Долганова Ирина Витальевна
Қызмет атауы:мұғалім – логопед
Оқу орны: MADOU № 221 » Балабақшааралас түрі»
Елді мекен:Кемерово, Кемерово облысы
Материалдың атауы:Сөйлеуді дамыту сабағы
Тақырыбы:Үлкен логопедиялық топтағы GCD қысқаша мазмұны лексикалық тақырып«Жәндіктер»
Жарияланған күні: 10.07.2017
тарау:мектепке дейінгі тәрбие

Жоғары логопедиялық топқа арналған сабақ конспектісі

«Жәндіктер»

Мақсат:Балалардың жәндіктер туралы білімдерін нақтылау, жүйелеу.

Тапсырмалар:

Түзету және тәрбиелік:

«Жәндіктер» лексикалық тақырыбы бойынша балалардың білімдерін бекіту;

тәрбиелеу және пайдалану дағдыларын бекіту генитивтік жағдайп.

антоним сөздермен экспрессивті сөздік қорын кеңейту;

дағдыларын пайдалана отырып, сұрақтарға жауап беру қабілетін жетілдіру

түсіндірмелі сөйлеу;

Түзетушілік және дамытушылық:

дамыту фонематикалық хабардарлықжәне дыбысты талдау және синтездеу дағдылары;

дамыту

қиял,

қиял,

логикалық

ойлау

жұмбақтарды табу;

тактильді-қозғалыс және сөйлеу әрекетін дамыту;

ұсақ және жалпы моториканы дамыту;

Түзету және тәрбиелік:

мұғалімді және жолдастарын мұқият тыңдау қабілеттерін дамыту.

табиғатқа қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.

мүмкіндік

көріңіз

көрсету

құрдастарымен әрекет ету.

Жабдық:

«Жәндіктер» тақырыбы бойынша көрнекі материал

сөздердің дыбыстық үлгілері;

қолғап театры;

«Жәндіктер» слайд-шоуы.

1. Ұйымдастыру кезеңі

Балалар, қараңдаршы, бүгінгі сабағымызға қонақтар келді. Оларға күлейік

және бізге жақсы көңіл-күй сыйла.

Қолымызбен «Сәлем» айтайық!

«Сәлем» деп көзімізбен айтайық!

Бір ауыздан «Сәлеметсіз бе» деп айтайық -

Бұл біздің айналамызда қуанышты болады!

2.Тілдік талдау және синтез қызметін дамыту.

Мен сөздерді барлық жерден табамын: аспанда да, суда да,

Еденде, төбеде, мұрында және қолға,

Сіз мұны естіген жоқсыз ба? Мәселе жоқ, сөздік ойын ойнайық!

Балалар өз есімдерін айтып, есімдерінің бірінші дыбысына байланысты сөз ойлап табады.

3. HMF-тің дамуы. Жұмбақтар

Ол нағыз еңбекші

Өте, өте еңбекқор.

Тығыз ормандағы қарағайдың астында

Ол инелерден үй салады.

Құмырсқа:Шөптің жүзімен, жапырақтарымен,

Ойықтар бойымен және бұдырлардың үстінде

Қызыл құмырсқа жүгіріп келеді

Ол өз ісімен асығыс.

Оның қаншалықты кішкентай екеніне қарамаңыз

Ол піл сияқты күшті

Ол жұмыстан қорықпайды,

Ешқашан жалқау болма.

Ол барлық қателіктерден қымбат,

Оның арқасы қызыл,

Оның үстінде шеңберлер бар,

Кішкентай қара нүктелер.

Ледибуг: Ледибуг шөптің талында жорғалайды,

Ледибугтың арқасында шеңберлер бар,

Бұны естіген сиыр күрсініп:

«Мен өте сақпын, мен өте сақпын,

Бұл қара дақтар қайдан пайда болды?

Бұтақтан жолға дейін,

шөптен шөпке дейін

Көктем секіреді

жасыл арқа.

Шегіртке:Жасыл шөптегі жасыл шегіртке

Бір секундқа байқамай отырады...Ал екі...

— Ал, сен қайдасың? - Мен қолымды шөптің бойымен жылжытамын, -

«Ой, бұл жерде! Түсіндім! Енді сен менікі боласың!

Бірақ мен оны ұзақ ұстамаймын,

Алақаныңызды ашсаңыз болғаны...

Ол оны ашты, ол оның алақанында тынышталды -

Алақанымда жасыл жаз...

Мен жұқа шілтер тоқамын - сіз оны бірден байқамайсыз,

Менің торыма түскен адам сонда ілініп қалады.

Өрмекші:Пау-пау-өрмекші, өрмек торы,

Ол бұтақта отырды,

Иә, мен бұлтқа қарадым.

Өрмекші жорғалай береді,

Ол тор тоқиды.

Желі тіпті жұқа,

Көбелекті мықтап ұстайды.

Қанатты сәнгер,

Жолақты көйлек,

Бойы кішкентай болса да,

Ол тістесе, жаман болады.

Ара:Таңертең ерте тұрып, созылып, бетімді жуамын,

Мен күні бойы бір жерге ұшып келдім, істеу керек көп нәрсе бар, анау-мынау,

Содан кейін мен киініп, гүлді шалғынға ұшамын,

Мен достарыммен билеп, көңіл көтергім келеді.

Айтыңдаршы, балалар, барлық болжам сөздерді бір сөзбен қалай атауға болады?

Барлық жәндіктерге ортақ не бар? (олардың 6 аяғы бар)

Табиғатта жәндіктер не үшін қажет? (құстар жәндіктерді жейді).

4. Көптік жалғаудың жасалуы және қолданылуы. сандар.

(«Жәндіктер» слайд-шоуы)

Шалғында жәндіктер жалғыз өмір сүрмейді, олардың саны өте көп.

«Көп» сөзі бар жәндіктердің атын атап көрейік.

Логопед суреттерді көрсетеді, ал балалар жынысы бойынша сөздерді айтады. жағдай, көпше сандар.

Көп көбелектер, көп аралар. т.б.

