмеген кім бар? Бұл жәндіктер өздерінің тәртіптері мен заңдары бар өз мемлекеттерінде өмір сүреді. Аралар отбасы- бұл әр адамның өз жауапкершілігі бар жақсы майланған механизм. Негізгі патшайым, дрондар және жұмысшы аралар бар. Әр отбасы мүшесі өз орнын біледі.

Құмырсқалар- ең танымал әлеуметтік жәндіктер. Құмырсқалар - бұл нақты экономика ұйымдастырылған тұтас қалалар. Әйелдер де, еркектер де, жұмысшы құмырсқалар да, солдаттар да бар. Құмырсқалардың кейбір түрлері сүтті сиырлар сияқты үйлерінде тли ұстайды.

Термиттерсонымен қатар әлеуметтік жәндіктер. Олардың өмір жолы ұқсас. Бұл жәндіктерді тіпті құмырсқалармен шатастырады, бірақ олардың ата-бабалары тарақандар.

Аралар мен аралар әлеуметтік жәндіктер болып саналады.

Жәндіктердің арасында олар да бар олар пайдалы. Ер адам көптен бері алдап жүрген жібек құрты, ол жібек жіптерді шығарады (Cурет 12).

Күріш. 12. Жібек құрты ()

Халық бал жинау үшін үй араларын да өсіреді.

Лак қатесітабиғи шайыр мен бояу шығара алады.

Жәндіктердің ішінде өсімдіктердің көбеюіне, демек, жақсы өнім алуға ықпал ететін өсімдік тозаңдатқыштары бар.

Кейбіржәндіктер бау-бақшаны бұзу арқылы пайда әкеледі және бақша зиянкестері. Бұл өрт қоңызы(Cурет 13), ұшып- қалықтау(Cурет 14), шілтер тігу(Cурет 15).

Күріш. 13. Өрт сөндіруші қоңыз ()

Күріш. 14. Hoverfly ()

Күріш. 15. Шілтер тігу ()

Топырақ түзуге қатысатын жәндіктер бар. Олар топырақты босатып, оның оттегімен қанықтыруына көмектеседі.

Жәндіктердің медбикелері жануарлар мен өсімдіктердің қалдықтарын өңдейді.

Көптеген жәндіктер басқа жануарларға тамақ болып табылады.

Жәндіктер әлемінде тікелей зиянкестер бар . Оларға жатады моль. Оның дернәсілдері жүнді жейді, яғни олар заттарды бұзады (Cурет 16).

Көптеген жәндіктер егінді зақымдайды және жояды. Бұл шегірткелер(Cурет 17) , Колорадо қоңызы(Cурет 18) , жапырақ ролик(Cурет 19). Олардың шабуылымен күресу өте қиын.

Күріш. 18. Колорадо қоңызы ()

Күріш. 19. Жапырақ ролик ()

Олар ғимараттарды бұзады және жиһазды бүлдіреді. ұнтақтағыш қоңыз(Cурет 20) , ұзын мүйізді қоңыз(Cурет 21) .

Күріш. 20. Ұнтақтағыш қоңыз ()

Күріш. 21. Ұзын мүйізді қоңыз ()

қызықты фактілеролардың өмірінен.

Мысалы, ең кішкентай жәндіктердің бірі Солтүстік Американың қанаты. Бұл қатенің денесінің ұзындығы 1 мм-ге де жетпейді.

Ең ұзыны тропикалық таяқшалы жәндік. Денесі 36 см-ге дейін болуы мүмкін.

Кейбір көбелектердің қанаты 32 см-ге жетеді, олар да рекордшылар.

Немесе теңіз суы серігі, мүмкін, қазіргі уақытта теңізде өмір сүретін жалғыз жәндік болуы мүмкін (Cурет 27).

Күріш. 27. Су қатесі ()

Көпшілігі үлкен қоңызпланетада - титан қоңызыбастап Оңтүстік америка(Cурет 28). Ол хомяктың өлшеміне жетуі мүмкін. Дене ұзындығы 22 см-ге дейін жетуі мүмкін.

Күріш. 28. Титан қоңызы ()

Кішкентай шаққан жәндіктер ағаш биттеріқанаттары минутына 62 760 рет керемет жылдамдықпен соғады.

