Коррекциялық топтан тыс сабақтарда сөйлеу қабілеті бұзылған балалар логопедиялық топтағы балалар сияқты күнделікті емес, бөліктерде түзету көмегін алады.

Бұл жағдайда жұмысты ұйымдастырудың негізгі формалары жеке және топтық сабақтар болып табылады. Біздің сабақтарымыз қысқа мерзімді (15-20 минут), қысқа мерзімді (аптасына 2-3 рет) және 6 немесе 12 айлық оқу кезеңіне арналған.

Сонымен қатар, бүгінгі күні сабақтардың мұндай түріне арналған бағдарламалар, сценарийлер мен жазбалар іс жүзінде жоқ.
Осы мәселені шешу үшін мен осы сабақты дамыттым.

Бұл сабақ « тақырыбы бойынша қорытынды сабақ S-SH дыбыстарының дифференциациясы».

- S, Ш дыбыстары логопедтің түзету жұмысының басында және ортасында орналасады және, әдетте, олардың жасалуы үлкен қиындықтар туғызбайды, сонымен қатар кейінгі автоматтандыру.

Бұл дыбыстарды ажырату балалар үшін өте қиын, бірақ бұл дыбыстар сөздерде жиі кездеседі.
Егер бұл дыбыстар айтылса және сөйлеуге енгізілсе және дифференциация жеткіліксіз болса, онда баланың сөйлеуі «ысқырады» және «ерінеді».

Сөйлеудегі дыбыстарды біріктіре алмау кейіннен жазудағы қиындықтарға әкеледі.

Сондықтан дыбыстарды ажыратуға үлкен мән беру керек.

Бұл сабақта: артикуляция және саусақ гимнастикасы, буындардағы, сөздердегі, сөз тіркестеріндегі және мәтіндегі дыбыстарды ажырату сияқты түзету әдістерінің кешені жинақталған.

Оқу барысында мен келесі мақсаттарды көздедім:

Артикуляциялық аппараттың дамуы;
Онсыз балалардың дыбыс шығаруы және анық сөйлеуі мүмкін емес. Оның үстіне бүгінде балалардың бұлшық еттері нашар дамыған.

Фонематикалық есту қабілетін дамыту;
Бұл логопедиялық жұмыстың маңызды сәттерінің бірі.
Дыбысты есту және оның сөздегі орнын табу қабілеті балаға әрбір нақты жағдайда дыбысты дұрыс айтуға көмектеседі.
Мектепте дислексия мен дисграфияның алдын алу.

Қолдың ұсақ моторикасын дамыту;
Сөйлеу орталықтарының дамуы саусақтардың ұсақ моторикасын дамытумен тығыз байланысты екені бұрыннан белгілі.

Жаттығуға оң мотивация жасау;
Әдетте, сөйлеу тілі бұзылған балалардың мотивациясы төмен. Егер сабақта бірдеңе қиын болса, баланың қызығушылығы жоғалады, есінейді, көңілі басқаға кетеді. Сондықтан сабақтың ойын түрі, демонстрациялық материалды белсенді пайдалану: сюжетті суреттер, іс-әрекетті жиі өзгерту баланы сабаққа белсенді қатысуға және оның зейінін сабақ бойы сақтауға ынталандырады.

Сабақ осы сабақ түріне дайындық деңгейіне және сәйкес диагноздарға сәйкес таңдалған балалармен өткізіледі.

[С], [Ш] дыбыстарын ажырату бойынша жеке сабақтың қысқаша мазмұны
«Конустарға саяхат»

Тақырыбы: С-Ш дыбыстары.

Мақсаты: [S] - [W] дыбыстарын ажырату.

1. Тәрбиелік:
- баланың [S], [SH] дыбыстары туралы түсінігін нақтылау.

2. Түзетушілік және дамытушылық:

Артикуляциялық аппараттың қозғалғыштығын дамыту;
- [С], [Ш] дыбыстарының артикуляциялық құрылымы туралы ойды нақтылау;
- [С], [Ш] дыбыстарының фонематикалық есту қабілетін дамыту;
- сөйлеу тынысын дамыту;
- қолдың ұсақ моторикасын дамыту;
- буын, сөз, сөйлем, мәтіндегі [С], [Ш] дыбыстарын ажырату.

3. Тәрбиелік:
- сабаққа жағымды мотивация жасау;
- сөйлеуге өзін-өзі бақылауға, жаттығуға ұмтылуға тәрбиелеу.

Жабдық:
- жеке айна;
- көк, жасыл және қызыл шаршылар;
- доп;
- сюжетті суреттер.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі

Балалар, бүгін бізде ерекше іс-әрекет бар. Мен сені әжеңнің ауылына барып, қарағайлы орманда серуендеуге шақырамын. Қалайсың ба? Олай болса көзіңізді жұмып, біз қазір орманда екенімізді елестетіңіз. Көзіңді аш. Маған ағаштардың қаншалықты үлкен екенін көрсетіңіз.
Балалар қолдарын көтереді.
Жылы жел соқты: тшш, жапырақтар сыбдырлады.
Балалар саусақтарын өте жылдам қозғалтады.
Салқын жел соқты: сссс, қарағайлар тербелді.
Балалар теңселіп, қолдарын бұлғайды.
Жел басылды - енді жапырақтар да, бұтақтар да қозғалмайды.
Балалар демалады.
Қайтадан жел соқты.
Балалар қайтадан шиеленіседі, теңселіп, қолдарын бұлғайды, содан кейін қайтадан босаңсыды.

Жарайсыңдар, отыра беріңдер.

2. Сабақтың тақырыбын хабарлау

Еске түсірейік: жылы желде жапырақтар қалай сыбдырлады? (Ш-ш-ш-ш) Суық жел қалай соқты? (С-с-с-с) Бүгін біз С, Ш дыбыстарын қайталаймыз.

Тақтаға С және Ш әріптері ілінеді.Бұл әріптер қалай аталады? Біз қандай ережені білеміз? (Біз әріптерді оқимыз және жазамыз, дыбыстарды сөйлейміз және естиміз).
Дыбыстардың ерекшеліктерін еске түсірейік.

3. S, Ш дыбыстарын артикуляциялық және акустикалық белгілеріне қарай салыстыру (ұқсастығы мен айырмашылығы)

4. Артикуляция және саусақ гимнастикасы

Қараңдаршы, балалар, бізге кім келді? (Тақтаға суреттер ілінген – ұл мен қыз) Дұрыс, бұл біздің достарымыз – Саша мен Маша. Олар бізбен бірге ауылға әжесіне барады. Алдымызға жеке айна қойып, жаттығуларды орындайық.

Артикуляциялық гимнастика.

Семіз немерелері қонаққа келді (бетімізді үрлейміз),
Олармен бірге олар жұқа - тек тері мен сүйектер (біз щекке сорамыз).
Аталар мен әжелер бәріне күлді (еріндер кең күлімсіреп, үстіңгі және астыңғы тістер көрінеді),
Олар барлығын сүйуге қол созды (еріндер алға жылжиды).
Таңертең ернімізде күлімсіреп ояндық (тағы да кең күлкі).
Біз жоғарғы тістерімізді тазаладық (жоғарғы тістердің артында кең тіл)
Оң және сол, ішкі және сыртқы (кең тілмен сәйкес қозғалыстар).
Төменгі тістермен де доспыз (бұл қозғалыстарды төменгі тістердің артындағы қалпында тілмен қайталау).
Біз ернімізді қысып, аузымызды шайамыз (кез-келген бетімізді шығарамыз - еріндер ауаның өтуіне жол бермейді),
Ал шамамыз келгенше самауырды үрлейміз (бір уақытта екі бетті үрлейміз, сосын ернімізден ауа шығарамыз).
Біз табақшаларды қоямыз, олар бізге құймақ салады (кең тіл төменгі ерінге тіреледі).
Біз құймаққа үрлейміз - щекке емес, өткен емес (кең тілде үрлеу).
Құймақ шайнаймыз, орап, тістейміз (тілімізді жайып шайнаймыз, сосын тістеп, астыңғы тістердің артына орап аламыз),
Таңқурайдың дәмді джемі бар құймақ (жоғарғы ерінді алдыдан артқа қарай кең тілмен жағамыз).
Біз кеселерді шай құйып алатындай етіп қоямыз (кең тілді кесемен жоғары қарай бүгеміз),
Біз мұрнымызға үрледік - шайды салқындаттық («кеседен» жоғары қарай үрлеңіз).
Біз шай іштік - ешкім ренжіген жоқ («кесе» алға-артқа жылжиды).
Таңғы ас дәмді болды - біз ернімізді жалап (тіліміздің ұшы ернімізді шеңбер бойымен жалайды).

Саусақ гимнастикасы.

Жарайсыңдар балалар. Енді орманға баруға болады. Бірақ орманда серуендеу үшін бізге күшті аяқтар ғана емес, қолдар да қажет.

Қол жаттығуларын жасайық:

Саусақтарды жұдырықпен түйістіру;
- жұдырықтардың айналуы;
- қолдың доғасы;
- саусақтардың қосылуы.

5. [С], [Ш] дыбыстарының буынға бөлінуі.
Балалар, дыбыстардың бір-бірімен қалай достасатынын еске түсірейікші? (Дауыссыз дыбыс дауысты дыбыспен дос.)
Сондықтан дыбыстар, егер біз олармен дос болсақ, бізге соққылардан өтуге көмектеседі. (Балалар әрқайсысы өз орындарына тұрады. Логопед балаға допты лақтырып, буындарды айтады. Бала қайталап, допты логопедке лақтырады).