5. Дене шынықтыру минуты. «Жәндіктер» жаттығуы. (

Логопед балаларды орындықтарда тұрып, жәндіктерге айналуға шақырады.

Логопед: Міне, ара ызылдап: «Джу-жу!

Таңертең бал ұясына әкелемін!».

(Олар орындарында айналады, ызылдайды.)

Ал москит «zzz!» иә "zzz!"

Ол бізді тістеуге тырысады.

(Сұқ саусақтарды бір-бірден алға созыңыз.)

Ара локомотив сияқты,

(Қолдар белбеуде.)

«Уф!» иә "Офф!" тозаң әкелді.

(Көктемгі скваттарды орындау.)

Ал шегіртке секіріп, секірді,

Оны алды да, әп-сәтте жоқ болып кетті!

(Орнында секіру.)

6. «Сөйлемді аяқта» тапсырмасы (доппен)

Логопед балаларды кілемге шақырады, шеңберге тұруға шақырады және

қол добы.

Логопед. Өзімізге таныс «Сөйлемді аяқта» доп ойынын ойнайық.

Кокшафер үлкен және ледибуг. . .

Кокафердің қанаттары қысқа, ал инеліктердің қанаттары қысқа. . .

Қоңыздың мұрттары қалың, көбелектің мұрттары қалың. . .

Араның арқасы кең, ал москиттің арқасы кең. . .

Құмырсқалар пайдалы, бірақ шыбындар. . .

Инелік ұша алады, құмырсқа ұша алады. . .

Көбелектің қанаттары әдемі, шыбынның қанаттары әдемі. . .

Дыбыстық талдау жасау дағдысын бекіту.

Дидактикалық ойын«Жәндіктерді жина.»

(үстелде кесілген суреттері бар 9 конверт бар)

Ал енді сіз бен біз жәндіктердің суреттерін жинауымыз керек, және

оларды атаңыз. Балалар үстелге отырады және бейнеленген кесілген суреттерді жинайды

жәндіктер: көбелек, инелік, шегіртке, қоңыз, өрмекші, ара, ара, маса, шыбын.

Балалар пайда болған жәндіктерді атайды. Буынға және дыбысқа талдау жасау

жәндіктердің атаулары (Қай схемаға сәйкес келетінін өз бетіңізше анықтаңыз

жәндіктің атын жазып, суреттерді тақтаға іледі).

7. Тапсырма «Кім біртүрлі?»

Логопед. Мен сіздің қаншалықты мұқият екеніңізді тексергім келеді. Мен сөздерді айтамын және

қосымша сөзді және неге екенін анықтайсыз.

Шыбын, құмырсқа, қарға, ара.

Инелік, құрт, қоңыз, ит.

Маса, шегіртке, көбелек, тиін.

Құмырсқа илеуі, шыбын, қоңыз, ара.

Көбелек, маса, торғай, қоңыз.

Ладибуж, шегіртке, өрмекші, құрт.

8. «Сөйлемді аяқта» дидактикалық ойыны.

Логопед: «Сөйлемді аяқта» ойынын ойнауды ұсынамын. Мен бастаймын

сөйлем, ал сіз сөйлемді аяқтайсыз. Сөйлемнің мүшесі басталады

«себебі» деген сөздерден. Сөйлемді аяқтағаннан кейін оны толығымен қайталайсыз.

Логопед: Көбелек әдемі...

Бала:...себебі оның қанаттары түрлі-түсті.

Сол сияқты балалар «Мен араны ұнатамын,...», «Маған маса ұнайды

Маған ұнамайды,...», «Маған инелік ұнайды,...»

9. «Жаз дыбыстары» релаксациялық жаттығу

Балалар кілемде отырады, логопед жәндіктердің дыбыстарын жазып алады

жазғы шалғын. Балалар тыңдап, кімнің естігендерін атайды. Содан кейін балалар жабылады

логопед балаларды көздері мен созылған алақанына орналастырады қағаз көбелектер(тосын

Сабақты қорытындылау.(Балалардың жұмысын бағалау).

Валерия Дубенцова
Аннотация логопедиялық сессия«Жәндіктер» тақырыбы бойынша үлкен топта.

«Жәндіктер» тақырыбы бойынша үлкен топтағы логопедиялық сабақтың қысқаша мазмұны.

аралас көрініс No ​​87 «Қайық» Дубенцова В.В.

Сабақтың мақсаттары:

Түзету және тәрбиелік:

Жәндіктер, олардың пайда болу ерекшеліктері, олардың туралы білімдерін кеңейту, тереңдету тән ерекшеліктері; қатыстық сын есімдердің жасалуы; «on, under, between» предлогтарын қолдану.

Түзету және дамытушылық:дамыту логикалық ойлаужәне көрнекі зейін, есте сақтау, артикуляциялық және ұсақ моторика, дұрыс тыныс алу.

TO түзету және тәрбиелік:сөзге деген зейінді көзқарасты тәрбиелеу; белсенділікке жағымды мотивация, табиғатқа деген сүйіспеншілік пен құрметке тәрбиелеу.

Жабдық:конверттер, құрғақ бассейн, жәндіктер бейнеленген заттық суреттер; сандары бар карталар; d/ойын «Сиқырлы жол», өзіңіз жасаған.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Логопед (Л.):Сәлем балалар! Әрқайсыларыңыздың үстелдеріңізде ішінде көбелектер жасырылған конверттер бар. Оларға тез қарап, көбелектер ұшып кететіндей етіп үрлейік!

2. Тыныс алу жаттығулары.

(Кәмпит орамдарынан өз қолдарымен жасалған көбелектер конверттерге салынып, жіптерге бекітіледі). Балалар өз көбелектеріне қарайды, ал әр бала өз көбелегін үрлейді, мұрынымен дем алып, аузынан аузынан ауа шығарады.

3. Сабақтың тақырыбымен таныстыру.

Л.:Терезенің сыртына қарашы, көктем қайнап жатыр, бәрі оянады, айнала жанданып жатыр - шөптер, ағаштардағы жапырақтар, құстар сайрап жатыр, кішкентай жәндіктер де оянды (шыбындар, шыбын-шіркейлер, қоңыздар, өрмекшілер, инеліктер, көбелектер , масалар). Олар кім деп ойлайсың?