Инеліктер- ең жылдам ұшатын жәндіктер. Олардың жылдамдығы 50 км/сағ жетуі мүмкін.

АҚШ-тың оңтүстігінде бар он жеті жылдық цикада. Оның дернәсілдері топыраққа еніп, сонда тіршілік етеді және өседі. Ал 17 немесе 13 жастан кейін ғана олар дүниеге келеді.

Сіз құмырсқалардың ешқашан ұйықтамайтынын білесіз бе? Ал көбелектер тамақтың дәмін артқы аяқтары арқылы сезінеді. Крикеттердің құлақтары алдыңғы аяқтарында орналасқан.

Аналық тарақан бір жылда 2 миллионнан астам жұмыртқа сала алады. Сонымен қатар, тарақан басы жоқ 9 күн өмір сүре алады.

Жануарлар өмірінен қызықты фактілердің тізімі жалғасуда.

Келесі сабақ сізге «Балықтар» тақырыбы туралы түсінік алуға көмектеседі. Балықтың белгілері». Мұнда біз су элементі олардың үйі болып табылатын жануарларды қарастырамыз. Олардың құрылысының, мекендеу ортасының және ерекшеліктерін анықтайық ерекше белгілерібалық

Анықтамалар

  1. Самкова В.А., Романова Н.И. Бізді қоршаған әлем 1. - М.: Орысша сөз.
  2. Плешаков А.А., Новицкая М.Ю. Бізді қоршаған әлем 1. - М.: Ағарту.
  3. Джин А.А., Фаер С.А., Андржеевская И.Ю. Бізді қоршаған әлем 1. - М.: VITA-PRESS.
  1. Mir-nasekomyh.ru ().
  2. Maaam.ru ().
  3. Micromirok.ru ().

Үй жұмысы

  1. Жәндіктерге сипаттама беру. Өкілдерді ата.
  2. Жәндіктердің құрылысы туралы айтыңыз.
  3. Жәндіктер туралы қандай қызықты мәліметтерді білесіңдер?
  4. * Тақырыпқа есеп дайындаңыз: Қай жануар ең тойымсыз? Қасқыр, ешкі, инелік. Дәлелдеңіз.


Бұл мақала келесі тілдерде де қол жетімді: тай

  • Келесі

    Мақалада өте пайдалы ақпарат үшін көп РАХМЕТ. Барлығы өте анық көрсетілген. eBay дүкенінің жұмысын талдау үшін көп жұмыс атқарылған сияқты

    • Сізге және менің блогымның басқа тұрақты оқырмандарына рахмет. Сіз болмасаңыз, мен осы сайтты қолдауға көп уақыт бөлуге жеткілікті мотивация болмас едім. Менің миым осылай құрылымдалған: мен терең қазуды, шашыраңқы деректерді жүйелеуді, бұрын ешкім жасамаған немесе осы бұрыштан қарамаған нәрселерді сынап көруді ұнатамын. Бір өкініштісі, Ресейдегі дағдарысқа байланысты отандастарымыздың eBay-де сауда жасауға уақыты жоқ. Олар Қытайдан Aliexpress-тен сатып алады, өйткені тауарлар әлдеқайда арзан (көбінесе сапа есебінен). Бірақ eBay, Amazon, ETSY онлайн аукциондары қытайлықтарға брендтік заттар, винтаждық заттар, қолдан жасалған бұйымдар және әртүрлі этникалық тауарлардың ассортиментін оңай береді.

      • Келесі

        Мақалаларыңыздағы құнды нәрсе – сіздің жеке көзқарасыңыз бен тақырыпты талдауыңыз. Бұл блогты тастамаңыз, мен мұнда жиі келемін. Осындай арамызда көп болуы керек. Маған электрондық хат жіберіңіз Жақында маған Amazon және eBay арқылы сауда жасауды үйрететін ұсынысы бар электрондық хат алдым.

  • Мен сіздің осы сауда-саттық туралы егжей-тегжейлі мақалаларыңызды есіме түсірдім. аумақ
    Мен бәрін қайталап оқып шығып, курстар алаяқтық деген қорытындыға келдім. Мен eBay-де әлі ештеңе сатып алған жоқпын. Мен Ресейден емес, Қазақстаннанмын (Алматы). Бірақ бізге әзірге қосымша шығындар қажет емес.