са - ша са - са - ша
со - ша са - ша - ша
су - шу са - ша - са
сы-ши ша - ша - са
ша - са ша - са - са
шо - со ша - са - ша
шу - су
ши - си

6. Сөздегі [С], [Ш] дифференциалдау.

Балалар орындарына отырады.
Логопед: «Ой! Мұнда не болды? Саша мен Маша сізге S және Ш дыбыстары бар сөздер ойлап тапты, бірақ жел соққанда бұл дыбыстар жоғалып кетті. Саша мен Машаға дыбыстарды орнына қайтаруға көмектесейік» (егер балалар қиналса, осы нысандар бейнеленген суреттерді тарата аласыз).
Бала сөздің атын атап, сөздегі дыбыстың орнын анықтауы керек (басында, ортасында, соңында).

«Сөзді тап» ойыны

Ишка. біз. б
. аналық. Орока
. Камя. анки
. арфа апоги

Логопед: «Саша сізге тапсырма дайындады (балаларға карточкалар таратылады). Мына сөздерді буынға бөліп, дыбыс сызбасын құрастыр».

8. [С], [Ш] дыбыстарының дифференциациясы таза айтқанда.

Жарайсыңдар, балалар! Сіз тамаша жұмыс жасадыңыз. Ал енді орман шетіне келуіміз үшін жолдармен жүріп, таза сөздерді дұрыс қайталауымыз керек. (Балалар орындарынан тұрып, кезекпен допты қағып алады, таза сөздерді қайталайды).

Үстелдегі дойбы, қарағайдағы конустар.

Сашка шляпасымен бұдырларды қағып тастады.

Паша жаяу жүрді -
Ол құм салынған дорбаны көтеріп алды.

Терезеде біздің үлкен пушистый мысық отыр.
Ал сіздің кішкентай күлкілі мысық терезеден шығып кетеді.

Кешка пешканы асығыс жеп қойды.

Кемпірлер кептіргіштерді кептірді.

9. Мәтіндегі [С], [Ш] дыбыстарын ажырату.

Логопед: «Біз жолдармен жүрдік және қайда келдік? Міне, қайда!» (Тақтаға қарағайлы орман бейнеленген сурет ілінеді.) Балалар логопедпен кезекпен сөйлемдерді қайталайды, мәтінді жаттайды. Содан кейін тақтаға суреттер бекітіледі: қарағай, қарағай конусы, қап. Осы суреттер бойынша балалар кезекпен мәтінді бір сөйлемнен қайталайды.

Мәтін:
Саша мен Маша қарағайларды алу үшін орманға барды. Міне, орманның шеті. Шетінде биік қарағай бар. Қарағайдың қалың үлпілдек бұтақтары бар. Жоғары - үлкен конустар бастың ең жоғарғы жағында ілінеді. Конустар шуылдап төмен түседі. Қарағайдың астында көптеген конустар бар.
Саша мен Маша сөмкеге конус жинайды. Олар конус салынған қапшықпен үйге асығады. Артынан қарағайлы орманның дыбысы естіледі.

Сабақты қорытындылау

Логопед: «Ал, балалар, сен екеуміз орманда болдық. Сабағымыз өз мәресіне жетті. Еске түсірейік: Біз бүгін қандай дыбыстарды жиі айттық?
Дыбыс артикуляциясын анықтап көрейік: губкалар, тістер, тіл не істеді, ауа ағыны қандай болды, мойын ән айтты ма, жоқ па?»

Сөйлеу әрекетін бағалау

Сен бүгін жақсы жұмыс жасадың және дыбыстарды дұрыс айттың. Топта сіз орманда жинаған қарағайларды аласыз (логопед балаларға қолөнер үшін қарағай шыршаларын береді).

Семенюк Юлия Сергеевна,
мұғалім – логопед
GOU TsRR No 1688 Мәскеу

Саша, жер, кептіру, полюс, алты, үстінде, жүн, еркелік, асық, сыбырлау, тыңдау, есту, Сашенька, аға, қорқынышты, күн, стақан, тас жол, күлкі, мені күлдір, мен шабамын, мен күлдіремін, асығыспын, құрғадым, күлдіремін, асығамын, өлең, көңілді, көтеріп, күлдірді, сәтті, хош иісті, үлпілдек, тіл алғыш, үнсіз, кішкентай бала, қорқақ, кемпір, шу шығарды.

Ша-са

қалпақ-күлкілі тентек-сәлем

шешуші-сапер

араластырыңыз-жазыңыз саятшылық-салат

жылқы отырғызатын шалфей-салфетка

Шо-со

сөмке - қармақ жүні - кесінді үстіңгі - құм бау - шұлық сылдыры - қырық кішкентай тышқан - ұйқылы - әзіл - күн шулы - сөмке

Шу-су

жазу - паша алып жүру - биден өту - биші шу шығару - тігу - жақсы тамақтанған тышқандар - егеуқұйрықтар

Ши-сы, ши-си

кең-ірімшік тікен-бөртпе-күші шешті-сұрады сенің-сен-біз-біз-мұнара-ертегі қорқынышты-қызыл

Күл-ас

ботқа-дулыға кесе-көбінесе егістік жер-макарон жейде-шұжық

Ош - ос, ыш - ыс, яш - йас, йуш - йус

Яшка-мөлдір таяқ-люстра барды-өсті-құрақ-қымыз-тиын-өсті

Иә - иә, ish - болып табылады, ish - болып табылады

пешкалар-әндер-қаптар-кек аю-тостаған шие-ілулі рифмалар-вице жылдам-күріш

Шля-сля, шме-сме, што-сто, спа-спа

шляпа-слуш бамбли-даред перделер-смотрящий шпалдар-ұйықтады

4. Жаттығу. Суретте көрсетілген заттарды атаңдар.


сөмке, төбет

Сашаның көлігі бар. Сашаның сандалдары бар. Саша кемпірмен бірге жүрді. Паша қорқақ, ол қорқады. Асықсаң жұртты күлдіріп жібересің. Мысықтар терезеге отырады және күнге қыздырынады. Әтеш қорқып, төбеден бағанаға құлады. Түрлі-түсті әйнек арқылы күнге қарадым. Алты котят аш. Тоғай мен көкектер орманның шетінде шу етті. Көліктер тас жол бойымен шуылдап жүгіреді. Хош иісті сабын мен үлпілдек орамал ұзақ болсын! Лашықтағы балықшылар оянды. Олар бағаналардағы торларды алып, ескектерді қайықтарға апарды. Түн ортасы, кейде шөл далада қамыс сыбырлап, әрең естіледі. Аспан күзде дем алып, күн азырақ жарқырап, күн қысқарды.

6. Жаттығу

Мишаның басында қалпақ, сөмкесінде треска бар.

(төбеде) құбыр бар, жертөледе (егеуқұйрық) бар

Мишада (кесе), солдатта (шлем) бар


Балабақша рифмалары

Мен ағам Лёшамын

Мен галошымды шүберекпен сүрттім.

Мысық соңынан еріп кетпеуі үшін,

Мен мысыққа етік тіктірдім.

Мен атымды жақсы көремін

Мен оның жүнін тегіс тараймын,

Мен оны тарақпен тегістеймін

Ал мен қонаққа атпен барамын.

Тыныш, тыныш, тыныш, тыныш

Тышқандар төбеде сыбдырлайды,

Тінтуірдің сұр жалауы астында

Олар қадам басып жүреді.

Үлкендер алға шығады

Олар тышқанның әнұранын айтады:

«Тыныш, тыныш, тыныш, тыныш.

Көңілді кемпір

Ол бүгін күні бойы тігіншілікпен айналысты.

Дөңгелек катушканың артында

Үлпілдек мысық қарап тұр.

Кемпір тігуден шаршаған

Ол қақпаның алдына отырды,

Және дөңгелек катушкамен

Мысық ойнай бастады.

(Э. Стюарт)

Қадамыңды біркелкі ұста, тышқандар!

Адамдар тоқ, мысықтар тойды,

Үстелдер тышқандарға арналған.

Дөңгелектердің сыбдыры өшеді,

Тінтуірдің қадамы келеді.

Түнде тышқандар тойлансын.

Тыныш, тыншы, тыншы!»

Тоқмақова И

Сұр алаяқ

Мишаның мысығы бар еді - сұр алаяқ. Мысықтың үлпілдек құйрығы және жұмсақ жүні бар. Оның өзі сұр және жолақ. Мысықтың нәзік дауысы және өткір тістері бар. Миша оған сүт пен ботқа берді. Мысық ботқаны ұнатпай, ет сұрады. Мысық жалқау болып, тышқандарды ұстамады. Тышқандар одан мүлде қорықпады. Бұл тышқандарға жақсы болды. Бұзақыға да жақсы болды. Ол тәтті ұйықтайды, сүт ішеді. Ол терезеге секіріп, арқасын күнге жылытады.

8. Жаттығу

Әженің қолдары

Бұл кімнің көйлегі - Бұл кімдікі сарафан

Көк бұршақ? Ақ ромашкалар?

Әже тырысты, әже тырысты,

Мен Алешенкаға тіккенмін! Наташа үшін тігілген!

(Л.Брайловская)

Түлкі мен құмыра

(ертегі)

Бір әйел шөп шабуға далаға шығып, құмыра сүтті бұталардың арасына тығып алды. Құмыраға бір түлкі жақындады. Ол басын құмыраға салып, сүтті сорды. Бірақ мәселе мынада: ол құмырадан басын шығара алмайды. Түлкі: «Құман қалжыңдады, болды, жібер!» дейді. Құман да артта қалған жоқ. Түлкі ашуланып: «Егер мұны жақсылықпен қаламасаң, мен сені суға батырамын». Түлкі құмыраны өзенге батыра бастады. Бірақ құмыра түлкімен бірге суға батып кетті.