Балалар (Д.):Бұл жәндіктер.

Л.:Дұрыс, балалар, жарайсыңдар. Бүгін біз жәндіктер, олардың қандай екенін, қалай өмір сүретінін білеміз.

4. «Саусақ пулы» немесе жауабын табыңыз.

Л.:Ол үшін сен екеуміз жәндіктер туралы жұмбақтар шешеміз әдеттен тыс жолмен: Мен сендерге жұмбақтарды айтамын, ал сендер жауаптарын «саусақ бассейнінен» іздеп, жауабыңды анық, дауыстап айтасыңдар. («Саусақ бассейні» бұршақ, бұршақ, кішкентай түймелермен толтырылған; логопед алдын ала бассейндегі Kinder тосынсыйларының астынан кішкентай жәндіктерді жасырады). Сонымен, біз мұқият тыңдаймыз, түрту арқылы тексереміз және қоңырау шаламыз:

1 жұмбақ:

Мен шайнаймын, мен шуылдаймын,

Мен ұшып, ызылдап жатырмын.

Жұмбақ 2:

Жапырақтарды жағалап жүреді,

Барлық жерде тесіктер қалдырады.

О, ашкөз кішкентай нәрсе,

Және иірімге айналды.

Д.: Шынжыр табанды.

3-жұмбақ:

Гүлмен қозғалды

Барлық төрт жапырақ

Мен оны жұлып алғым келді

Ол ұшып, ұшып кетті.

(Е. Серова)

Д.: Көбелек.

Жұмбақ 4:

Ақылды, кішкентай еңбекқор,

Барлығы тезірек, жылдамырақ ...

Бұл кім?

Әрине (құмырсқа)

(В.Дубенцова)

Д.:Құмырсқа.

Л.: Жарайсыңдар, балалар. Енді тағы бір ойын ойнайық. Мен саған допты лақтырып, сұрақ қоямын, ал сен жауап беріп, допты маған қайтарасың.

5. D/i «Қайсысы, қайсысы немесе белгіні таңдаңыз». Доп ойыны(қатысты сын есімнің жасалуы).

Л.:Балалар, мен сендерге допты лақтырып сұрақ қоямын, ал сендер маған жауап беріп, допты маған қайтарасыңдар. Қандай көбелек? Қандай қоңыз? т.б.

Д.:Әдемі, жеңіл... Қара, қоңыр, үлкен...

6. D\i «Нүктелі сызықтарды айналдыр»(саусақтардың ұсақ моторикасын дамыту).

7. D/i «Маған сүйіспеншілікпен қоңырау шалыңыз».

Қоңыз – қоңыз. Ара - ара. Маса - маса. Құмырсқа - құмырсқа. Құмырсқа ұясы – құмырсқа илеуі. Шыбын - шыбын. Инелік - инелік.

8. D/i «Бір – көп»:

Бір қоңыз – көп қоңыз

Бір өрмекші көп

Бір құмырсқа көп...

Бір көбелек көп...

Бір ара - көп...

Бір құрт көп...

Бір ұлу көп...

Бір құрт көп...

9. D/i «Сиқырлы жол».

Квесттер:

Қоңыздар мен ханымдарға үйлеріне жетуге көмектесіңіз (саусағыңызды жол бойымен жүргізіңіз);

Жол бойымен қанша көбелектер мен қоңыздар жүгіріп келе жатқанын санаңыз?

Қанша көбелек ұшып бара жатқанын сана (көк, жасыл, қызыл?

Ең үлкен (ең кішкентай) көбелекті табыңыз? Олар қандай түсті?

Жарылған қатты желал жәндіктер жан-жаққа тығылды.

Кім қайда жасырынғанын табыңыз?

/- қызыл көбелек шыршаның астына тығылды;

Қате доптың астына тығылды;

Шыршадағы жасыл көбелек/.

10. «Түс және реңк».

Логопед балаларға әр түрлі жәндіктердің (қоңыз, көбелек, құрт және т.б.) контуры бейнеленген А-4 форматындағы парақтарды таратады. Балалар суретті таңдап, оны бояйды, көлеңке жасайды.

11. Сабақты қорытындылау. Жұмыстар көрмесі.

Л.:Жігіттер! Сіз қандай керемет адамсыз! Бүгін барлығы сабақта көп жұмыс істеді! Суреттеріңді көрейік. (Жеңімпаздар жәндіктерге арналған стикерлер алады).

Міндеттері: «Жәндіктер» лексикалық тақырыбы бойынша сөздік қорын кеңейту және белсендіру; антонимдердің сөздігін жетілдіру; фонематикалық қабылдау мен естуді жақсарту; [r] айтылуын біріктіру; сөздерді буынға бөлу дағдыларын бекіту; дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерін бекіту; «-ча- –а әрпімен жазу» ұғымын беру; ұсақ және жалпы моториканы жетілдіру; жандыларға деген мейірімді көзқарасты, оларға қамқорлық көрсетуге ұмтылуды, эмоционалды жауап беруді - аяуға, жұбатуға, көмекке келуге ұмтылу.

Құрал-жабдықтар: су-джок шарлары, силлабостық тақталар, шай, кесе, шағала, сағат, бұлт, қопаның суреттері; магниттік тақта, әріптер – шай, кесе; киім-кешек театры, ертегі кейіпкерлері - шегіртке, көбелек, қоңыз, қоян, түлкі, инелік, москит;
Балалар топ бөлмесіне барады
Басымдық білім беру саласы: сөйлеуді дамыту

Ұйымдастыру кезеңі «Өзін-өзі массаж»

Қолымызды ысқылап, жылытамыз,
Ал біз өз жылуымызбен жүзімізді жылытамыз.
Рэйк барлық жаман ойларды жояды
(саусақтардың маңдайын ортасынан ғибадатханаға дейін ысқылау)
Біз құлақтарды жоғары және төмен тез ысқылаймыз.
Біз оларды алға қарай бүгеміз, лобтармен төмен тартамыз,
Енді саусақтарымызбен бетімізді сипап көрейік.
Біз щектерімізді кебу үшін созамыз.
Біз сізді күлдірту үшін губкаларды шайнаймыз («күлімсіреу»)
Біз күлімсіреу үшін тістерімізді тазалаймыз («тістерімізді тазалайық»)
Әткеншекке отырайық («әткеншек»)
Біз барабандарды осылай қатты соғамыз («барабаншы»)
Содан кейін біз мұрыннан ерінге қарай сырғыймыз (спиральдағы қозғалыстар - мұрын-ерін қатпарлары)

Логопед. Бізге көктем келді. Көктемнің басталу белгілерін ата. (құстар келді, көңілді ән салып, ұя салады. Адамдар суретке түсті жылы киім. Аспан көгеріп кетті. Күн жарқырап, жылынып жатыр. Шөп пайда болады, ағаштарда жапырақтар пайда болады).
Табиғатта тағы не болып жатыр? Балалар бізге жұмбақтар дайындап қойыпты.

Бала 1.
Күні бойы құлағымда шырылдаған дыбыс бар.
Менің үстімнен кім шақырып жатыр?
Ол ауладан ұшып келді.
Ұзын мұрынсағат...
Балалар. Маса

Бала 2.
Сондай арық бейбақ
Күні бойы үстімде ұшады
Және байқаусызда шағып,
Егер мен шырынмен сулансам
Балалар. Ара
Логопед. Араның үйі қалай аталады?
Балалар. Ұя.

«Ара ұясы» дене жаттығулары

Логопед балалармен бірге дене жаттығуларын орындайды.
Араның үйі «ұя» деп аталады.
Ара оған оқ сияқты жүгіреді,
Ал бұнда қанша тұрады үйде біреуі бар,
Мұндай аралар сансыз көп!
Оның бәрі сіздің алақаныңызда сияқты -
Ара тәрізді, тәтті, мейірімді үй!

Құм ойындары «Жәндіктерді тап»

Логопед. Олар қандай объектілер тобына жатады? Олар кімдер, оларды бір сөзбен атаңдар.
Балалар. Жәндіктер.
Логопед. Неліктен олар осылай аталды деп ойлайсыз?
Балалардың жауаптары.

Логопед. Жәндіктер қандай бөліктерден тұрады? Дененің бұл бөліктері бөлініп, ойықтармен кесіледі. Кетіктер сөзінен - ​​жәндіктер. Қысқы ұйқыдан кейін жәндіктер оянады. Ағаштың қабығында, терезе жақтауында, жерде, құмда кім бар... Олардың шығуына көмектесейік
Балалар құрғақ бассейнге қолдарын малып, жәндіктерді тауып, аттарын атайды.
«Сөз құрастыр»

Логопед. Енді магниттік тақтаға шығып, жәндіктеріңіздің атын жазыңыз. (балалар карталардан буындар жазылған сөздер құрастырады - му-ра-вей, би-ла, т.б.)

Балалар, мен бір нәрсені жақсы білемін қызықты оқиғажәндік туралы. Бірақ қайсысы екенін тап, оның аты «м» дыбысынан басталып, «th» дыбысымен аяқталады.
Балалар. Құмырсқа.

Су-джек «Құмырсқа»

Көктем келді. Күн жылынып үлгерді, бірақ таңертең салқын болды, бірақ бір-екі сағаттан кейін күн бетім мен қолымды жылытты. Бір күні таңертең құмырсқа оянып, шешім қабылдады: өзеннің арғы жағында әдемі жер бар, мен оған жүгіремін. Ол... (құмырсқа илеуінен) шығып, жүгірді - тегіс жолмен, содан кейін бұралған жолмен. Мен өзенге жеттім, ары қарай ше? Көпір оған көмектесті - бір қадам, екінші қадам, сондықтан құмырсқа екінші жағына шықты. Оның алдында әдемі саңылау болды, онда гүлдер өсті, примула, алқап лалагүлдері, кольцфут, қызғалдақ, нарцис, қолтырауын. Құмырсқа алқапты бір, екі рет айналып жүгірді. Қайту уақыты келді. Құмырсқа көпірге жүгіріп барып, бір, екі... қадам басып, құмырсқаның илеуіне тап болды.

Доп ойыны «Шатасу»

Логопед. Петя да бізге жұмбақ дайындады.
3-бала.Ұзын аяқты секіргішті төбет деп атайды.
Ал шөпте тайынның сайраған дауысы естіледі.
Ал төбет сағат механизміндей жүгіреді.
Мен жылдамырақ құсты білмеймін.
Балалар. Шегіртке.

Логопед (киім театры). Ертеде бір шегіртке өмір сүріпті. Күнде таңертең оянып, жасыл төсегінен секіріп, жаттығулар жасай бастады.

Логопед. Шегіртке қарапайым емес, төбелескен! Жасыл киімін киіп, «Әйтеуір» әнін шырқады.
Менің заңым қарапайым!
Мен зұлымдардың бәрін жеңемін!
Кім әлсіз болса, мен көмектесемін.
Мен мұны басқаша істей алмаймын!

Әнді айта салысымен дауыстар естілді. Кішкентай қоянды түлкі қуып бара жатыр, оны жеуге жақын! Балалар, қоянға көмектесіп, түлкіні шатастырайық. «Сөздегі бірінші дыбыстың орнына «р» дыбысын жаз:
Лама жақтауы
Жігіт-қуанышты
Лак-рак
Қасықтар
Сок-рок
Өтірік

Шынында, шегіртке: «А, қоянды жіберіңіз!» - деп айғайлады.
- Бұл сен бе, мен бе? – деді түлкі күліп
Ал Шегіртке өзінің адъютанты масаға бұйрық берді. Ол қатты дауыстап:

  • Алғашқы әуен былай естілді: тра-та-та-та;
  • Екіншісі: тра-тра-тра-та-та;
  • Үшінші: тра-та-тра-та-тра-та-та

Ол ұшып, мұрнының ұшын тістеп алды. Түлкі қатты айғайлап, қашып кетті!