Ойыншық қораз

Орманда төлдер болды. Олар орман шетінен ойыншық әтеш тауып алды. Кокерель күлкілі, ашық түстермен боялған. Басында тарақ бар. Кокерель тақтаға шегеленген, ал тақта дөңгелектерде. Балапандарға қораз ұнады және олар онымен жақсы ойнады. Сонда олар түлкіні көріп, түлкіге әзіл ойнауды ұйғарады. Олар қоразды төбенің үстіне қойып, жасырынған. Әтеш тұр, ал қызыл тарақ күнде жарқырап тұр. Түлкі қоразды көрді. Мен бақытты болдым. «Міне,» деп ойлайды ол, «мен қораз жеймін». Түлкі ақырын келіп, әтешке қарай жүгірді. Содан кейін мен әтештің ойыншық екенін түсіндім. Балапандар түлкіге көңілді күлді. (Г. Куприяновтың айтуы бойынша)

ДЫБЫСТАРДЫҢ ДИФЕРЕНЦИАЦИЯСЫ Ж-3

жа-за жо-зо жу-зу жи-зы

же-зе з-жа з-жу жу-жу

с-с-с-с-с-с-с-с-бірдей

күту маңызды және кеш
Izhma-izhli if-if azna-ajna
озда-жда узна-ужна изма-ижма
егер-егер

Өмір, темір, сарғаю, салым, сығу, жүгіру, кешіктіру, қарыз, кинелеу, зарядтау, лайық, айналдыру.

Жа-за

зал, жылу-таң, баржа-база, от-базар, аяушылық-толтыру, ұста-дар, көгал-қоян, куртка-күн батуы, өтірік-жалау, жатып-қайың, өсімдік-айту, жүгіру-тоқу

Джо-зо

Жора-Зоя, шөп арба, кезекші вахта, шалғын-өрнегі, ту көз, бір секіру

Жу-зу

қоңыз тіс, күн күркіреу, төменнен қарау, тоқу-көтеру, кезбе-кеміру, жүру-жорғалау, төмен қарау

Чжи-зи, жи-зи

пышақтар-тазалар сұйық-сілкінетін май-көпіршікті кірпі-арба тері-ешкі қызыл-сұр кірпі-тілдер шафран сүті қалпақша-музыка серуендеу - пайда көрсету - атау снежинка - себет жату - алып жүру

Басқа комбинациялар

маңызды-әртүрлі әркім-көп монтажшы-пранкстер достық-бурли тайга-көз жасы мазасыз-қорқытатын жаңбыр-қалпір-гүл кеш болуы мүмкін-жол-локомотив торт-аязды күту-кеш ақшалай-пайдалы-қалвозды күту-кітапшыл-капризовый жұмсақ- рухты


3. Жаттығу. Суретте көрсетілген заттарды атаңдар.


көктем

Бізде үлкен кен орындары бар. Құлын аулаға жүгіріп кіріп, иіскеді. Захар мылтықты оқтайды. Женя марапатқа лайық болды. Женя жауды ұстауға көмектесті. Мен қолыма темір шеге ұстадым. Ит жатып, табанын жалады. Біз Багты қашып кетпес үшін стендке байлап қойдық. Бүкіл базарға өрт шыққандай айғайлайды. Жақсы тотығу үшін күн жылуын аямады, бидай мен қара бидай да иленді. Түсте қояндар көгалдағы шалшықтың жанында отырды. Шалғынға барып, одан шөп аламыз. Женя қара бидай нанын кесіп жатқан. Темір ара сықырлап, ауыр балға соқты. Сары сабаққа жасыл көбелек қонды.

Жұмбақтар

Қыста жерде жатты, көктемде өзенге жүгірді. (Қар)

Ол әрқашан тырнақпен дос,

Бұл адамдарға жұмыста қажет. (балға)

6. Жаттығу. Суреттер бойынша сөйлемдерді аяқтаңыз. Сөйлемдерді айту (оқу).

тілімен сүтті.

(пышақтар) жатады

U және мүйіздер.

Женя мүйізін тартты.

Құлпынай үшін

Женя мен Зина орманға құлпынай теруге барды. Олардың денелері болды. Бірақ орманда құлпынай аз болды. Женя қайыңның қасында кірпіні байқады. Кірпі жүгірмей, допқа айналды. Женя қорапты жерге қойды. Зинаға телефон соқты. Олар кірпіні алмақ болды. Зина қорапты ұстай бастады. Женя таяқшаны алып, кірпіні қорапқа айналдырды.

Женя мен Зина үйлеріне жүгірді. Құлпынайдың орнына оларда тірі кірпі бар. Үйде олар кірпіге сүт берді. Зина кірпіні тастап кеткісі келді. Бірақ Женя берді. оны тірі бұрышқа. Ол жерде әлдеқашан бір кірпі бар еді. Кірпілер бірге көбірек көңілді.

Бастық кім?

Жора мен Захардың иті бар еді. Оның аты Жук болатын. Аяғы сынған Қоңызды Жора мен Захар көтеріп алды. Олар оған қарады. Қоңыз қалпына келді. Қоңыздың иесі кім? Бұл туралы Жора мен Захар күнде сөйлесетін. Бір күні олар орманда серуендеп жүрді. Қоңыз алға жүгірді. Кенет қойшылар Жукке шабуыл жасады. Жора айқайлап, ағашқа шықты. Бірақ Захар қашпады: қолына таяқ алып, Қоңызды қорғады. Күзетші жүгіріп келіп, шопандарды қуып жіберді. Жора енді Қоңыздың иесі кім деп дауласпады. (В. Осееваның айтуы бойынша)

ДЫБЫСТАР Ш, Ж, С, 3,

шар-от-базар-гусар
шаль-кешіріңіз-зал-май
араласу - өтірік айту - жалау - түлкі қалпақ - аянышты - қоян - ит құлақшалары - қорқынышты - тоқу - шана шешу - жүгіру - тоқу - жазу ауыртпалық - басу - раушан - шық қап - мүйіз - жағынды - құм ұнтағы - пирог - дене - дауыс мамығы -шалғын-арба-әзіл-сүйкімді-мазут-тасымал-жүру-көтерілу-күні бойы


2. Жаттығу, Суреттерде көрсетілген нысандарды атаңыз.

шаңғы бақасы

Саша, Женя және Лиза ұйықтап жатыр. Миша Соняның артынан жүгіреді. Наташа мен Зина шафран сүтінің қақпағын жинап жатыр. Женяда алқаптың хош иісті жасыл лалагүлдері бар. Қандай әдемі және балғын хош иісті раушандар! Екі қоянды қусаң да ұстамайсың. Маған көңілді ән айт, мен саған қар ұшқынын беремін. Шаңғылар қардың үстімен жүгіріп, үлпілдеген қарды жалайды. Қыстың суығы жерді бұғаулады. Шура мен Женя шана мен шаңғы тепті. Лариса мен Жора шешті, Маша мен Роза жазды. Бұта сыбырлайды, қоян дірілдейді. Көгалдардың үстінен аралар мен инеліктер ұшып өтті. Миша шанаға бір бума отын қойды. Орманда жерде конустар бар.

Жұмбақ

Кішкентай ит бүгіліп жатыр, үрмейді, тістемейді, үйге кіргізбейді. (Құлыптау)

4. Жаттығу. Суреттер бойынша сөйлемдерді аяқтаңыз. Сөйлемдерді айту.

бұталарда, шөпте.

Шұңқырда, шөпте. Емен ағашында (жүйрек).

Шөп шабу, шөп шабу!

Шалғын шашсыз қалды!

Шашын өріп алған,

Оған шық себілді.

Бұл шаш үлгісі қалай?

Жазға жақсы!

(И. Тоқмақова)

Жаңбыр

Жаңбыр Біз ойнағымыз келді

Ол шалғынға төгілді. Айналамыз

Загалдели көп болды...

Айналада шалшық бар. Мен іздеймін:

Олар тез шалбарларын жинап, көйлек киеді.

Болаттан жасалған шалшыққа

Жігіттер секірді. Блотерлер сияқты.

(И. Винокуров)

Тышқан конустары

Бір кездері қарағайдың үстінде өмір сүрген
Екі ауыр соққы.

Бір кездері біз қарағайдың түбінде тұрдық

Екі күлкілі тышқан. Ал тышқандар айқайлады:

Эй! Түсіңіздер, үлкендер!

Сіз біз туралы білесіз

Тек есту.

Конустар таң қалды:

Ақымақ тышқандар!

Бізге іліп қою неге жаман

Міне, біздің мұнарада!

Біз сізді шақырғанымыз жөн:

Ішке шығыңыз, ілулі тұрайық!

Тышқандар

Мысықтың кесірінен тышқандардың өмір сүруі нашар болды. Күн сайын екі-үш қажет болады. Бірде тышқандар жиналып, мысықтан қалай құтылуға болатынын соттай бастады. Олар тырысты, тырысты, бірақ ештеңе жасай алмады.

Сонда бір тышқан:

Мен мысықтан өзімізді қалай құтқаруға болатынын айтамын. Өйткені, оның қашан келетінін білмегендіктен құрып жатырмыз. Мысықтың шырылдауы үшін оның мойнына қоңырауды байлау керек. Сосын қасымызға қашан жақын болса, естіп, қашып кетеміз.

«Бұл жақсы болар еді, - деді кәрі тышқан, - бірақ біреу қоңырау соғуы керек». Бұл жақсы идея, бірақ мысықтың мойнына қоңырауды байлаңыз, сонда біз сізге рахмет айтамыз.

(Л.Толстой)

Аяз атаға қонаққа бару

(ертегі)

Маша төсекте ұйықтап жатыр және түс көреді. Ол орманда серуендеп, мынаны көреді: сұр шашты Аяз ата отыр. Ол отырып, қарды жейді.

Сәлем, Маша! Келгеніңіз үшін рахмет. Маған көмектесесіз бе? Менің төсегімді дайындап, мамық төсегімді жақсылап сүртіңіз.

Менің атамның үйі мұзды, қабырғаларында қар жұлдыздары бар. Қауырсын төсек орнына үлпілдек қар жатыр. Маша қарды қамшылай бастады, оның астында жасыл шөп болды.

Неліктен, ата, сіз қарлы төсек астында жасыл шөптерді ұстайсыз? – деп сұрады Маша.

Біз оны сыртқа шығара алмаймыз. Қыс шөпті ұстап, қатып қалады. Сондықтан мен жасылдарды қармен жауып тастадым. Көктемде қардың жүні ериді. Шөп өседі, даңқты қара бидай болады.

Содан Маша оянды.

Қысқы тыныштық

Қыс әрқашан аязды және қарлы боранымен жаман емес. Жақсы күндер де болады. Тыныш ауа райында қар жауса керемет. Қар түйіршіктері ауада аздап асығып, айналады. Жерде, үйлердің төбесінде жатыр... Тыныштық. Қардың өзі өтіп бара жатқандардың табанының астынан сықырламайды. Снежинкалардың сыбдыры мен сыбдырын тыңдаңыз және тыңдаңыз. Алақаныңызды көтерсеңіз, күміс қар түйіршіктері бірден ериді.

6. Жаттығу. Өлеңді жатқа оқу.

Күзгі таң

Сары үйеңкі көлге қарайды,

Таң атқанда ояну.

Жер түнде қатып,

Барлық жаңғақ күмісте.

Кешігіп қалған қызылша қалтырап,

Сынған бұтақ басады,

Оның салқындатылған терісінде

Жарық тамшылары дірілдейді.

(О. Высоцкая)

Ауыр жүк

Түлкі аюдан бір пұт астық сатып алды. Ол оны үйіне апарады, әйтеуір оған жүк жеңіл болып көрінеді. «Аю мені алдады, - деп ойлайды түлкі, - ол бір фунттан аз астық құйды. Асуға оралу керек пе? Олар дәнді төгіп тастады деп айтады». Түлкі алға жылжыды, бірақ оған жүк ауыррақ болып көрінді. «Мен табанға жала жаппауым керек еді: астық бір фунттан көп болуы мүмкін». Түлкі жүріп жатыр, сөмкені көтеруге шыдамайды. Ол сөмкені тастап: «Бұл жерде бір жарым фунттан кем емес. Е-е, Миша, Миша, бәріне осылай ілінсең, мәміле жасайсың!...» (И. Ракитиннің айтуы бойынша)

Әже мен түлкі туралы

(ертегі)

Әже серуендеп жүрді. Ол қаз көтеріп жүрді. Түлкі қазды көрді. Түлкі пайда тапқысы келді. Түлкі алға жүгірді. Ол жолға жатып, табандарын қысты. Әже ойлайды: «Бұл ғажайыптар! Жарайды, мен барамын. Маған түлкінің керегі жоқ». Ал түлкі тағы да алға жүгірді. Жолда жатып. Әже күтіп тұр. Әже ойлайды: «Әй!» Содан кейін ол жүрді. Ол жүрді және жүрді. Қараса – түлкі тағы да жолда жатыр. Әже ойлайды: «Үшінші түлкі! Иә, мұндай байлықты армандауға болмайды. Мен барлығын аламын. Иә, мен түлкінің жүніне доха тігемін!» Әжесі қазды жолда қалдырды. Ал ол түлкі жинауға кетті. Әже ештеңесіз қайтты – түлкі де, қаз да жоқ!

Кірпі терісін қалай өзгертті

Орманға қар жауып үлгерді, бірақ кірпі қысқа дайын емес. Ұйқыға жылы болсын деп үйіме жапырақ әкелген жоқпын. Алғашқы қар жауған орманды аралап жүріп, қоянды кездестіреді. Жазда жүгiрiп жүрген сұр тонында емес, жаңа, қардай аппақ киiмде.

Кірпі қояннан сұрайды:

Сіз пальтоңызды қай жерде ауыстырдыңыз?

Дәл сол жерде, кәрі қарақұрттың жанында.

Маған тонымды ауыстыруға рұқсат жоқ па?

Білмеймін, барып сұра. Кірпі қарақұртқа барып:

Мен де ақ пальто кигім келеді.

Менде бұл тек қояндарға арналған. Бірақ солай болсын, мен оны өзгертемін. Инелеріңізді шешіңіз.

Кірпі инелері бар тонды шешіп алды. Мен қоян сияқты ақ түсті кидім. Жаңа пальто жұмсақ, үлпілдек, жылы.

Және кенеттен түлкі. Кірпі инелерін босатқысы келді, бірақ олар болмады. Мен түлкіден қашуға тырыстым - кірпі қоян сияқты жылдам жүгіре алмайды. Ал түлкі оны ұстап алмақшы. Кірпінің бақытына орай, оның тесігі жақын жерде. болды. Ол сонда жүгіріп, қорқып, дірілдеп отырды.

Ол түлкі кеткенше күтті, шұңқырдан шықты - және қайтадан ескі емен ағашына. Мен қарақұртқа келдім.

Маған инелерімді қайтар, мына әдемі тонды қайтар!

Содан бері кірпі тонымен жүріп, оны өзгертпеді. Бұл қояндікіндей әдемі емес, бірақ сенімді. Онда кірпі түлкіден де, тіпті қасқырдың өзінен де қорықпайды. Тек біреуге тиісуге тырысыңыз - сіз бақытты болмайсыз! (А. Суконцев)

Щ. дыбыс шығару.

Бұл логопедиялық сабақ [S] - [SH] дыбыстарының артикуляциясын нақтылауға және салыстыруға бағытталған. Бұл сөйлеу тілі бұзылған бастауыш мектеп жасындағы балалармен сабаққа жақсы көмек болары сөзсіз.

Тақырыбы: «[С] – [Ш] дыбыстарының буын, сөз және сөйлемдегі саралануы»

Мақсаты: [S] – [Ш] дыбыстарының артикуляциясын нақтылау және салыстыру.

Түзету және тәрбиелік:

Фонематикалық талдауды және фонематикалық қабылдауды жақсарту;

Түзету және дамытушылық:

Оқушының сөздік қорын молайту;
- ерікті зейінді дамыту;

Түзету және тәрбиелік:
- сөйлеу мәнеріне және танымдық әрекетке қызығушылыққа тәрбиелеу

Құрал-жабдықтар: магнитофон, тақырыптық суреттер, орман бейнеленген панно, тапсырмалар жазылған «әріптер», айна.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлем, Катя! Саяхаттауды ұнатасыз ба? Бүгін біз сендермен Сиқырлы орманға серуендеуге барамыз. Біздің шытырман оқиғаларымызды бастау үшін «сиқырлы» сөздерді дұрыс және анық айтайық.

Сашаға ботқа, ал Клашаға йогурт берілді.

Жарайсың, Катюша! Сіз бұл сөйлемнен бірдеңе байқадыңыз ба? Қандай дыбыстар жиі кездеседі? Дұрыс, [S] және [SH] дыбыстары.

II. Негізгі бөлім.

1. Дыбыстардың сипаттамасы.

[S] және [SH] дыбыстарының ерекшеліктерін еске түсірейік. ([S] – дауыссыз, күңгірт, қатты дыбыс. [Ш] – дауыссыз, күңгірт, әрқашан қатаң дыбыс). Дыбыстардың айырмашылығы мен ұқсастығын ата.

Ал енді біз саяхатымызды бастаймыз.

2. Тыныс алу жаттығулары.

Ормандағы ауаның қаншалықты таза екенін сезесіз бе? Тыныс алу жаттығуларын жасайық.
«Раушан және Одуванчик»
Тұрақты қалыпта орындалады. Алдымен, бала раушанның иісін сезінгендей, мұрнымен терең тыныс алады, оның барлық хош иісін тартуға тырысады, содан кейін «одуваншаққа үрлейді» - мүмкіндігінше аузынан дем шығарады.
3.Фонематикалық есту қабілетін дамыту.

Төбеге қараңыз. Онда кім отыр? (Қоян) Оның қолында хат бар. Оқып көрейік.

«Мен адасып, үйге бара алмаймын. Жолымды табу үшін мен дыбыстарды тануым керек. С дыбысын естісеңіз, алақаныңызды соғыңыз, ал Ш дыбысын естісеңіз, аяғыңызды қағыңыз».

Қане, Катюша, қоянға көмектесейік? Мұқият тыңдаңыз.

Дыбыстар: Ж, С, З, Ш, Щ, С, Ш, Ж, З, т.б.

Буындар: ЖИ, СЫ, СА, ШО, ШИ, ШЧУ, ЖО, СӨ, ШУ, СУ, т.б.

Біз қоянға көмектестік, ол енді үйіне жол тапты. Ал біз әрі қарай жүреміз.