«Керісінше айт»

Логопед. Шегіртке кішкентай қоянға көмектесуге үлгермей жатып, ол бұғы қоңызының әдемі көбелекті ренжіткенін естіді. Ол қорқынышты жалқау және көбелектерді қанаттарымен мүйіздерін тазартуға мәжбүр етеді. Бұл қанаттардың нашарлауына және көбелектердің өлуіне әкеледі. Көбелекке қалай көмектесуге болады? Қоңыздардың басқа жәндіктерден несімен ерекшеленетінін ойлап көрейік, мүмкін сонда көбелектерге көмектесе аламыз ба?
Қоңыз үлкен, ал ледибу...
Қоңыздың қанаттары қысқа, ал инелік...
Қоңыздың мұрттары қалың, ал көбелек...
Қоңыздың арқасы кең, ал су серігі...
Қоңыз дөрекі ызылдайды, ал инелік...

Логопед. Мұны көрген шегіртке инелікке – өзінің жауынгерлік тікұшағына секіріп, қоңызға қарай тіке ұшты. Қоңыздың ішіне шегіртке ұшып, шайқас басталды. Қоңыз шегірткеге мүйізімен зиян келтіргісі келді, бірақ шегіртке епті болды. Бүйіріне секіріп түсті де, қоңыздың мүйіздері шіріген діңгекке қадалып қалды. Сізге дұрыс қызмет етеді, зұлым қате! Көбелектерді ренжітпеңіз! Ал көбелектер шегірткенің айналасында айналып, оған алғыс айта бастады.
«А әрпі –ча – буыны бар сөздерді жаз»

Шегіртке шаршап, үйге кіріп, сағатына қарады да, кеселерді үстелге қойды. Бірақ мен кәмпитті тастамадым. Шегірткеге көмектесейік, кәмпиттерді кәмпит ыдыстарына салайық (киім қыстырғыштарын пайдаланып).
Сонымен, шегіртке шай ішіп, шыныаяқтарды жуып, сағатқа қарап ұйықтап қалды (магниттік тақтада – шай, кесе, шегіртке, сағат суреттері бар). Бұл ертегі осылай аяқталды.
Менің сөздерімде қандай дыбыс қайталанып тұрғанын кім байқады?

Балалар. Дыбыс Ч.
Логопед. Мына сөздерді ата.
Балалар. Шегіртке, шай, сағат, кесе.
Логопед. Сіз ол туралы не білесіз?
Балалар. Ол мейірімді, әрқашан жұмсақ.
Логопед. Бұл жерде қандай сөз бұзылды?
Балалар. Сағат, шай
Логопед. Неліктен шегіртке емес?
Балалар. Шегіртке сөзі ұзақ.
Логопед. Мына сөздерді жазып ал.
Балалар магниттік тақтада сөздерді құрастырады – шай, сағат
Логопед. «Ч» дыбысы әрқашан жұмсақ болғандықтан, «ча» буыны кездесетін сөздерде біз әрқашан «А» әрпін жазамыз, мысалы: қалың, шағала, үйінді, бұлт. Мұны жақсы есте сақтау үшін, біздің басты кейіпкерЕртегі еске салуды ұсынады: «Ча» - А әрпімен жаз.
Сабақты қорытындылау.

Сабақтың мақсаттары:

Түзету және тәрбиелік:

  • туралы түсініктерін қалыптастыру сыртқы түріжәне жәндіктердің өмір салты
  • Тақырып бойынша сөздік қорын нақтылау, кеңейту (жәндіктер, көбелек, қоңыз, шегіртке, ледибу, инелік, қанаттар, табандар, мұрттар)
  • Жалпы ұғымды қалыптастыру жәндіктер
  • Сөйлеудің грамматикалық құрылымын жетілдіру (тектік септіктің, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы және қолданылуы), қарсылық білдіретін және «себебі» күрделі жалғауы бар сөйлемдер құру.
  • Сөздерге дыбыстық-буындық талдау жасау дағдысын жетілдіру

Түзету және дамытушылық:

  • Біріктірілген сөйлеуді дамыту
  • Фонематикалық көріністерді дамыту
  • Көру зейінін дамыту
  • Ұсақ және жалпы моториканы дамыту
  • Сенсорлық процестердің дамуы

Түзету және тәрбиелік:

  • Ынтымақтастық, өзара түсіністік, ізгі ниет, дербестік, бастамашылық, жауапкершілік дағдыларын қалыптастыру
  • Табиғатты аялауға тәрбиелеу

Лексикалық материал:

инелік, шегіртке, көбелек, шыбын, құрт, маса, ара, ара, ара, қоңыз, құмырсқа, манты, өрмекші, тарақан, ұлу, қате, шегіртке, кене, құрт.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Негізгі бөлім.

Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше түрде – ертегіден басталады... Алыс, алыс, қыс мезгілі болмайтын жылы теңіздердің ар жағында, ертегілер патшалығында кішкентай пері өмір сүрді. Бұл шағын патшалықтың тұрғындары гүлдер болды. Гүлдер өз иесін қатты жақсы көрді, оған гүл шырындарын берді, олардан ол керемет жасады, жақсы кереметтер. Кішкентай перінің туған күні жақындап қалды, гүлдер осы оқиғаның құрметіне доп лақтыруды ұйғарды. Бірақ қиыншылық мынада, гүлдер билей алмады, өйткені олардың тамыры жерге мықтап тірелген. Гүлдер иесіне қиындықтарын айтып берді. Кішкентай пері өзінің сүйікті гүлдеріне көмектесуді шешті. Түнде ол тәтті гүлдердің тозаңынан сиқырлы шық дайындап, күннің алғашқы сәулелерімен өз қаласындағы барлық гүлдерді шашады. О, ғажайып! Бұрын-соңды болмаған сұлулықтың жарқыраған гүлдеріне ұқсайтын гүлдердің арасынан көбелектер ұшып шықты, оларды ажырату мүмкін болмады. Балалар көбелекті гүлдермен салыстырады (әдемі, жеңіл, сымбатты). Бұл ғажайыпты көрген гүлді қаланың қалған тұрғындары мерекеге – кішкентай перінің туған күніне асығады. Музыканың көмегімен мерекеге кім келгенін анықтауға тырысыңыз. Балалар мерекеге аралар ұшып келді, шегірткелер секірді, т.б. Перінің барлық қонақтарын бір сөзбен қалай атаймыз? (жәндіктер) Олармен жақынырақ танысайық.

Ұшатын жәндіктердің қанаттары, аяқтары және шағуы болады. Көбелектердің, инеліктердің, қоңыздардың, аралардың төрт қанаты, шыбындардың, масаның екі қанаты бар. Масалар, шыбындар, аралар және басқа да кейбір жәндіктер ұшып бара жатқанда сықырлаған, ызылдаған немесе ызылдаған дыбыстар шығарады. Олардың тонусы қанаттардың соғу жиілігіне байланысты: соғұрлым жиі соғу, дыбыс соғұрлым нәзік болады. Масалар осылайша жіңішке сықырлайды және секундына мың рет қанаттарын қағады; бамбарлар бас дауыспен ызылдап, секундына екі жүз қырық рет қанаттарын қағады; көбелектер үнсіз ұшады, тек бес-тоғыз соққы жасайды.

Инеліктер, көбелектер, аралар гүлдерден тұмсықпен жұлып алатын балшырындармен қоректенеді. Жабайы араларағаштың шұңқырында ұяшықтар жасап, сонда бал салады.

Масалар – негізінен қараңғы түскеннен кейін ұшатын қансорғыш жәндіктер. Шыбындар барлық лас жерлерді аралап, табандарында көптеген бактерияларды алып жүреді. Оларға тамаққа отыруға болмайды.

Ұшпайтын жәндіктер де бар: шегірткелер шөпте секіреді; құмырсқалар құмырсқа ұяларын құрайды.

Шынжыр табандар – орман зиянкестері және ағаштарда тіршілік етеді.

Жәндіктердің пайдасы зор: адамдар құмырсқалардан құмырсқа қышқылын алады және оны дәрі-дәрмек дайындауға пайдаланады; Құрамында көптеген пайдалы заттар бар аралардың балын ересектер де, балалар да жақсы көреді.

Гүлден гүлге ұшатын ұшатын жәндіктер тозаңды артқы аяқтарында алып жүреді және сол арқылы өсімдіктердің көбеюіне ықпал етеді.

Ақырында, жәндіктер құстардың қорегі болып табылады, ал бұлбұл мен қарлығаш сияқты құстар өмір сүре алмайды, өйткені олар тек ұшатын жәндіктермен қоректенеді және олардың әрқайсысы жазда миллионға дейін әр түрлі миджаларды ұстайды.

Ашық сөйлеу ойыны «Инелік»(қозғалыс импровизациясы)

Инелік, инелік,
Изумруд көз
Қанаттарыңды тез жайып,
Тез біздің шеңберді айналып ұшыңыз!

Лексика-грамматикалық ойындар мен жаттығулар

«Жәндіктерді ата»

«Жәндіктер» тақырыбы бойынша сөздікті белсендіру

«Тақта»
Жәндіктерді атағанымды естісеңіз, қолыңызды соғыңыз.

«Сөзді таңдаңыз»
Жәндіктер сөзіне қатысты етістіктерді таңдау: ұшады, ұшады, жорғала, секір, сор, тісте, шағу, жинау, ішу, ызылдау, шырылдау, шуылдау, мазалау, зиян келтіру, көмектесу, ұшып кету, тығылу, ұйықтау, ояну, жорғалау шығу, жұмыс істеу, алып жүру.

«Кім қалай қозғалады»
Құрастыру күрделі сөйлемдерқарсылық мағынасымен.

Құмырсқа жорғалайды, ал көбелек...
Шегіртке жорғалайды, шегіртке...
Көбелек ұшады, ұлу...
Қоңыз жорғалайды, ал инелік...
Ара ұшады, ал құрт...
Ұлу жорғалайды, ал инелік...
Өрмекші жорғалайды, ал ара...
Шегіртке секіреді, ал маса...
Тарақан жорғалайды, ал инелік...
Көбелек ұшады, шыбын...

«4-ші дөңгелек»
Күрделі жалғауларды қолдану «себебі»

Ара, ара, ара, түлкі.
Құмырсқа, шыбын, қарға, ара.
Инелік, қоңыз, құрт, ит.
Маса, шегіртке, көбелек, тиін.

«Алып жәндіктер»
Үлкейткіш мағыналы сөздерді қолдану.

Бұл өрмекші емес, өрмекші.
Бұл қоңыз емес, қоңыз.
Бұл құмырсқа емес, құмырсқа.
Бұл москит емес, маса.
Бұл құрт емес, құрт тәрізді нәрсе.
Бұл балбыра емес, бал арасы.
Бұл қате емес, қате.
Бұл тарақан емес, тарақан.

«Мен кімді көрдім»
Зат есімнің тектік жалғауын қолдану көпше. Бала алаңқайдан ойыншық жәндік алып,... дейді.

Бұл қоңыз. Мен көптеген қателерді көрдім.
Бұл өрмекші. Мен өрмекшілерді көп көрдім.

« Сөзді буынға бөл»
Мұқият тыңдаңыз және маған қанша буын айтқаныңызды есіңізде сақтамаңыз.

« Суретті жинаңыз»
Бүктелетін пазлдар.

«Мен кімнің атын айтқым келетінін тап»
Есту зейінін, сөздердің буындық құрамын дамыту.

Мел-мел-мел, мен оны атаймын...
Са-са-са, мен шақырамын...
Мар-мар-мар, мен оны маса деймін.
Ла-ла-ла, мен шақырамын...

Балалар, туған күн ертегі балына кім келді? Дұрыс, жәндіктер. Барлық қонақтар туған күн қызына сыйлықтар берді (суреттерді планшеттегі қаттылық-саңыраулық және қаттылық-жұмсақтық бойынша сұрыптаңыз)

III. Сабақты қорытындылау.

«Жәндіктер» тақырыбы бойынша қайталау сабағы Үлкен топЖаңартылған: 2014 жылдың 14 мамырында: Оксана Шилова

Людмила Александровна Носенко
«Жәндіктер» тақырыбындағы логопедиялық топтағы сабақтың қысқаша мазмұны

Жоғары логопедиялық топқа арналған сабақ конспектісі

Тақырып: « Жәндіктер»

Мақсат: Балаларды ұғыммен таныстыру « жәндіктер» .