Қараңдаршы, бұтаның ар жағындағы сыбдырлаған кім? Бұл тышқан Шуршық ол да сенен оған көмектесуіңді сұрайды. Ш дыбысы бар сөздерді атағанды ​​ұнатады С дыбысының орнына Ш дыбысы келетіндей.

МҰРТ-….(ҚҰЛАҚ)

КҮН - …. (ӘЗІЛ)

ШАЛМАҚ - .... (ботқа)

ШАМ-….(аю)

РОК - ....(МАСҚАМ)

ФАБЛА - ....(МҰНАРА)

МҰЙЫҚ-….(Тышқан)

ТАСТАУ - ....(ЖЕГЕН)

Түсінбейтін сөздерді атаңыз.

Ал біз бұл тапсырманы орындадық!

4. Физикалық момент.

Енді зарядтау уақыты келді. Оны барлық жануарлар жасайды. Жүр, соларға қосылайық.

(«Жирафтарда дақ бар, дақ бар, дақ бар, әр жерде дақ бар...» әнін орындаймыз)

Жирафтардың барлық жерде дақтар, дақтар, дақтар, дақтар бар.

(Алақандарыңызды бүкіл денеңізге шапалақтаңыз.)

Пілдердің барлық жерде қатпарлары, қатпарлары, қатпарлары, қатпарлары бар.

(Біз қатпарларды жинағандай өзімізді шымшып аламыз.)

Маңдайда, құлақта, мойында, шынтақта,

Мұрындарда, іште, тізеде және саусақтарда.

(Дененің сәйкес бөліктерін ұстау үшін екі сұқ саусақты пайдаланыңыз.)

Котята барлық жерде жүн, жүн, жүн, жүн бар.

(Біз өзімізді сипап, жүнді тегістейміз.)

Маңдайда, құлақта, мойында, шынтақта,

Мұрындарда, іште, тізеде және саусақтарда.

(Дененің сәйкес бөліктерін ұстау үшін екі сұқ саусақты пайдаланыңыз.)

Ал зебраның жолақтары бар, барлық жерде жолақтар бар.

(Біз алақанның шеттерін дене бойымен жүргіземіз (жолақтар сызамыз))

Маңдайда, құлақта, мойында, шынтақта,

Мұрындарда, іште, тізеде және саусақтарда.

(Дененің сәйкес бөліктерін ұстау үшін екі сұқ саусақты пайдаланыңыз.)

5. Сөйлемдегі С - Ш дыбыстарының саралануы.

Орман алқабында қорап бар.

Катя, қарашы, біреу сыйлығын жоғалтып алды. Оның кімге тиесілі екенін тез арада табуымыз керек.

Қорапта жазу бар, бірақ кешегі жаңбыр кейбір әріптерді өшіріп тастады. Біз оларды енгізуіміз керек.

«Құрметті апай_ову_ка!

Мен сізге жақында қалаға ұшатынымды хабарлауым керек. Мен шоколад, ірімшік және печенье бар тағамдарды жақсы көремін.

Мен кездесуді асыға күтемін ».

Сізге жетіспейтін S және Sh әріптерін енгізу керек.

Тамаша! Енді сәлемдеменің кімге арналғанын білеміз.

III. Сабақтың нәтижелері.

Сіз бүгін бәріне көмектестіңіз, пайдалы істер жасадыңыз, ал жануарлар сізге алғысын білдіреді. Олар орманнан сыйлықтармен бірге сыйлық әкелді.

Бүгін сабақта қандай дыбыстармен жұмыс жасадық? Сізге біздің саяхатымыз ұнады ма?

Амаркулова А.Д.,
логопед мұғалімі

Қатысты мақалалар:

С - Ш дыбыстарының саралануы.

Мақсаты: Ш дыбысының буын, сөз және сөйлемде дұрыс айтылуын бекіту, балалардың үйлесімді сөйлеуін дамыту.

Танымдық: логикалық ойлауын, қиялын дамыту.

Сөйлеу: Ш дыбысының айтылуын, С-Ш дыбыстарын сөздердегі ажыратуды бекіту; балалардың сөздік қорын жаңа сөздермен белсендіру және байыту; зат есімнің көпше түрін жасау, зат есімдерді сын есіммен үйлестіру дағдыларын жетілдіруді жалғастыру; зат есімнің көпше түрін жасау; фонематикалық есту және есту қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: отбасы мүшелерімен жылы қарым-қатынас орнату, қамқорлық, көмек көрсету, құрмет көрсету тәсілдерін дамытуды жалғастыру; басқа адамдардың іс-әрекетін моральдық тұрғыдан бағалау, өзінің және басқалардың іс-әрекетіне объективті баға беру қабілетін дамыту.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастырушылық нүкте.

Қайырлы күн, балалар. Бүгін сіз екеуміз кішкентай адамдар тұратын шуақты қалаға барамыз. Күн шуақты, сиқырлы қалаға саяхаттау үшін нені пайдалана аласыз деп ойлайсыз? (балалардың мысалдары)

Ал біз сиқырлы пойызбен жолға шығамыз.

Алыстан пойыз көріп тұрсың ба?

Ол темір жолда

Ел бойынша сөз болып жүгіреді,

Буындарға бөлінген...

Бірақ біз жолға шықпас бұрын тіркемелерге кіруіміз керек. Суретінің атауында бір буындылар бір терезелі тіркемеде отырады, суреттің атауында екі буындылар екі терезеде, сөзде үш буындылар тіркемеде отырады. үшінші.

Барлығы отырды ма? Кеттік: чуг-чуг-чуг.

Кез келген сапардың өз аялдамасы болатыны сияқты, сіздің де, менің де аялдамаларыңыз болады. Бірақ біздің саяхатымыз сиқырлы болғандықтан, аялдамалар да ерекше, сиқырлы болады.

Олардың әрқайсысында сізді ертегі кейіпкері және оның қызықты тапсырмасы күтеді. Сонымен... кеттік..

Сабақтың тақырыбымен таныстыру.

Әзірше жолда келе жатырмыз, менің тапсырмамды тыңда.

Біз дыбыспен ойнаймыз

Біз сөзді сөзбен таңдаймыз

Ұшақ, дөңгелектер, ғарыш. Шин

Бұл жерде тым көп не айтуға болады?

Ш дыбысымен ойнаймыз

Біз сөзді сөзбен таңдаймыз

Орам, құлақ, мылтық, шаңсорғыш

Айтыңдаршы, балалар, мұнда не артық?

Логопед: Балалар, бүгін қандай дыбыстармен жұмыс істейтінімізді болжаған шығарсыңдар?

Балалар: С және Ш дыбыстарымен.

Логопед: Иә, дұрыс. Біз бұл дыбыстарды ажыратуды үйренеміз, өйткені балалар бұл дыбыстарды жиі шатастырады. Біз мұны жақын арада көреміз. Ал біз оларды ажыратуды үйретеміз.

3. Міне, балалар, біз бірінші станцияға келдік. Қараңдаршы, бізді кім қарсы алды? Саған арнап өлең жазды. Оларды тыңдайық.

Олар оны ыдысқа... дулығаға салды

Өрт сөндірушіңізді... ботқа қойыңыз.

Жазушы... мұнараны құрастырған

Суретші... ертегі салды.

Орында тәтті ұйықтау... тостаған

Салаты бар үстелде...аю.

Бетіне...машка киіп

Біздің мысықтың аты...маска.

Бұл дыбыстарды Дунно да шатастырып жіберген екен. Бірақ біздің көмегімізбен ол өз қателерін түсініп, түзетуі керек.

Қане, балалар, саяхатымызды жалғастырайық.

Чуг-чуг-чуг - дөңгелектер қағып тұр,

Кішкентай тепловозымыз асығып келеді.

Чух-чух-чух - ол тез жүреді,

4. Міне келесі аялдама. Міне, бізді Grumpy қарсы алады. Ол бізге «Мен керісінше айтамын» ойынын дайындады: егер мен S дыбысы бар сөзді айтсам, онда оны Ш дыбысымен ауыстыру керек және керісінше.

Маған кім жақындайды?

Ол маған жауап береді.

Сайка – банда, шырын – шок, әзіл – күн, марс – марш, тышқан – мүйіс.

О, мына жерде Знайка да бар. Ол өте ақылды. Ол сізге өте ерекше тапсырма дайындап қойған болуы керек.

Миска сөзіндегі үшінші дыбыс Ш дыбысымен ауыстырылса, жаңа сөз шығады. Қайсысы? Аю. Балалар осы сөздің сызбасын жасайды: бұл сөзде неше дыбыс бар? Оларды атаңыз. Қанша дауыссыз дыбыс? Қанша дауысты дыбыс? Бұл сөздегі бірінші дыбыс қандай? т.б.

5. Дене шынықтыру минуты.

Буратино созылды.

Бір еңкейіп, екі рет еңкейіп,

Қолдарын екі жаққа жайып жіберді

Мен кілтті таба алмаған сияқтымын.

Бұл кілтті алу үшін

Біз саусақпен тұруымыз керек.

Енді, балалар, тұрыңдар.

Қолыңызды баяу көтеріңіз, саусақтарыңызды қысыңыз, содан кейін оларды ашыңыз

Қолды төмен түсіріп, осылай тұрыңыз. Бәріміз біраз демалып, жолға шықтық.

6. Қараңдаршы, балалар, қолөнершілер көшесі. Мұнда әртүрлі мамандық иелері тұрады. Ал бізді дәрігер Пилюлкин қарсы алады. Ол да бізге тапсырма дайындады.