Тапсырмалар:

1. Атауларды нақтылаңыз жәндіктер, сыртқы белгілері, олардың құрылымы;

2. Кішірейткіш жұрнақтар арқылы зат есім жаса;

3. Осы тақырып бойынша сөздік қорын дамыту тақырып, зейін, есте сақтау;

4. Пайдалы заттарға қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу жәндіктер.

Жабдық: тақырыптық суреттер.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

Қыс мезгілінен бастап жыл мезгілдерін ата.

Қазір жылдың қай мезгілі?

Көктемнің үш айын ата?

Қазір қай ай?

Көктемнен кейін қай мезгіл келеді?

2. Тақырыптық әңгіме жәндіктер:

A) Логопеджұмбақ сұрап, поза береді сурет:

Бұтақтардан, қарағай инелерінен жасалады

Нағыз үй салады

Ара да, шеге де жоқ.

Құрылысшы кім? ...

(Құмырсқа)

Құмырсқалар пайдалы жәндіктер. Олардың басы, кеудесі, іші және үш жұп аяғы бар. Олар өте кішкентай және өте еңбекқор. Олар деп аталады «орман тәртіпшілері». Бір күнде олар жойылады үлкен санзиянды жәндіктер. Құмырсқалар құмырсқа илеуінде тұрады. Құмырсқаларды қорғау және сақтау керек!

б) Логопед жұмбақ сұрайды:

Гүлмен қозғалды

Барлық төрт жапырақ

Мен оны жұлып алғым келді

Ол ұшып, ұшып кетті.

(Көбелек.)

(Е. Серова)

Көбелектердің көпшілігі мамыр және маусым айларында кездеседі. Мамыр айында қанаттарында қара дақтары бар ақ көбелектер бақтың үстінен ұша бастайды. Жапырақтан жапыраққа ұшып бара жатқан көбелек олардың үстіне жұмыртқа салады, одан құрт шығады. Құрт толған кезде ол жабысқақ торға орап, коконға немесе қуыршаққа айналады. Піллә ішінде жұмыс жүріп жатыр – семіз құрттың әдемі көбелекке айналуы.

Көбелектер гүлдерге қонып, балшырындарымен қоректенеді, оған таяқшаларымен жетеді.

V) Логопед жұмбақ сұрайды:

Скрипкашы шалғында тұрады,

Ол фрак киіп, жүйрік жүреді.

(Шегіртке.)

Балалармен растау тән ерекшеліктерішегірткенің құрылымдары.

G) Логопед жұмбақ сұрайды:

Жылы күнде, көктемде, мамырда,

Мен туралы бәрі білетін болады.

Мен шыбын емеспін, өрмекші емеспін.

Мен шуылдап жатырмын! Мен мамырмын... (Қате)

Қоңыздың дене мүшелері қалай аталады?

Аяқтар қайда бекітілген? (Кеудеге.)

Дене немен жабылған? (Қатты қанаттар.)

Сіздің басыңызда не бар? (Көз, құлақ, ауыз, мұрт.)

Кокшафердің мөлдір жіңішке қанаттары жасырылған және тек ұшу кезінде көрінеді. Олар мамыр айында пайда болғандықтан осылай аталды. Әсіресе кешкі уақытта олар көп болады. Олар жерден төмен ұшып, ызылдайды. Қоңыз ағаштардың қабығын кеміреді.

Саусақ гимнастикасы:

Мен көңілдімін кокчафер, (Жұдырығыңызды түйіңіз, сұқ саусағыңыз бен кішкентай саусағыңызды бір-бірінен бөліңіз - «мұрт», оларды жылжытыңыз.)

Мен айналадағы барлық бақшаларды білемін.

Мен көгалдардың үстінде айналамын,

Ал менің атым Джуджу!

д) Кімнің арқасында нүктелер бар?

Жапырақтарда кім жайылады

Кімді көкке апаруын сұраймыз?

Ал бізге ол жақтан нан әкеле ме? (Ladybug.)

Ладибуг пен кокафердің айырмашылығы неде?

3. Дене шынықтыру минуты:

Иықтарыңызды көтеріңіз

Секіріңдер, шегірткелер!

Секіру-секіру, секіру-секіру.

Біз отырдық, отырдық және шөп жедік,

Тыныштықты тыңда

Жоғары, жоғары, жоғары,

Саусақтарыңызға оңай секіріңіз!

4. Жұмбақтарды табу:

Қандай қыз:

Белдік жұқа,

Үлкен көздер.

Ол ұшады және шырылдады.

(Инелік.)

Үй шаруасындағы әйел

Көгалдың үстінде ұшады.

Гүлді әбігерге салады -

Ол балды бөліседі.

(Ара.)

Сіз оны өзіңіз көре алмайсыз

және ән тыңдалады;

Шыбындар, сықырлайды,

мүмкіндікті жіберіп алмайды:

Ол отырып, тістеп алады.

(Маса.)

Ол менің үстімде айналады,

Ол менің үстімде ызылдап тұр.

Қандай сұмдық

Бұл шу.

(Ұшу.)

Шыбын өте зиянды жәндік, өйткені оның табанында ауру бар. Шыбын нанға қонып, сонда микробтарды қалдырады. Сондықтан тамақты үнемі шыбындардан жауып, үстелді, табақтарды және қолды жуу керек. Шыбындар бар әртүрлі: үлкен және кіші; Африкада улы цеце шыбыны бар. Шыбындармен тазалық пен ұқыптылықпен күресу керек. Сонда сіз ешқандай аурудан қорықпайсыз.

5. Дидактикалық ойын «Маған мейірімді қоңырау шалыңыз».

Москит - москит

Қоңыз - қате

Ара - ара

Аяқтар - табандар

Бас - бас

Құмырсқа - кішкентай құмырсқа

Құмырсқа илеуі – құмырсқа илеуі

Ұшу - ұшу

Инелік - инелік.

6. Дидактикалық ойын «Сөйлемді аяқта».

Ара жинайды... (бал).

Маса шаққан... (адам).

Көбелек ұшады... (гүл).

Қоңыз кеміреді... (қабығу).

Жер бетінде өте көп жәндіктер. Олардың ішінде көлденең жолақтар бар ойықтар. Аты осыдан шыққан « жәндіктер» - сөзден « ойық» . Жәндіктер – ашкөз: олар жейді Барлығы: жасыл, кішкентай жәндіктер. Жәндіктерүлкені мен кішісі бар. Кейбіреулер ұшады, басқалары жорғалайды немесе секіреді. Кейбіреулер бірнеше жыл, басқалары бір күн өмір сүреді. Табиғатта олар жылы болған кезде ғана пайда болады (көктем, жаз). Құстар жәндіктерді жейді. арасында жәндіктерзиянкестер - адам және жануарлар ауруларының тасымалдаушылары бар; Пайдалылары да бар - олар өсімдіктерді тозаңдандырады, азық-түлікпен және шикізатпен қамтамасыз етеді (бал, балауыз, жібек).

7. Түйіндеме сыныптар: кесілген суреттерді жинап, атау жәндік.

Тақырып бойынша жарияланымдар:

Екінші логопедиялық топтағы сөйлеуді дамыту сабағының қысқаша мазмұны. Тақырыбы: Киім. Сабақтың міндеттері: - балаларды киім элементтерін ажырата білуге ​​үйрету.

ODD бар үлкен логопедиялық топтағы балаларға арналған «Жабайы жануарлар» лексикалық тақырыбы бойынша фронтальды сабақтың қысқаша мазмұны«Жабайы аңдар» сабағы Мақсаты: танымдық белсенділікті, логикалық ойлауды, өз бетінше білім алуға және ой елегінен өткізуге құштарлықты қалыптастыру.

Тақырыбы: Көкөністер. Міндеттері: тақырып бойынша сөздік қорын кеңейту және нақтылау; білім беру қиын сөздер; көкөністердің пішінін анықтау; білім туысы.

І.Ұйымдастыру сәті Логопед: Балалар қараңдаршы бүгін бізге қанша қонақ келді. Оларға сәлем айт. Позитивті нәрсе жасау.

«Жәндіктер» лексикалық тақырыбы бойынша жоғары топтағы GCD қысқаша мазмұныМақсаты: БІЛІМДІЛІК: Балалардың жәндіктер туралы білімдерін кеңейту және бекіту, балалардың белсенді сөздік қорына «жәндіктер» жалпы ұғымын енгізу.

Мақсаты: Балаларды қоршаған дүние заттарына ұқыпты қарауға үйрету. Мақсаты: Балаларға жәндіктер туралы негізгі түсінік беру. Жасау.

«Ойыншықтар» тақырыбы бойынша үлкен топтағы сөйлеуді дамыту сабағының қысқаша мазмұны Білім беру міндеттері: «Ойыншықтар» тақырыбы бойынша балалардың білімдерін кеңейту; дамыту.

Сабақ конспектілері



Бұл мақала келесі тілдерде де қол жетімді: тай

  • Келесі

    Мақалада өте пайдалы ақпарат үшін көп РАХМЕТ. Барлығы өте анық көрсетілген. eBay дүкенінің жұмысын талдау үшін көп жұмыс атқарылған сияқты

    • Сізге және менің блогымның басқа тұрақты оқырмандарына рахмет. Сіз болмасаңыз, мен осы сайтты қолдауға көп уақыт бөлуге жеткілікті мотивация болмас едім. Менің миым осылай құрылымдалған: мен терең қазуды, шашыраңқы деректерді жүйелеуді, бұрын ешкім жасамаған немесе осы бұрыштан қарамаған нәрселерді сынап көруді ұнатамын. Бір өкініштісі, Ресейдегі дағдарысқа байланысты отандастарымыздың eBay-де сауда жасауға уақыты жоқ. Олар Қытайдан Aliexpress-тен сатып алады, өйткені тауарлар әлдеқайда арзан (көбінесе сапа есебінен). Бірақ eBay, Amazon, ETSY онлайн аукциондары қытайлықтарға брендтік заттар, винтаждық заттар, қолдан жасалған бұйымдар және әртүрлі этникалық тауарлардың ассортиментін оңай береді.

      • Келесі

        Мақалаларыңыздағы құнды нәрсе – сіздің жеке көзқарасыңыз бен тақырыпты талдауыңыз. Бұл блогты тастамаңыз, мен мұнда жиі келемін. Осындай арамызда көп болуы керек. Маған электрондық хат жіберіңіз Жақында маған Amazon және eBay арқылы сауда жасауды үйрететін ұсынысы бар электрондық хат алдым.

  • Сондай-ақ eBay-тің Ресей мен ТМД елдерінің пайдаланушылары үшін интерфейсті орыстандыру әрекеттері өз жемісін бере бастағаны қуантады. Өйткені, бұрынғы КСРО елдері азаматтарының басым көпшілігінің шет тілдерін жақсы меңгермегені байқалады. Халықтың 5%-дан аспайтыны ағылшын тілінде сөйлейді. Жастар арасында одан да көп. Сондықтан, кем дегенде, интерфейс орыс тілінде - бұл осы сауда платформасында онлайн сатып алу үшін үлкен көмек. Ebay қытайлық әріптесі Aliexpress жолымен жүрмеді, мұнда машина (өте ебедейсіз және түсініксіз, кейде күлкі тудыратын) өнім сипаттамаларының аудармасы орындалады. Жасанды интеллект дамуының неғұрлым озық кезеңінде кез келген тілден кез келген тілге санаулы секундтарда жоғары сапалы машиналық аударма шындыққа айналады деп сенемін. Әзірге бізде бұл (eBay сатушылардың бірінің ресейлік интерфейсі бар профилі, бірақ ағылшын тіліндегі сипаттамасы):
    https://uploads.disquscdn.com/images/7a52c9a89108b922159a4fad35de0ab0bee0c8804b9731f56d8a1dc659655d60.png