Қандай мамандықтарды білесің? Балалар шақырады.

Суретке түсіріп, қарап, ондағы бейнеленген заттың адамға қандай мамандық қажет екенін анықтаймыз.

Біз бүгін ажыратуды үйреніп жатқан дыбыстардың бірі қай мамандық атауында бар?

Чуг-чуг-чуг - дөңгелектер қағып тұр,

Кішкентай тепловозымыз асығып келеді.

Чух-чух-чух - ол тез жүреді

Ол бізді келесі станцияға апарады.

7. Ал келесі аялдама – өнер студиясы. Көркем студияның иесі - artist Tube. Бұл оның міндеті.

Палитра картасының ортасында атында Ш дыбысы немесе S дыбысы естілетін сурет бар S және керісінше.

8. Рефлексия.

Біздің саяхатымыз аяқталды. Бүгін біз қандай дыбыстарды ажыратуды үйрендік? С және Ш дыбыстары.

Бір, екі, үш, төрт, бес

Біз тағы да балабақшада болдық.

Жарайсыңдар, балалар! Барлығы бүгін тамаша жұмыс жасады.

Қолданба

Оқшауланған дыбыстағы [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Жаттығулар: «сорғы – жел»,
«Суық - ыстық су»:
С - Ш, С - Ш, С - Ш...

Түзу буындардағы [с - ш] дыбыстарын ажырату

SA - SHA SHA - SA

SO - SHO SHO - SO

СУ - ШУ ШУ - СУ

СЫ - ШИ ШИ - СЫ

Кері буындардағы [с - ш] дыбыстарын ажырату

AS - AS EU - ESH

OS - OSH YOS - YOSH

АҚШ - USH US - YUSH

IS - ИШ ЯС - ЯС

Дауысаралық буындардағы [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

АСА - АША ОСА - ОША АҚШ - УША ЙСА - ЫША

ASO - ASHO OSO - OSHO USO - USHO YSO - YSHO

АСУ - АШУ ОСУ - ОШУ УСУ - УШУ ЙСУ - ЙШУ

АСЫ - АШЫ ОСЫ - ОШЫ МҰРТ - ҚҰЛАҚ ЫСЫ - ЫШЫ

Тұйық буындардағы [с - ш] дыбыстарының саралануы

SAS - SHAS SOSH - ШЫҰ

SUSH - SHUS SYSH - SHIS

Дауыссыз дыбыстардың тіркесімі арқылы түзу буындардағы [с - ш] дыбыстарын ажырату

СНА - ШНА СМА - ШМА СВА - ШВА СКА - ШКА

СНО - ШНО СМО - ШМО СВО - ШВО СКО - ШКО

СНУ - ШНУ СМУ - ШМУ СВУ - ШВУ СКУ - ШКУ

АРМАНДАР - SHNY SMA - SHMY SVA - SCHY SKY - SHKY

Кері буындардағы [s - sh] дыбыстарын дауыссыз дыбыс шоғырымен ажырату

АСТ - АШТ АСК - АШК

УСТ - УШТ УСК - УШК

IST - ISHT ISK - ISHK

ЙОСТ – ЁШТ ЙОСК – ЙОШК

ОСТ – ОШТ ОСК – ОШК

EST - EST ESC - ESHK

YUST - YUST YUSK - YUSHK

ЖСТ - ЫШТ ЫСК - ЫШК

С - Ш дыбыстары сөз басында тұрған сөздердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Күн - әзілдей білу - қағып шу шығару - заттар

Буын - толық штык - тігілген треска - банда

Сот үкілердің әзілкеші - тігіс ұйықтап жатыр - ысқырады

Споралар - шпорлар стилі - тыныш тұз - шаль

С - Ш дыбыстары сөз ортасында тұрған сөздердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Мұрт - құлаққа арналған маска - Машка ирис - Иришка

Мұртты - ванна массасы - Маша фабуласы - мұнара

Пасу – соқа құм – пешка тасу – тігу

тостаған - аю дулыға - ботқа сұрау - жарқыл

фабула - мұнара киска - ішек тостаған - аю

елші - жайылды - тары барайық - Проша

Сөз соңында Ш - Ш дыбыстары орналасқан сөздердегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Біз - біздің лақтырамыз - брошь

Сіз - сіздің плюс - плюс

Китти - шу мүйісі - тышқан

С - Ш дыбыстары бір сөзде кездесетін сөздердегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Са-ша, су-шу, су-ша, со-барды, суш-шит, ше-лест, шос-се, суш-ка, сош-ка, Саш-ка, ско-шу, сти-шок, ше- ағымдағы, асығыс, күлкілі, асық, қатты, кездейсоқ, сырық, тігу, құрғақ, Са-шен-ка, сон-иш-ка, до-ши-ты, пушис-ты, ма-ши-нист, шах- ма-тист, өткен-туш-ка, өткен-ту-шок, пус-тыш-ка, ста-руш-ка, салмақ-нуш-ки, сол-ныш- ко, пос-луш-ны, рас-пу- шил, поле-ви-э, рас-шу-мел-ся, по-те-алты-ви-э.

Сөз тіркестеріндегі [с - ш] дыбыстарының саралануы

Қарағай, ұйқас мысық, Соняның жүні, биік сырық, Яшаның шанасы, хош иісті бұта, жайнаған қамыр, хош иісті шөп, жібек орамал;

Үлпілдек мысық, биік мұнара, құрғақ шалбар, қойшының дорбасы, әженің кеудесі, тышқанның сықырлауы, қырыққабат, ебедейсіз аю, өткір тікен;

МЕНмэх wНая wүйрек, wахматная жоғары біргека, біргебізден шаршады w ka, vi wжаңа біргеЖарайды, біргемэх wНая ма біргека, пу біргесол мен wЖарайды, біргеАпыр-ай wОл, wқадағалады біргека, біргемэх wтерлеу wки.

3 сөзден тұратын сөйлемдердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Саша суши жейді. Машаның шанасы бар. Қарағайда конустар бар. Біздің атамыз машинист. Наташа сорпа ішіп отыр. Гандер мойнын созады. Біздің сорғымыз шулы. Миша стақанды жуып жатыр.

4 сөзден тұратын сөйлемдердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Наташаның Саша атты ұлы бар. Саша әжесіне асығады. Ыдыс-аяқ шкафта. Атасы ананас шырынын ішеді. Бақшада көкек шақырып жатыр. Атасы диванда ұйықтап жатыр. Тостағандар шкафта. Соня жастықтарды кептіруде. Даша атлас белбеу тігеді. Соня қатесіз жазады. Каштанка иті ет жейді. Аю ыдыстан жейді.

Мысықтың үлпілдек пальтосы бар. Наташа Дашаға орамал тігеді. Соня ет сорпасын жейді. Биік қарағайда конустар бар. Баласы кокосты әжесіне апарып берді. Дашаның ұзын фикусы бар. Терезеде кактус бар. Автобус орманға барады. Қойшы Санья отарын бақты. Қабырғаға қарсы шкаф бар. Саша көрмеге асығады. Ыдыс-аяқ шкафқа салынады.

5 сөзден тұратын сөйлемдердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Саша Соняға шана мінгізеді. Саша тостағандағы ботқа жейді. Балалар қарағайдың астынан конустарды іздейді. Біздің бақшамызда шие піскен. Терезеде үлпілдек мысық ұйықтап жатыр. Біздің терезенің жанында биік қарағай бар. Миша мысыққа ет сорпасын дайындап жатыр. Біздің котенканың құйрығы жұмсақ.

Стас қапқа тары құяды. Биік қарағайдың бұтақтары үлпілдек болады. Гоша Соняға құрғақ науаны береді. Даша биік көпірдің астында тұр. Біздің мысықтың құйрығы жұмсақ. Мысық үлкен дәмді шұжықты жейді. Короз бағанада биік отырады. Саша аялдамаға асығады.

6 сөзден тұратын сөйлемдегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Соня мен Мишутканың күлкілі әзілдері. Соня мен Саша саяхатқа шығады. Сашаның бөлмесінде емен шкафы бар. Пашаның атасы аялдамада тұр. Стакан, шөміш, тостаған – ыдыс. Миша қалпақпен қарағайдан конусты құлатты. Әжемнің тоны көктемде шкафта ілулі тұрады. Елеусіз аю биік қарағайдың түбінде ұйықтап жатыр екен. Соня мен Саша дойбы ойнап жүр. Ұйқыдағы аюдың үстіне қарағай конусы құлады.

7 сөзден тұратын сөйлемдегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Маша мен Даша биік қарағайдың жанында тұр.

Саша мен атасы алты итмұрын отырғызды.

Таза тілдердегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Ша-са-ша біздің Маша жақсы

Са-ша-саның мұрнын ара шағып алды

Ши-сы-ши құлағымыз жақсы

Сы - ши - сы араның мұрты бар, мұрты бар

Иш - бұл - осында жүгіріңіз, балақай

Күл - ос - күл бізде үлкен саятшылық бар

Күл - ос - айнала өте тыныш!

Аралар – ош – аралар бұталардың үстінде көп аралар кездеседі

Ош - ош - аралар және шие ағашының үстінде көптеген аралар бар

Сөз тіркестеріндегі [с - ш] дыбыстарының саралануы

Тітіркендіргіш миджалар Алешаны ұйықтатпайды.

Орман шетінде қарағайлы саятшылық бар.

Мақал-мәтелдердегі [с - ш] дыбыстарын ажырату

Мұрыныңызды көтермеңіз - сіз шалынып қаласыз.

Сіз ұйықтайсыз және ұйықтайсыз, бірақ демалуға болмайды.

Мысық ұйықтап жатыр, бірақ тышқан оны естиді.

Түскі асқа дейін ұйықтап жатқанда көршіңді кінәлама!

Не пісірсең, соны же.

Сіз төсекке қалай жатсаңыз, сіз де ұйықтайсыз.

Асықсаң жұртты күлдіріп жібересің.

Тіліңмен асықпа, ісіңмен тез бол.

Өлеңмен жер жыртуға болмайды.

Ұйқысы бар мысық тышқандарды ұстамайды.

Поэзиядағы [с - ш] дыбыстарының саралануы

Үлпілдек кішкентай құлақ,

Құлақ жүн

Шетімен секіру және секіру.

Біздің Даша кептіруді жақсы көреді,

Кептіру сіз үшін ботқа емес.

Мен тон тіктім – юбка тіктім.

Мен қалпақ тіктім - тәпішке тіктім.

Терезеде ұйықтау

Үлпілдек мысық

Тышқандар тары жейді

Тышқандар шетінде

Олар тары жейді -

Олар мұрттарын қозғалтады.

Тайғақ конустар сыбдырлады.

Олар қарағайдан шуылдап шашырап кетті.

Орамал сияқты бір қабат қар,

Көктемге дейін бұдырларды жасырады.

Ой, бұл не деген сұмдық

Маша бізге тамақ әзірлеп жатыр!

Бұдан дәмді ботқа жоқ

Біздің Машада не бар!

Стеша асығыс болды,

Мен көйлек тіктім.

Иә, мен асығыс едім -

Мен жеңді аяқтамадым!

Саша бүгін келуге асығып жатыр,

Тағы да әзілмен күлдіреді.

Соня мен Саня көңілді күлді:

Алты пушистый мысық

Тышқан қорқып кетті!

Жеті пушистый котята

Олар бүгін сорпа жегісі келмейді

Біздің Наташа оларға ботқа береді,

Бұл қызық Наташа!

Орманнан өтіп, шетінде,

Жыртылған егістіктерден өтті

Жалқау бақалар жүрді

Әжеме бару үшін.

Саша мен Маша, баяу,

Олар мысыққа етік тігеді,

Бірақ мысық болмайды

Мына етіктерді киіңіз!

Тасбақа бәрін күлдіреді

Өйткені ол асықпайды.

Бірақ неге асығыс

Кім үнемі үйде?

Көліктер ессіз асығады -

Олардың дөңгелектері тас жолдың бойымен сыбдырлайды.

Және қар көшкінінде

«Шу - шу - шу» деген сыбыр естілді.

Бұл шина шинаға сыбырлап:

«Мен асығыспын, мен асығыммын, мен асығыммын!»

Мәтіндердегі [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

ШЕКЕЛДЕРМЕН КЕПТІРУ

Саша мен Маша суши жеп отыр. Саша риза емес:

Менде күлкілі кептіргіштер бар! Олардың бетінде сепкілдер бар, мен оларды жемеймін. Кептіргіштерге сепкіл сала білу керек!

Шу шығарма, Саша, бұлар сепкіл емес, көкнәр. Қамырды көкнәр тұқымымен араластырып, пісіріңіз. Оларды жеңіз, олар дәмді!

Таза! Маған көбірек көктемді беріңіз!

БІЗДІҢ МЫСЫҚ

Бізде ерекше мысық бар! Оның есімі Анфиска. Мысық үлпілдек тон киген. Мойында шифон бантик бар. Біздің мысық ақылды. Оның балалары сұрайды:

Кім жалаң аяқ жүреді? Гандер?

Мияу!

Төбешіктен кім пайда болады? Мишкада ма?

Мияу!

Тышқандар кімнен қорқады? Мысық па?

Мияу!

Көпір астындағы суда кім мұртты? Лақа?

Мияу!

Бұл біздің мысық Анфиска!

КІМНІҢ ОРАМАЛЫ?

Орманның шетінде Флуф деген ит орамал тауып алды. «Мен оны Машаға апарамын. Ол маған ет береді!

Ит орамалмен жүреді, ол көкек алады:

Менің орамалыммен қайда барасың, иә? Бұл менің балаларымның орамалдары. Мен бұтақтарға кептіремін.

Жоқ, көкек, мен мына орамалды тауып алып, Машаға әкеліп жатырмын.

Балаларымның орамалдары!

Шарф машинасы болады!

Балаларымның орамалдары!

Шарф машинасы болады! Сіздің балаларыңыз да жоқ!

Үлпілдек шарфты бермейді. Шудан орманда тыныштық жоқ. Құстар, жәндіктер, аралар мен тышқандар шуды естиді.

«Мен таптым! Табылды! Бұл менің орамалым», – деп тышқан сықырлады. Ол орамалын алып, үйіне қарай жүгірді. Орманда тыныштық орнады - ешкім ешкімді мазаламады.

ТЕРЕЗЕДЕ

Бұтаның астында тышқандардың жанында кішкентай терезелері бар кішкентай үй бар. Үй тышқандар үшін көп емес, барлығына жеткілікті орын бар.

Ана тышқан кішкентай тышқандарға дәмді ботқа дайындайды. Ал кішкентай тышқандар терезеде тұрып, мысықты көреді.

Анашым! Анашым! Бұл біздің күтушіміз бізді көруге келе ме? Сондай жұмсақ! Сондай жұмсақ! Сондай мұртты! Құлақ жоғарыда!

О, кішкентай тышқандар, терезеден аулақ болыңдар. Бұл сенің күтушің емес. Мына мысық Соня аңға шығады.

ЖАЛҚЫНА МЫСЫҚ

Тышқандар әжейге тыныштық бермейді. Не тарыны, сосын сұлыны, не ботқаны алып кетеді. Ал Соня мысық жастығында ұйықтап, тамақтанып, ұйықтайды.

Әже мысыққа: «Тышқандар сені де алып кетпесін!»

Жоқ, олар оны алып кетпейді! Мен оларды тырнақтарыммен, мұрттарыммен және құйрығыммен қорқытамын!

Және тағы да мысық ұйықтап, жейді, жейді және ұйықтайды.

Тышқандар көреді - мысық олар үшін қауіпті емес. Барлығы мысықты жастыққа қойып ұйықтайды. Тышқандар мысықты әзілдейді: сосын олар мойыннан садақты алып, өздері киеді. Содан кейін олар мысықтың мұртына өрмекші салады.

Әжеге мұндай мысық керек емес. Оны әжесі көршінің мысығы Мускаға асырауға береді.

Тіл бұрмаларында [с - ш] дыбыстарының дифференциациясы

Соняның конустары бар, ал Саняның дойбысы бар.

Саша Машаның бас киімін тікті.

Же, Саша, алты суши.

Қарағай ағашында қарағайлар бар.

Біздің Мишутканың күлкілі әзілдері бар.

Біздің мысық бізбен, сіздің мысық сізбен бірге.

Терезеде Соняның мысығы отыр.

Бас киім мен пальто - бұл Мишутка.

Бұл жерде шу шығармай білу керек.

Машаның тышқанында күлкілі шалбар бар.

Алтыншы әзілдер Біз қалжыңдаймыз.

Саятшылықта алты кішкентай тышқан сыбырлайды.

Конустар қарағайда, дойбылар үстелде.

Саша тас жол бойымен жүріп, кептіргішті сорды.

Лашықта алты тентек қыз отыр.

Мен мысыққа марокко етік сатып аламын.

Мен мақтаншақ ұлыма күлкілі шалбар тігіп беремін.

Алты Сашаның әрқайсысында алты сырық, ал алты сырықтың әрқайсысында алты кептіргіш бар.

Саша Шустриковтың да ұлы бар - Саша Шустриков.

Мысықтың алты мысығы, тышқанның алты күшігі бар.

Миша Сашаға барады, Саша Мишаға барады.
Паша жаяу жүріп, бір қап құм көтерді.

ӘДЕБИЕТТЕР:

1 . Алифанова Е . А ., Егорова Н.Е. Логопедиялық рифмалар мен миниатюралар. Логопедтерге және логопедтерге арналған оқу құралы. —

М.: «GNOM-PRESS», 1999. - 80 б.

2. Куликовская Т.А. 40 жаңа тіл бұрмалары. Дикцияны жетілдіру бойынша практикум / Т.А. Куликовская. - М.: GNOM және D баспасы, 2010 ж. - 48 с.

3. Спивак Е .Н. Ш, Ж, Ч, Щ дыбыстары 5 - 7 жастағы балалардағы дыбыстарды атомизациялау және дифференциациялау үшін сөйлеу материалы / Е.Н. - М.: GNOM iD баспасы, 2007. - 48 б.

Дифференциация [S] [W]

№1 жаттығу

Өлеңді таңдау арқылы сөйлемді аяқтаңыз. [S] және [SH] дыбыстарын шатастырмай, үйреніңіз, айтыңыз.

Ыдысқа салынған...

Өрт сөндіруші киінді...

Орында тәтті ұйықтау...

Үстел үстінде салат...

Бетке киеді...

Біздің мысықтың аты...

Сөз қоржыны: дулыға-ботқа, тостаған-аю, Маша-маска.

№2 жаттығу

Буынға бөлу. Сөздің сызбасын құрастыр. Ережені ұмытпаңыз: «Сөздегі дауысты дыбыстар саны, буындар саны».

Үлгі: саша – са-ша;а/а;

Саша жүргізуші

кептіретін сиыр қыз

тас жол жүні

қымбатты кемпір

№3 жаттығу

Әңгімені мұқият оқып шығыңыз. [s] және [sh] дыбыстары бар сөздерді есте сақтаңыз. әңгімені қайта оқы. Қайта айт.

Маша мен Саша мектептен үйге көше бойымен келе жатты. Ал олардың алдында кемпір келе жатты. Бұл өте тайғақ болды. Кемпір тайып құлап қалды.

Менің кітаптарымды ұстаңыз! – деп Саша айқайлап, Машаға сөмкесін беріп, кемпірге көмекке ұмтылды.

Саша қайтып келгенде, Маша одан:

Бұл сенің әжең бе?

Жоқ, Саша жауап берді.

Ана? – деп қыз таң қалды.

Жоқ.

Ал, апа? Әлде дос?

«Жоқ, жоқ», - деп жауап берді Саша. Бұл жай ғана кемпір.

№4 жаттығу

Заттарды сүйіспеншілікпен атаңыз. Жазыңыз. [s] және [w] әріптерінің астын сызыңыз

Өлең - .... Қорқақ -….

Бұлбұл -…. Кемпір -….

Саша - .... Қойшы -...

Шыны - …. Күн - ….

№5 жаттығу

Зат есімге иелік сын есімді сәйкестендіріңіз. Мысал бойынша тапсырманы орындаңыз

Мысалы: тышқанның құйрығы бар

Мысықта ...... бар. Жылқыға - ..... Әтешке - ........

Тышқанда ……. Итке - ...... Аюға - ....

№6 жаттығу

Сөздерді жұппен қайталаңыз, алдымен айна алдында баяу, содан кейін жылдамырақ. Балаңыздың назарын мына сөздердің мағынасына аударыңыз:

Сайка - банда күні - әзілдер

Соққылар - заттар Rock - масштаб

Тоқтатқыш – штопор Споралар – шпорлар

Буын - штык Ұят - тыртық

Шырын - шок Мал - жайма

Стиль - тыныш

№7 жаттығу

Бір-екі сөзді қайталаңыз:

Сіздікі - сіз біздікі - біздікі

Мұнара – ертегі Қорқынышты – қызыл

Ботқа - дулыға кесе - жиі

Егістік жер – макарон Көйлек – шұжық

Грош - өсті, барды - өсті

Құрақ – қымыз Яшка – мөлдір

Таяқ – люстра Пешка – ән

Сөмкелер - кек Тедди аю - тостаған

Шие - ілулі Өлеңдер - вице

Жылдам - ​​күріш Шешіңіз - кесіңіз

Мазалау - жазу Жылқы - қону

Бұзық - сәлем Шахтер - сапер

Саятшылық – салат Шалфей – майлық

Каша – касса Шатыр – егеуқұйрық

Кеспе – шұжық Жақсы – жолақ

Ушанка - шана

№8 жаттығу

«Керісінше айт» ойыны:

D алу жаман, бірақ А...(жақсы).

Шөп төмен, ал ағаш ... (биік).

Ағысы тар, өзен... (кең).

Қыша ащы, ал қант ... (тәтті).

Түнде қараңғы, күндіз...(жарық).

Гном кішкентай, ал алып ... (үлкен).

Жаңбырдан кейін жер ылғалды, бірақ ыстықта... (құрғақ). Тасбақа ақырын жорғалайды, ал қоян жүгіреді... (тез).

Сөйлемді өзгертіңіз:

Мен күлген дауысты естимін. Сіз.. Ол (ол). .Біз.. Сіз.. Олар..

№9 жаттығу

Фразаны үш рет қайталаңыз, бірте-бірте қарқынды арттырыңыз. s-sh дыбыстарының дұрыс айтылуын тексеру.

Боз ата, қарт әже, қарағайлар, көңілді сәби, шулы сынып, тұзды толқындар, итмұрын бұталары. Құрғақ пирожныйлар, үлпілдек мысық, хош иісті бәйшешек, күлкілі өлеңдер, шие бағы, дәмді кеспе, үлкен ит, ас қасық, тәтті шоколад, орман шеті, жолақты бамбар.

№9 жаттығу

Дұрыс артикуляцияны бақылай отырып, сөйлемдерді баяу және анық айту (2-3 рет).

Пілдің құлағы үлкен. Леша үлкен мұртты сомды ұстады. Мысық ыдыстағы ботқа жейді. Дашада дәмді шие бар. Себет терезеде. Көкек көңілді қарғады. Алеша салатты жақсы көреді, ал Света шоколадты жақсы көреді. Терезеде пушистый мысық отыр. Қарағайлы орман хош иісті шайырдың иісін сезеді. Тыныштықта ұшақтың гуілдегенін естисіз. Балалар күлкілі рифмаларды тыңдайды. Короз бағанаға отырды. Машаның пушистый мысығы бар. Қойшы үйіне асығады.

№10-жаттығу

Үйреніңіз:

Мен аюға көйлек тіктірдім.

Мен оған бірнеше шалбар тігіп беремін.

Мен оларға қалта тігуім керек

Және орамал қойыңыз.

Ботқаны пеште пісірді,

Біздің үлкен қасық қайда?

№11-жаттығу

Ересектердің оқуы балаға ертегіні айтып береді және оны алдымен сұрақтарға жауап беруге шақырады, содан кейін оны қайталап айтып береді.

Қарағай

Саша мен Маша орманға қарағай дойбы ойнауға барды. Міне, орманның шеті. Шетінде биік қарағай бар. Қарағайдың қалың үлпілдек бұтақтары бар. Ал жоғарыда, бастың ең жоғарғы жағында үлкен конустар бар. Конустар шуылдап жерге түседі. Қарағайдың астында көптеген конустар бар. Саша мен Маша конустарын көтереді. Олар конус салынған қапшықпен үйге асығады.

Сұрақтар: Саша мен Маша неге орманға барды? Биік қарағай қайда? қарағайда не бар? Сіздің басыңыздың басында не бар? Конус қалай түседі? Қарағайдың астында не көп? Саша мен Маша қарағайдың астында не істеп жатыр? Балалар қайда асығады?

Флюф пен Маша

Сашаның иті - Флуф. Дашаның Маша деген мысығы бар. Флуф сүйектерді жақсы көреді, ал Маша тышқандарды жақсы көреді. Флуф Сашаның аяғында ұйықтайды, ал Маша диванда ұйықтайды. Даша Машаға жастық тігіп береді. Маша жастықта ұйықтайды.

Сұрақтар: Сашамен кім бар? Дашамен кім бар? Fluffy нені ұнатады? Маша нені ұнатады? Қылшық қайда ұйықтайды? Маша қайда ұйықтайды? Даша Машаға не тігеді? Маша қайда ұйықтайды?

Үлкен әпке

Сашаның Наташа деген әпкесі бар. Наташа Сашадан алты жас үлкен. Ол алтыншы сыныпта оқиды. Наташа бос уақытында Сашаны шанаға мінгізеді, онымен дойбы ойнайды және оған ұшақ жасауға көмектеседі. Жексенбіде Наташа Сашаны кинотеатрға апарады. Саша үлкен әпкесі Наташаны жақсы көреді.

Сұрақтар: Сашаның әпкесінің аты кім? Наташа Сашадан неше жас үлкен? Наташа нешінші сыныпта оқиды? Наташа мен Саша бос уақыттарын қалай өткізеді? Наташа жексенбіде Сашаны қайда апарады? Саша кімді жақсы көреді?



Бұл мақала келесі тілдерде де қол жетімді: тай

  • Келесі

    Мақалада өте пайдалы ақпарат үшін көп РАХМЕТ. Барлығы өте анық көрсетілген. eBay дүкенінің жұмысын талдау үшін көп жұмыс атқарылған сияқты

    • Сізге және менің блогымның басқа тұрақты оқырмандарына рахмет. Сіз болмасаңыз, мен осы сайтты қолдауға көп уақыт бөлуге жеткілікті мотивация болмас едім. Менің миым осылай құрылымдалған: мен терең қазуды, шашыраңқы деректерді жүйелеуді, бұрын ешкім жасамаған немесе осы бұрыштан қарамаған нәрселерді сынап көруді ұнатамын. Бір өкініштісі, Ресейдегі дағдарысқа байланысты отандастарымыздың eBay-де сауда жасауға уақыты жоқ. Олар Қытайдан Aliexpress-тен сатып алады, өйткені тауарлар әлдеқайда арзан (көбінесе сапа есебінен). Бірақ eBay, Amazon, ETSY онлайн аукциондары қытайлықтарға брендтік заттар, винтаждық заттар, қолдан жасалған бұйымдар және әртүрлі этникалық тауарлардың ассортиментін оңай береді.

      • Келесі

        Мақалаларыңыздағы құнды нәрсе – сіздің жеке көзқарасыңыз бен тақырыпты талдауыңыз. Бұл блогты тастамаңыз, мен мұнда жиі келемін. Осындай арамызда көп болуы керек. Маған электрондық хат жіберіңіз Жақында маған Amazon және eBay арқылы сауда жасауды үйрететін ұсынысы бар электрондық хат алдым.

  • Мен сіздің осы сауда-саттық туралы егжей-тегжейлі мақалаларыңызды есіме түсірдім. аумақ
    Мен бәрін қайталап оқып шығып, курстар алаяқтық деген қорытындыға келдім. Мен eBay-де әлі ештеңе сатып алған жоқпын. Мен Ресейден емес, Қазақстаннанмын (Алматы). Бірақ бізге әзірге қосымша шығындар қажет емес.